kuru tip trafo sıcaklık bilgileri

as.yıldırım

Usta Üye
Arkadaşlar merhaba,

Çalıştığım iş yerinde trafoların her ay periyodik kontrollerini yapıyoruz.

3 adet her biri 2500 kVA kuru tip trafolarımız mevcut.

Bugün yaptığım ölçümlerde buşing sıcaklıklarını maksimum 90 derece ölçtüm.Sargı sıcaklıklarını ise 45 derece.

Buşing sıcaklığı kafama takıldı.Sabahtan beri forumda ve nette inceleme yapıyorum ama hep sargı sıcaklığı ile alakalı bilgileri bulabiliyorum.

Buşing sıcaklığı kaç derece olmalıdır ?

Bununla alakalı tecrübelerinizden faydalanmak isterim.

Elinizde herhangi bir doküman vs varsa paylaşabilir misiniz ?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sıcaklık yüksek gibi.Civataları gözden ge-
çirmenizde ve trafo firmasının görüşünü
almanızda yarar var.Bahsettiğiniz sıcaklığın
AG buşinglerde olduğunu varsayıyorum.OG
de ise,durum vahim demektir.

merhaba sıcaklıklar AG tarafında.
Ekte bir resim paylaşıyorum.M1 ve M3 noktalarında 100 dereceye yakın bir sıcaklık var. 98 100 derece gibi.

Trafonun bulunduğu oda oldukça serin.

Zaten sözkonusu nokta aslında trafonun çıkış barası .Bu noktalarda bu sıcaklık normal midir ?

Ekli dosyalar

• foto1.PNG
    foto1.PNG
    851.6 KB · Görüntüleme: 106
Normal değil.Pabuç sıkmaları ve kablo
bağlantı civatalarında gevşeklik yoksa,
trafo üretici ile acilen temas kurmanız ge-
rekiyor.

Transformatör ABB firmasına ait, Ölçüm yaptığınız noktalar nüve sıcaklığını göstermektedir.Bara bağlantıları ile alakalı değildir.(Trafo da buşing yok bu ara da) Çekirdek sıcaklığı normal düzeye de , odanın havalandırmalarını sürekli kontrol altın da tutunuz.
Termal kamaranın tipi nedir?

Son düzenleme:
Dikkat ederseniz belirttiğiniz sıcaklıklara ulaşmamış trafo.
Kuru trafo da;
1. Fan açma kapama,
2. Alarm ve Trip sıcaklık değerleri ile ilgili videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ederim.Bu değerleri siz set edebilirsiniz. Konu daha iyi anlaşılacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri