Kuru Tip Trafo Bina Durumu

ZE_dere

Üye
Tesisimizdeki tel kafes içinde insan geçiş alanlarında bulunan yağlı tip trafolar EKAT yönetmeliği gereğince kuru tipe çevrilecektir. Bu trafoları tel kafes içerisinde muhafaza etmeye devam edebilecek miyiz? yoksa etrafına duvar ya da başka bir muhafaza gerekiyor mu? Bunlarla ilgili bir yazı yönetmelik var mıdır? Yardımcı olursanız sevinirim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
merhaba hangi yönetmelik bu kuru tip trafolar sadece trafo merkezleri içeride olan avm plaza ve büyük işletmelerde yani trafo merkezi içerideyse kuru tip olması lazım diger türlü dışarıda konumlanmış trafo merkezinde yaglı tip hermetik ve kuru tip şartı yok tesisin yapısını açıklasanız belki daha farkılı olur cevaplarım:)

merhaba hangi yönetmelik bu kuru tip trafolar sadece trafo merkezleri içeride olan avm plaza ve büyük işletmelerde yani trafo merkezi içerideyse kuru tip olması lazım diger türlü dışarıda konumlanmış trafo merkezinde yaglı tip hermetik ve kuru tip şartı yok tesisin yapısını açıklasanız belki daha farkılı olur cevaplarım:)
Yönetmelik kapsamına giren bir durum dahilinde olduğu için sistemi değiştirmeye gidiyoruz zaten. Sorum o değil, benim sorum kuru tip trafo için tel kafes yeterli mi? duvarla muhafaza şart mı?

Yönetmelik kapsamına giren bir durum dahilinde olduğu için sistemi değiştirmeye gidiyoruz zaten. Sorum o değil, benim sorum kuru tip trafo için tel kafes yeterli mi? duvarla muhafaza şart mı?

Herhangi bir yerde yazmıyor fakat araştırmalarım sonucu kuru tip trafoların yangın tehlikesi çıkarmamasından dolayı herhangi bir ek duvar korumasına ihtiyaç duyulmuyor. Eğer ortalıkta olmasın derseniz yahut havalandırma sistemi daha verimli çalışsın istiyorsanız kapalı bir odaya koyabilirsiniz.

Yangından korunma yönetmeliği

Transformatör MADDE 65-

(1) Transformatörün kurulacağı odanın bütün duvarları,tabanı ve tavanı en az 120 dakika süreyle yangına dayanabilecek şekilde yapılır.
(2) Yağlı trafolarla ilgili kısım

Yangından korunma yönetmeliği

Transformatör MADDE 65-

(1) Transformatörün kurulacağı odanın bütün duvarları,tabanı ve tavanı en az 120 dakika süreyle yangına dayanabilecek şekilde yapılır.
(2) Yağlı trafolarla ilgili kısım
Bunu biliyoruz, zaten yağlı tip kullanmayacağız. Söylediğim gibi kuru tipe geçiş yapacağız inşallah.

1. madde genele hitabe eder hatun kişi
2. madde ve devamı yağlı trafolar için
Bunun farkında olduğum için soruyu sormuştum zaten. Dediğim gibi aksi olacağı bir yerde belirtilmiyor ama uygulamada etrafına bina yapılmıyor.

Jeneratör - Transformatör gibi elektriksel kompanentler yangın riski oluşturabilecek kaynaklardır. Bu nedenle Yapı içinde bunların tamamen izole bir sistem içerisinde olması gerektiği gibi ayrıca FM200 tarzı gazlı yangın söndürme sistemininde tesis edilmesi gerekir. Kimse trafodan çıkabilecek bir yangında tesisin tamamının yanmasını istemez değil mi?

Jeneratör - Transformatör gibi elektriksel kompanentler yangın riski oluşturabilecek kaynaklardır. Bu nedenle Yapı içinde bunların tamamen izole bir sistem içerisinde olması gerektiği gibi ayrıca FM200 tarzı gazlı yangın söndürme sistemininde tesis edilmesi gerekir. Kimse trafodan çıkabilecek bir yangında tesisin tamamının yanmasını istemez değil mi?
haklısınız lakin şu an sistemimizde 3 adet 6,3/0,4 kV 1250kVA yağlı transformatör işletmenin ana binasının içinde insanların aktif geçtiği bölgede tel kafes içerisinde yaklaşık 3 ay çalıştırılıyor. Ben bu düzeni daha güvenli hale getirmeye çalışıyorum. Kuru tipe çevirilmesi konusunda iknamı yaptım bir de duvar istersem bunu yapmaktan da vezgeçebilirler. Adım adım ilerlemek hiç yapmamaktan iyidir. Ben de biliyorum ki bütün güvenlik önlemlerini almak insan sağlığı ve sorumluluk anlamında fayda sağlayacaktır. Lakin durum biraz karışık :)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri