Kumanda sorusu

proeng

Üye
Merhaba Arkadaşlar,

Oğlumun kumanda dersin de ödev vermişler içinden çıkamadık. Yardımcı olursanız seviniriz. Diyer mesajları arattım tam net bir cevap bulamadım. Cevabı EKTS simülatör dosyası olarak verebilirseniz daha iyi olur.

3 adet jog buton var,2 adet kontaktör. 1.butona basınca 1.kontaktör çekiyor (mühürlemesiz) 2.butona basınca 2.kontaktör çekiyor 3.butona basınca her 2 kontaktör çekiyor.

İyi çalışmalar.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhabalar,
Kendisi biraz kurcalayıp uğraşıp takıldığı yerleri sorarsa hem daha iyi öğrenmiş olur, hem de daha kolay yardımcı oluruz.
Bu şekilde, hazır ödev teslim etmenin, hiçbir faydası dokunmayacak.

Merhaba beraber uğraştık kardeş, hep ters traftan enerji geliyor ya 3'ü bir çekiyor yada tek çekiyor. İşin içinden çıkamadık.İlerlediğimiz son hali dosyada.

Ekli dosyalar

• 1.rar
    2.5 KB · Görüntüleme: 22
Rar dosyanda birşey gözükmüyor.
Jog buton butona bastığın sürece kontağı kapayan bırakınca kontağı açan Butondur.
EKTS çizim programında jog buton yok onun yerine Çift yollu butonu kulanabilirsin ancak Girişi Köprüleyip
orta giriş üst çıkış kapalı kontak. alt çıkış açık kontak olmalı.

Rar dosyanda birşey gözükmüyor.
Jog buton butona bastığın sürece kontağı kapayan bırakınca kontağı açan Butondur.
EKTS çizim programında jog buton yok onun yerine Çift yollu butonu kulanabilirsin ancak Girişi Köprüleyip
orta giriş üst çıkış kapalı kontak. alt çıkış açık kontak olmalı.

Dosyayı EKTS programı için de aç dediğin de açıyor. Sistem de aynen öyle çalışacak basılı tutunca kontaktör çekecek.

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.jpg
    Screenshot_1.jpg
    13.8 KB · Görüntüleme: 58
üçüncü bir röleye izin yoksa eğer o butonların çift yollusu yok mu, 3. buton o olsa ikisini birden açıp kapar
ss.JPG

sayın proeng EKTS programında çizdim jog butonu olmadığı için çift yollu buton kullandım.

2 kontaktör..PNG

Ekli dosyalar

• 2 kontaktör.rar
    3.2 KB · Görüntüleme: 11
Sayın Ahnur Jog butonu aslında start butun demek istedim.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri