Kumanda sorusu ( Buton bobin ilişkisi)

kardes istedığin devre ıkı roleyle çizilebiliyor çizdim ama gonderemiyorum kolay gelsın

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sayin arkadasim yapman gereken seri buton kullanmak no-nc (acik kapali)istedigin sonucu alabilecegini umuyorum
yalniz zaman bildirmedigin icin bu cozum bir anlik saniyelik
buraya yeni uye oldugum icin ancak simdi cevap yaziyorum
kolay gelsin

ya arkadslar soruyu tam anlamadan cevap verıyorsunuz her kafadan bı cevap bak bılmeme ragmen kafamı karıstı

Arkadaslar soruyu anladigim kadariyla bi devre cizip yolladim :) simulasyonda bobinin bi anda cekildigi gozukmuo ama uygulamada guzel bir sonuc elde edilebilir ...birdaha basilsa bile start calismio ...insallah ise yarar :) ayrica araniza yeni geldim siteniz cok guzel:)

Ekli dosyalar

• YENIIII.jpg
    YENIIII.jpg
    14.8 KB · Görüntüleme: 10
Moderatör tarafında düzenlendi:
Sn.harcen,arkadaşların belittiği zaman rölesi ile işini görmen mümkün.Ama sorunun gerçek cevabı şu;elindeki malzemeye ilaveten bir röle veya kontaktör gerekli.Bu kontaktörün 1 açık,1 kapalı yardımcı kontağı olmalı.Bu yazıda ilave kontaktörü K olarak,senin bobini B olarak analım.K ile standart basit birdevre kurup,start butonuna bastığımızda K enerjileniyor.Normalde açık kontağı ile mühürleniyor.Ta ki stop butonuna basılana dek böyle kalıyor.İşte bu noktada K nın normalde kapalı kontağının bir tarafına start butonundan gelen uçtan enerji verip kontağın diğer ucunu B ye götürüyoruz.K ya start verdiğimizde,K nın normalde kapalı kontağından B bobini kısa süreli çekip bırakır.Artık start butonuna ne kadar basarsanız basın fark etmez.Bu uygulamada B bobini çok kısa bir an enerjili kalır.Zaman rölesi kullandığınızda bu anı istediğiniz kadar ayarlamanız mümküm tabiki.Ama ben sorudan kısa anlık bir enerjilenme istediğinizi anlıyorum.

sayın arkadaş ben yardımcı olmaya çalışayım bobin devresine seri bağlı uygun kodansatör ,kondansatöre parelel deşarj direnci bağla sistem, butona basınca kondansatör dolana kadar bobinden şarj akımı gececek ve bobin bir süre enerjili kalacaktır.

1974 burdur arkadaŞimizin ÖnerdİĞİ ÇÖzÜm en ucuz ÇÖzÜmdÜr kendİsİnİ tebrİk ederİm

arkadaşım bence

telemekaniğin darbe akım anahtarları var
ona her basmanda konum değiştiriyor
yani ilk basışta açıyor sonraki basışta kapatıyor
sürekli basarsan bir kere algılıyor
sanırım bu işini görür

Çok kolay be arkadaşım. basit bir deneme yap, hemen olduğunu göreceksin.
24 VDC kaynak gerilimi ucunu bütondan geçir, sonra devreye seri olarak iri bir kondansatör bağla ve götür buradan bir DC rölenin bobinini çektir.
Bütona basınca kapasitör doluncaya kadar röle çekili kalır. kapasitör dolup akım geçmez olunca röle bırakır. İster halen basılı tut, ister basma.
Rölenin ne kadar çekili kalacağı kapasitörün büyüklüğüne bağlıdır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri