kumanda problemi

aliemre11

Üye
Üç adet asenkron motor bir adet start butonuyla aşağıdaki gibi çalıştırılacaktır.
• Start butonuna 1. Kez bastığımızda M1 motoru çalışmaya başlayacak, elimizi butondan
çektiğimizde çalışmaya devam edecek.
• Start butonuna 2. Kez bastığımızda M2 motoru da çalışmaya başlayacaktır.
• Start butonuna 3. Kez bastığımızda M3 motoru da çalışmaya başlayacaktır.
• Start butonuna 4. Kez bastığımızda motorların hepsi duracaktır.
• Start butonuna 5. Kez bastığımızda M1 motoru yeniden çalışmaya başlayacaktır.
Bu çalışma periyodik olarak devam edecektir. Gerekli güç ve kumanda şemasını çiziniz.
tşkler.

Bu dediğni kumanda ile değilde elektronik devre yardımı ile çözülebilir.Aklıma elektronik devre lojistik kapılar geldi kapılarla ilgili bir çalışma yapılarak çözülür.

Sorular mantıklı olsa herkes yardım eder.hiç bu şekilde çalışan bir sistem gördünüzmü bana göre soruyu soran bilgisayarın başına geçmiş anma kazık soru sordum diyerek eğlenmektedir düşüncesindeyim.

Bu iş kumandayla oluyor arkadaşlar fakat arkadaş teşekkür etmeyi bilmediği için yardım etmek istemiyorum. isteyen olursa nasıl çalıştığıyla birlikte yardım ederim. mesaj atmanız yeterli.

Kolay gelsin

biz soruyu sorarken bile tşk ediyoruz. yardım edip etmemek sana kalmış. tşk etmedi yardım etmiyorum filan hoş konuşmalar değil.

belirttiğiniz şartlardaki çalışmayı pic veya plc ile yapmak çok kolay.
plc de bir sayıcı kullanarak çok basit bir şekilde yapılabilir.
yine pic tede bir shift register kullanarak yapmak basit.
ancak otomatik kumanda ile yapmak isterseniz biraz uğraştırır.

Üç adet asenkron motor bir adet start butonuyla aşağıdaki gibi çalıştırılacaktır.
• Start butonuna 1. Kez bastığımızda M1 motoru çalışmaya başlayacak, elimizi butondan
çektiğimizde çalışmaya devam edecek.
• Start butonuna 2. Kez bastığımızda M2 motoru da çalışmaya başlayacaktır.
• Start butonuna 3. Kez bastığımızda M3 motoru da çalışmaya başlayacaktır.
• Start butonuna 4. Kez bastığımızda motorların hepsi duracaktır.
• Start butonuna 5. Kez bastığımızda M1 motoru yeniden çalışmaya başlayacaktır.
Bu çalışma periyodik olarak devam edecektir. Gerekli güç ve kumanda şemasını çiziniz.
tşkler.
Form da buna benzer kumanda problemi paylaşımı çok oldu. ihtiyacı olan arkadaşlar arama yaparlar ise bulurlar .kolay gelsin

belirttiğiniz şartlardaki çalışmayı pic veya plc ile yapmak çok kolay.
plc de bir sayıcı kullanarak çok basit bir şekilde yapılabilir.
yine pic tede bir shift register kullanarak yapmak basit.
ancak otomatik kumanda ile yapmak isterseniz biraz uğraştırır.

aynen kardesim katılıyorum sana plc de bir counter kullanarak tabi birde karşılaştırma kullanmamız gerek counterın sayıcı kontagı >=1 ken birinci motor die baslayıp sonrası zaten aynı mantık..counter ın sayacınıda 4 ayarlamamız gerek tabi... ama otamatik kumandayla bu işin içinden cıkamam ben kendi adıma konusyrm yaparım diyen bir arkadsımız paylasırsa bizlerde inceleme fırsatı buluruz.

zaman ayarli flip flop devresi kumanda semasi nasil oluyor tesekkurler

Benzer bir soru daha önce sorulmuştu. Biraz araştırıcı olmanızı tavsiye ederim...

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri