Kumanda hk. yardıma ihtiyaç var?

ejder31

Üye
arkadaşlar ben yeni üyelerinizdenim ismim berkant döküm sektöründe elektrik Bakım onarım sorumlusuyum...

şimdi buradaki ergitme ocaklarının soğutma su pompaları manuel çalışmakta ama bugün bana gelen talimata göre dedikleri. vardiya bittiğinde mototrlar en az 1-2 saat daha çalışsın ve kendi stop etsin

sizden istediğim bana en mantıklı , güvenilir ve en basit yoluyla ne yapmam gerektiğini göstermeniz...

şimdiden teşekkürler...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sayın üyemiz aramıza hoşgeldiniz öncelikle şimdi
1-kaç tane motor var
2-bu motorlar hepsi bir yerdemi yoksa ayrı ayrı yerdemi

motorlar aynı yerde vede birden fazla ise bu durumda ben size gercek zamanı bulunan moeller easy akıllı röleyi tavsiye ederim.içinde haftalık zaman saati vardır vede aynı anda röle çıkışıyla birden fazla motoru kontrol edebilirsiniz

3 adet motor var hepsi yan yana ve panoları aynı
ama bazen örneğin 1 ve 3 nolu pompalar çalışıp 2 nolu çalışmıyor yada 2 ve 3 çalışıyor 1 çalışmıyor gibi

Motorlara plc ile start verilir.Durdurulmak istenen motorun Stop butonuna basılır.Yazılımla Stop verilen motor, 1 veya 2 saat çalışıp öyle durur.
Aklıma ilk anda gelen çözüm.
Veya ters zaman rölesi kullanarak da bu işi yapabilirsin.Hiç plc ye felan gerek yok.
Farklı ve daha güzel çözüm verebilecek arkadaşlar mutlaka vardır.

şuan çalıştığım firma özel bi sektör kişi ye ait ve pek para harcama taraftarı değiller PLC falan onların gözünü korkutuyor (fiyat olarak almazlar ) bana tak bi zaman rölesi sipariş edelim gelsin olay bitsin diyolar...

o açıdan yazdım basit bi çözüm diye ...

abiler arkadaşlar kısacası bana kesin ve net bişey söyliye bilirmisiniz???????

Moderatör tarafında düzenlendi:
şimdi o motorlar için zaman rölesi alsan vede diğer aksamlarla birlikte sana bir akıllı röle fiyatına gelecek bu yüzden ben senin yerinde olsaydım hemen akıllı role şipariş eder .mevcut sistemdeki giriş ve cıkışları bağlar vede programlar gecerdim.

bu tür sistemlerde zamanlama ile çalışmak güvenilir olmayabilir. ısı kontrol cihazı kullanarak istenilen ısı degerine kadar sistem çalıştırılırsa daha mantıklı olur kanaatindeyim. ısı kontrol cihazı ayarlanan ısıya ulasılınca motoru durdurur ve kontrol dışı bir ısınma olursa da devreye girerek hedef sistemin arızalanmasını engellemiş olur. ayrıca elektrik cimrileri sevmez :)

ben PLC kulanmaın öneririm sorunsuz çalışmanın en güzel yolu PLC başın ağrımaz

akıllı rölelerle yapabilirsiniz en ucuz ve pratik çözüm budur. fakat yapmak istediğiniz projeye güvenlik açısından eğer yöneticileriniz meslekten değilde farklı alanlardansa onlar değil siz karar verin bu tip işlerde sorumluluğun size ait olduğunu unutmayın.

yan yana olan panolardakı kumanda sıgorlarını panolardann ayırtek bır kumanda fazına ayarla ve bu fazıda zaman rolesının kapalı kontagından gecır sonrasında bır adet mandal butonla zaman rolesını komuta et roleyıde zaman ayarını yapıp 15 20 tl gıbı harcamayla yapabılırsın detaylar ıçın telefonum 5326067854

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri