Kristal Osilatör Sorunu ??

speederly

Üye
Pic16F877A ile lcd göstergeli şifreli kapı kilit yapıyorum isisde osilatör ü göstermediği için bağlamadım ve devreyi çalıştırdım . Osilatörü bağlamadan çalıştırınca pic e bi zarar verir mi?? çünkü osilatör ü doğru şekilde bağladıktan sonra lcd de yine hiç bi görüntü oluşmuyor??

osilatör bağlamadığında pice bir zarar vermez diye tahmin ediyorum. Lcd de görüntü oluşmuyorsa lcd nin vee ucunu direk toğrağa bağla yine olmazsa araya bir pot koyarak konsrat ayarı yap.

Osilatör bağlamamak zarar vermez. 877'nin zaten internal osilatörü var. Datasheetini açıp sonlara doğru inersen iç şemasında görürsün.

Osilatör bağladığında çalışmamasının sebebi çalıştırdığın frekansın PIC'in kendisi tarafından zaten karşılanabiliyor olması olabilir.

Endüstride tasarlanan bazı devrelerde osilatör kullanmamak için devrenin çalışma frekansı oynanır.

Devren zarar görmez.

dostum bir tane 10 k potun bir ucu artı digeri eksi orta ucuda lcd nin vo yani 3. bacaktır büyük ihtimal oraya bağla ve potla ayar yap görüntü gelir baskı devrende bi hata yoksa tabi

Osilatör bağlamamak zarar vermez. 877'nin zaten internal osilatörü var. Datasheetini açıp sonlara doğru inersen iç şemasında görürsün.

Internal osilatörü 16f877 datasheetinin neresinde gördünüz?

Pic16F877A ile lcd göstergeli şifreli kapı kilit yapıyorum isisde osilatör ü göstermediği için bağlamadım ve devreyi çalıştırdım . Osilatörü bağlamadan çalıştırınca pic e bi zarar verir mi?? çünkü osilatör ü doğru şekilde bağladıktan sonra lcd de yine hiç bi görüntü oluşmuyor??

Pic'e zarar vermez fakat herhangi bir harici clock kaynağı olmadan 877 çalışmaz.

şöyleki ben devreyi osilatörsüz kurdum . pot bağlıydı zaten orda sıkıntı yok lcd de hiç bi görüntü oluşmuo coğu kez kontrol ettm devrede bi hata da yok , devre isi de çalışıo gayet güzel ama kurduğumda hiç bişey yok bomboş merak ettiğim osilatörü bağlamadığım için picin içine attığım hex dosyasını silmiş olabilir mi ? veya pic bozuktu , + osilatörün uçlarına bağladığım kapasitelerin değeri bişey fark ettirir mi (pic 16F877A ) yeni bi pic alıcam içine hex i atıp sadece lcd bağlantısını yapıcam ki bi karışıklık olmasın , gene olmassa yapmıcam sınıfta kalıcam :S bayadır uğraşıorm ...

şöyleki ben devreyi osilatörsüz kurdum . pot bağlıydı zaten orda sıkıntı yok lcd de hiç bi görüntü oluşmuo coğu kez kontrol ettm devrede bi hata da yok , devre isi de çalışıo gayet güzel ama kurduğumda hiç bişey yok bomboş merak ettiğim osilatörü bağlamadığım için picin içine attığım hex dosyasını silmiş olabilir mi ? veya pic bozuktu , + osilatörün uçlarına bağladığım kapasitelerin değeri bişey fark ettirir mi (pic 16F877A ) yeni bi pic alıcam içine hex i atıp sadece lcd bağlantısını yapıcam ki bi karışıklık olmasın , gene olmassa yapmıcam sınıfta kalıcam :S bayadır uğraşıorm ...

Problemin nerede olduğunu anlamanız aslında çok kolay:

Pic'in kullanmadığınız portlarından birini çıkış tanımlayın ve 1k direnç ile bir led bağlayın.

Programın başına led'i birkaç kez 1 s aralıkla yakıp söndürecek kod ekleyin, o şekilde derleyip mcu'ya yükleyin, çalıştırın.

Bunu yaparsanız, en azından pic'in doğru çalışıp çalışmadığını anlarsınız. hatayı nerede arayacağınızı anlayamıyorsanız, bulmanız da imkansız gibi birşey.

Led yanıp sönmüyorsa; Konfigürasyonu doğru yaptığınıza emin olun(xt osilatör, wdt vs..) Bunlara dikkat ettiniz mi?

Mclr pini 10 k bir direnç ya da en azından doğrudan vdd'ye bağlı mı?

Söylediğim gibi, önce bir led yakıp söndürün, mcu'nun çalıştığından, pic devresinin ve konfigürasyonun doğru olduğundan emin olun, lcd sürme işine sonra bakalım.

*kristal bağlamamakla yazılım silinmez
*kristale bağlı kapasitör değerleri önemlidir, 15 pf kullanın
*Bu tür forumlarda soru sorarken mutlaka kod ve uygulama devrenizin şemasını ekleyin, zaman kazanırsınız.

Bkz: Doğru Düzgün Soru Sormanın Yolları

Son düzenleme:
877 için 22pf

Adsiz-43623.jpg

Reset ucuna buton bağlı butondan 10k direnç ile + ya gidiyor.

osilatör cıkışına 2 tane 100nano koymuştum belki bu sorun yapmıştır.

Devre bu isis de gayet güzel işliyo...

Forum istatistikleri

Konular
128,296
Kullanıcılar
450,128
Son üye
Kairos Hacker

Yeni konular

Geri