Kreyn (Vinç) İçin Yıldırımdan Koruma Tesisatı

K.G.

Üye
İyi çalışmalar tersanede kullanılan ray üzerinde hareketli kreyn için yıldırımdan koruma sistemi düşünüyoruz, ancak aktif paratoner kullanamayacağımız için hareketli kısım (ray üzerinde hareketli kreyn) için çözüm önerisi araştırmaktayım, fikirlerinizi paylaşır mısınız?

Not: Faraday Kafesine benzer bakır iletkenler kullanmayı planlıyorum ayrıca kreyn yüksekliği 40-50m

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Vinçlerde paratöner vinçin en yüksek yerine montaj edilir ve şaseye bağlanır.
vinçin bütün bağlantı yerleri topraklama yapılır.Vinçin rayları biri birine topraklama yapılır en az 3 adet topraklama kazığı üçgen biçimde kazık boyu aralığında çakılır ve 3 kazık uçları biri birine üçgen biçimde bağlanır. bu bağlantı raylara bağlanır.

Bu durumda hedeflediğimiz düşük direnç sağlanmış olur mu, bakır veya farklı bir iletkenle yıldırımı iletmemek, vincin gövdesi ile iletmek risk oluşturur mu?

44 yıldır viçler ile uğraşıyorum özelikle kule vinçler ile hepsi koruma topraklası sistemi yapılmış. projeleri böyle uygulama da böyle.
şimdiye kadar yıldırımdan etkilendiğini görmedim.

İyi çalışmalar tersanede kullanılan ray üzerinde hareketli kreyn için yıldırımdan koruma sistemi düşünüyoruz, ancak aktif paratoner kullanamayacağımız için hareketli kısım (ray üzerinde hareketli kreyn) için çözüm önerisi araştırmaktayım, fikirlerinizi paylaşır mısınız?

Not: Faraday Kafesine benzer bakır iletkenler kullanmayı planlıyorum ayrıca kreyn yüksekliği 40-50m

https://www.tr.mto.com.tr/single-post/2017/08/24/Kule-Vinclerin-Yildirimdan-Korunmasi

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri