Kornaya anahtar bağlantısı hk.

mess82

Üye
Merhaba arkadaşlar. Aracıma ekstra korna bağlantısı yapıcam ancak direksiyondan bağımsız olarak ayrı bir anahtar ile çalışmasını istiyorum. Şu iki ayaklı yaylı buton iş görür mü acaba? Uygun olursa bağlantısı nasıl yapılır? Bilgisi olan yardımcı olabilirse sevinirim. Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230618-093814_Google.jpg
    Screenshot_20230618-093814_Google.jpg
    124.3 KB · Görüntüleme: 7
  • Screenshot_20230618-094737_Gallery.jpg
    Screenshot_20230618-094737_Gallery.jpg
    474.9 KB · Görüntüleme: 9
* olur
* Kablo kalınlığı, kablo yüksüğü vs. oto elektrikçiden yardım almanız sizin için en pratik yoldur.
* Akünün + ucundan butonun herhangi bir ucuna kablo bağla, bosta kalan ucu kornanın ( yazıyorsa + ) herhangi bir ucuna bağla, kornanın bosta kalan ucunu şaseye bağlayınca işlem tamamdır.

* olur
* Kablo kalınlığı, kablo yüksüğü vs. oto elektrikçiden yardım almanız sizin için en pratik yoldur.
* Akünün + ucundan butonun herhangi bir ucuna kablo bağla, bosta kalan ucu kornanın ( yazıyorsa + ) herhangi bir ucuna bağla, kornanın bosta kalan ucunu şaseye bağlayınca işlem tamamdır.
Cevabınız için öncelikle teşekkür ederim. Kornaların güçlü çalması için arada bu ürünü kullanıyorum. Bağlantı tarifiniz yine de aynı şekilde mi olur? 🤔

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230618-144152_Google.jpg
    Screenshot_20230618-144152_Google.jpg
    241.5 KB · Görüntüleme: 8
Tesisatta yapılacak tüm ilavelerde ya artı ucu sigorta kutusundan ya uygun bir sigortadan ya da arada bir fuse tap bıçak sigorta koyunuz. Aracın kornasından memnun değil misiniz? Eğer yüksek sesli bir korna takacaksanız cezayı ve çevreye rahatsızlık verecek şekilde kullanmanız durumunda tüm sokağın "duasına" da razı olmayı başta kabullenin!

Tesisatta yapılacak tüm ilavelerde ya artı ucu sigorta kutusundan ya uygun bir sigortadan ya da arada bir fuse tap bıçak sigorta koyunuz. Aracın kornasından memnun değil misiniz? Eğer yüksek sesli bir korna takacaksanız cezayı ve çevreye rahatsızlık verecek şekilde kullanmanız durumunda tüm sokağın "duasına" da razı olmayı başta kabullenin!
Aracım Hyundai Accent Blue. İnce kendine hayrı olmayan bir kornası var. Öyleki inanın kediler bile tınlamıyor desem yeridir. Biraz daha güçlü hella tip kornaya geçicem amacım çevre rahatsızlığı değil farkedilebilirliği artırmak. Cevabınız için teşekkür ederim. 👍

* olur
Bu arada acaba şu fotosunu paylaştığım basit butonlar sorun yaşatır mı? Arada röle olarak marş selenoidi mevcut. Yük bu rölede olacak ama yine de kornalardan kaynaklı akım çekip buton yapışıp korna takılı kalıp eder mi emin olamadım. :/

Ekli dosyalar

• 5ef6281d062b1a2fbf8d857e6fc4e0a4.jpeg
    5ef6281d062b1a2fbf8d857e6fc4e0a4.jpeg
    93.3 KB · Görüntüleme: 3
  • 6-pcs-R13-507-Momentary-SPST-NO-Red-Black-White-Yellow-Green-Blue-Round-Cap-Push.jpg
    6-pcs-R13-507-Momentary-SPST-NO-Red-Black-White-Yellow-Green-Blue-Round-Cap-Push.jpg
    193.2 KB · Görüntüleme: 2
Şöyle bir şey önerebilirim minibüs sistemi, iki yönlü üç kontaklı düğme ile arabanın orjinal korna kablosuna girerek, direksiyonun soluna ya da orta konsola konulacak bu düğme ile gerekirse ikinci korna devreye alınabilir. Bunca uğraşa gerek yok, tesisatta tadilat risk oluşturur dersen o zaman sadece orjinal kornayı uygun sesli bir korna ile değiştirmek en uygunu. Belki bir sorundan dolayı sesi çıkmıyordur? Kornaya basılı durumda bağlantı kablolarının voltajı ölçülmeli. Dışarıda DC12V vererek test edilmeli.

eski kornayı sök yeniyi tak onlar standart araç 12v zaten kamyon olunca deüişir ve o röle far için .

Son düzenleme:
eski kornayı sök yeniyi tak onlat standart araç 12v zaten kamyon olunca deüişir ve o röle far için .
Cevabınız teşekkür ederim ancak eski kornayı sök yenisini tak anlamında orjinal tesisat maalesef bu yükü kaldırmaz.
Şöyle bir şey önerebilirim minibüs sistemi, iki yönlü üç kontaklı düğme ile arabanın orjinal korna kablosuna girerek, direksiyonun soluna ya da orta konsola konulacak bu düğme ile gerekirse ikinci korna devreye alınabilir. Bunca uğraşa gerek yok, tesisatta tadilat risk oluşturur dersen o zaman sadece orjinal kornayı uygun sesli bir korna ile değiştirmek en uygunu. Belki bir sorundan dolayı sesi çıkmıyordur? Kornaya basılı durumda bağlantı kablolarının voltajı ölçülmeli. Dışarıda DC12V vererek test edilmeli.
Değerli fikir ve önerileriniz için çok teşekkür ederim. Esasında öğrenmek istediğim tek şey kornalar malumunuz çalarken yüksek akım çekiyor. Bu işlem sırasında yükü röle mi üstlenir yoksa butona da akım olarak ekstra yük biner mi ? Şu soruma cevap bulsam kafi bana... Dediğiniz tarzda ölçümler belki aydınlatabilir ama olmadı o şekilde denicem artık... Tekrar teşekkürler.

Son düzenleme:
Cevabınız teşekkür ederim ancak eski kornayı sök yenisini tak anlamında orjinal tesisat maalesef bu yükü kaldırmaz.

Değerli fikir ve önerileriniz için çok teşekkür ederim. Esasında öğrenmek istediğim tek şey kornalar malumunuz çalarken yüksek akım çekiyor. Bu işlem sırasında yükü röle mi üstlenir yoksa butona da akım olarak ekstra yük biner mi ? Şu soruma cevap bulsam kafi bana... Dediğiniz tarzda ölçümler belki aydınlatabilir ama olmadı o şekilde denicem artık... Tekrar teşekkürler.
saçmalama çok akım çekmiyor ki arkasında etikette kaç volt amper yazıyor?

oto elektrikçiye götür kornayı ver taksın seni aşıyor bunu yapmak.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,998
Son üye
Muharrem_Arslan

Yeni konular

Geri