kontaktorden gelen ses hakkinda

Hayır hiç bir etkisi olmaz ses zırıltısı kontaktörün ayaklarıdan gelmekte ayak uclarını zımparalarsanız ses kesilecektir.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
kontaktorlerde ses var bu ses yuzunden benım elektronik cihazlar bozuluyor :)merak edeceksınız ama doğru kontaktorde ses nuvenın etrafındakı ve içindekı sac çekırdek bırbırıne tam yapışmadığı boşluk yaptığında kontaktorde ses yapıyor bu ses 50 herz lık tıtreşım vede pano içinde manyetık alan oluşturuyor elektronik cıhazlarda ıyı yalıtım yoksa cıhazları bozuyor bundan az çekmedım sonuçta faraday kafesı yaptım cihazlarıma oylelıkle problemı çozdum

220 volt bağladığını söylmişsin. Bundan da alternatif akım olduğunu anlıyorum. Alternatif akımda enerji + - olurken 2 kere sıfır olur. Bu zamanlarda kontaktör bırakır ve tekrar çeker, bunu gözle göremezsin. Bu zaman da zırıltı yapar. Doğru akım kullanırsan bu ses kaybolacaktır.

schennider tek geçerim .. .

Tamamen sessizlik istiyorsan triyak devresi kullan. Kesin çözüm.

çok küçük bir fanı devreye alıyorsan röle kullan veya kontak törün bakımını yap paletlerin birleştiği yerleri zımparalara eğer paslanmış ise toz ve nemden koru kontaktörün stabil çalışması için bobin ucuna paralel 400 volt 10 mikro farad kondansatör bağla hem parazitleri alır hemde alternetif akımdan dolayı bobini stabil tutar

merhaba 220v luk fani devreye sokup cikaran kontaktorun sesi beni rahatsiz ediyor ben su sekilde bi cozum urettim (dogrusunu yanlisini bilmiyorum ) soyle bi cozum urettim mesafeyi uzatip kontaktore paralel bi 100wlik bi akkor flamanli lamba baglarsam kontaktorun sesini engelleyebilirmiyim.

selamuın aleykum arkadadasım sizin su sesli calışan kontaktor olayı tam bır fenoman hıkayesine donusmus gıbı size oncekı yazdıgım msj tekrarını yazacagım sizin kontaktordekı ses olayı tamamen mekanıkı bır arızadır anladın dımı ha simdi sizin yapacagınız iş oncelıkle bence kontaktoru tamamen sokun dıkkat et yardımcı kontakların yaylarını veya kendısını kaybetteme demir nuve iki kısım dan olusur bırı kontaktorun taban kısmında ust kısmındakı ise kontaktor tabanındakı yayların ustune oturan kısmıdır nuvenın taban kısmında herhangı yabancı madde olabılır nuvenın ust kısmındakı yayların tansıyonunu elınle anlarsın zaten onu kontrol et buda tamam ise kontaktorun parcalarını monte et bobının ohm nı yıtrmısde olabılır onuda kontrol ettınmı işlem tamam kontaktor sabıtleme vıdalrınında lacka kontrolunu yap olay bıtmıstır sen sag ben selamet

Zırıldayan kontaktörlerle çok sık karşılaşırız...
Ancak yukarıda anlatılan çözümlerin pek çoğu hiç aklıma gelmemişti... :)
Beni tebessüm ettiren arkadaşlara teşekkürler...

neren59 ve sealir63 gerekeni söylemişler..

kontaktorlerde ses var bu ses yuzunden benım elektronik cihazlar bozuluyor :)merak edeceksınız ama doğru kontaktorde ses nuvenın etrafındakı ve içindekı sac çekırdek bırbırıne tam yapışmadığı boşluk yaptığında kontaktorde ses yapıyor bu ses 50 herz lık tıtreşım vede pano içinde manyetık alan oluşturuyor elektronik cıhazlarda ıyı yalıtım yoksa cıhazları bozuyor bundan az çekmedım sonuçta faraday kafesı yaptım cihazlarıma oylelıkle problemı çozdum

selamun laeykum tekin126 farady kafesinin nasıl yapıldıgı hakkında bilgi almak isterim ilgimi çektiği için soruyorum allaha emanet mutlu kalınız

yerine sağlam oturttur, sök temizle kontakları kesilmesi lazım..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri