Kontaktör Hk.

Bir aydınlatmanın 220 volt beslemesi varken başka taraf 220 volt beslemesi kesildiğinde burdan beslenecek. Enerji varken burası iptal olacak. Bunun için 1 kontaktör kullansak faz çakışması olur mu?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bir aydınlatmanın 220 volt beslemesi varken başka taraf 220 volt beslemesi kesildiğinde burdan beslenecek. Enerji varken burası iptal olacak. Bunun için 1 kontaktör kullansak faz çakışması olur mu?
Bahsi gecen yerde besleme monofaze ise çakışma olmaz.Uç fazlı beslemede çakışma ihtimali olabilir.

bir devre iki farklı kaynaktan secim yapılarak beslenecekse aynı faz, farklı faz veya üç faz farketmez güvenlik için iki kontaktor kullanmanız yerinde olur. hatta mekanik kilitleme ile elektriksel kitlemeyi birlikte kullanmanızı tavsiye ederim.

Atıyorum Trafo 1 deki aydınlatma hattı kesilince Trafo 2 den beslenin. Trafo 1 in enerjisi gelince tekrar Trafo 1 den beslenin. Aynı şekilde Trafo 2 aydınlatma hattı kesilince Trafo 1 den aydınlatma yansın. Trafo 2 aydınlatma enerjisi gelince tekrar Trafo 2 den yansın. Faz çakışması olmadan tek kontaktör üzerinden kilitleme yapabilir miyiz?
IMG_20220414_112943.jpg

Atıyorum Trafo 1 deki aydınlatma hattı kesilince Trafo 2 den beslenin. Trafo 1 in enerjisi gelince tekrar Trafo 1 den beslenin. Aynı şekilde Trafo 2 aydınlatma hattı kesilince Trafo 1 den aydınlatma yansın. Trafo 2 aydınlatma enerjisi gelince tekrar Trafo 2 den yansın. Faz çakışması olmadan tek kontaktör üzerinden kilitleme yapabilir miyiz?
Ekli dosyayı görüntüle 86834

Anlasilir, uzerinde yorum yapilabilecek bi cizim gormuyorum. Teknige uygun kumanda ve guc devresi cizimi yapabilirsiniz daha net cevaplar verebiliriz. Tek kontaktor kullanimina onyargili olmamak adina bunlari yaziyorum; ayrica mesajlarimizdaki cift kontaktor vurgusuna dikkatinizi cekmek isterim.

İki kontaktör.

Enversör devresi mantığı ile çözebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23

Yeni konular

Geri