Kontaktörün a1 a2 uçlarına neden kondansatör bağlanıyor?

arkadaslar elektrık kesıldıgınde calısan cıhazın devreden cıkmasını ıstıyorum ve bunu kontaktorle yapmak ıstıyorum yardımcı olurmusunuz

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
umut_turemen ' Alıntı:
arkadaslar elektrık kesıldıgınde calısan cıhazın devreden cıkmasını ıstıyorum ve bunu kontaktorle yapmak ıstıyorum yardımcı olurmusunuz

Cihaz derken?
Normal olarak elektrik kesilince cihazın devreden çıkması gerekir zaten. Tam anlayamadım ben soruyu.
Şunu demek istiyorsanız eğer: "Elektrik kesilince devreden çıksın, gelince ben istersem devreye girsin" Bunun için basit bir start-stoplu kontaktör devresi yeterli

merhaba arkadaslar
yukarida birkac arkadas zaten RC nin gorevini anlatmis,ozellikle uzun kablolarda olusan akimlari yok etmek, ben hollanda da meslegimi yapiyorum ve RC filtre dedigimiz parcalari cok kullaniyoruz daha oncede rezistans veya normal lamba kullanarak bu istenmeyen akimlari kablodan emiyorduk.
yukarida bir arkadasimizin bahsettigi EMC ozellikle elektronik cihazlari cok etkileyen bir sorun.
burada dikkat edilecek konu.hassas elektronik araclar icin kullanilmasi ongorulen blendajli kablolarin topraklanmaya baglanmasi, zira bu cihazin bulundugu yerdeki topraklama ilen kablosunun diger ucunun bulundugu yer topraklama ayni olmayabiliyor ve bu ariza gosteriyor cozumu ise cok basit kablonun sadece elektronik cihazin bulundugu tarafinin baglanmasi ve diger ucunun acik tutulmasi.(eminim bu konuda tecrubeli arkadaslar zaten biliyorlar)
ayriyeten paylasmak istedigim baska bir bilgi, frekans ayarli suruculerin surucu ilen motor arasindaki kablonun muhakkak EMC kablo tipi olmasidir, bu tip kablonun blendajinin bakir agdan olustugunu farkedeceksiniz, ayriyeten blendajin icinde yassi bir bakir kablonun daha oldugunu farkedeceksiniz.bu bakir ag ilen yassi bakir telin ayri topraklanmasi onemli.
belki baska bir topicte EMC konusunu islemek yararli olucaktir.
islerinizde basarilar diliyorum.

1-enkoder veya sensörlerden gelen kabloların, blendajlarının(dışındaki örgülü tel) pano tarafını toprakla, diğer uçta topraklama yapma,
2- DC güç kaynağının (-) eksi ucununuda toprağa bağla,
3- Hız kontrol cihazını panonun alttarafına koy ve motora giden çıkış uçlarındaki kabloyu MUTLAKA ayrı bir yerden, PLC inputlarına gelen kablolardan uzak biryerden götür.
Yaşadığım benzer promlemleri bu şekilde kesin olarak çözdüm.
Ayrıca uzunluk ölçümlerinde bazen uzun bazen kısa oluşunun sebebi enkoder kablosunun, hız kontrol çıkışındaki kablolardan etkilenmesi.
Kolay gelsin.

peki 220V bir kontaktöre yaklaşık kaç farad lık kondansatör takalım sizce en uygun ne olabilir.

selamlar kontaktör bobin uçlarına kondansatör baglamanın nedeni bence beslediği yükle alakası yok.kondansatörün çalışma karekteristiğini düzeltmek ve çalışma ömrünü artırmaktır amaç .kondansatör baglanmadıgında da kontaktörün ve kumanda ettiği sistemin normal çalışması bunu gösterir.kondansatör bağlayarak kontaktör kontaklarının açılıp kapatılması hızlandırılmış olmakta buda kontakların ömrünü uzatmaktadır. ayrıca kondansatörün bir diğer kullanım amacı kontaktör bobinininin indüktif etkisini azaltarak adete bir nevi kompansasyon sağlamasıdır diye düşünüyorum.sonuç olarak sık sık açma ve kapama yapılan kontaktörllerde bobin uçlarına kondansatör bağlamanın yararlı olacagı kanısındayım . tabi bu konuda kontaktör üreten firmalarım makale ve kataloglarının incelenmesi yararlı olur sanırım.

Dc güç kaynağını sistemin kumanda fazından izole et derim. ben kendi yaptığım panonun Güç kaynağının beslemesini izole trafodan besliyorum. şöyleki , girişi 380 V çıkışı 220 v olan güç kaynağının kapasitesine bağlı olarak bir trafo yaptırısın. trafonun girişine 380 V (tercihen 2 girişi olacak yani 2 ayrı faz gireceksin, nötr hattı olmayacak) gireceksin, çıkışından da güç kaynağına. dikkat ettiysen güç kaynağının nötr hattının sistemin nötr ünü kullanmadan veriyoruz. Buda olmazsa güç kaynağını değiştir. Ben meanwell kullanıyorum hiçbir sıkıntım olmadı bugüne kadar.

ayhan1234 ' Alıntı:
cihazlar (kontaktor motor v.b.) ilk enerjilendiği anda 1 saniyeden az da olsa anlık bir gerilim düşümüne neden olmaktadır. sistemde gerilime hassas bir eleman (hız kontrol cihazı, elektronik yapıya sahip diğer plc logo, reğülesiz güç kaynağı vs. gibi) varsa bu elemanın olumsuz tepki vermesine neden olur. kondansatörler ilgili devreye paralel bağlanarak bahsettiğim anlık gerilim düşmelerini kendi üzerindeki enerji ile kısa süreli olarak takviye eder ve problem hallolur. umarım yardımcı olmuştur

katılıyorum ayhan

kontaktörlerin bobin uclarına baglanan kondansatör ve direncler sönümlemeyi alır..yani arkı engeller..bunu diyotu bobin a1 ve a2 arasına diyotu ters girerekte yapabilirsinizki cok yararı var..biz firma olarak valf ve akımı yüksek ceken uygulamalarda output röle bobin uclarına herzaman diyot baglıyoruz..
1- topraklama cok iyi olmalı megerle ölçebilirsek 1 ohm a yakın olursa cok iyi olur.ölcemiyorsakta ölcü aletiyle toprak notr arası 2 voltu kesinlikle gecmemeli
2-blendajlı kablolar pano tarafında baglanmalı.(farketmez ama pano tarafında daha kolay baglanır) saha tarafında baglanmayıp izole edilmelidir
3-sahada güc kablolarıyla kumanda kabloları mümkün oldugunca ayrı tutulmalıdır
4-panoda inverterler plc ve kumanda kablolarına mümkün oldugunca ayrı tutulmalıdır..
5-mümkünse daha girişte kompanzasyon harmonik filtresiyle hormonikler önlenir
6-harmonik ölcümü yaptırmak işletmeler acısından yararlıdır
7-hala bir sonuc alamadıysanız ve sisteminiz pnp ise npn e cevirin sorun cözülebilir(tecrübesini yasadım)

Bağlanacak olan kondansatörün değeri nedir bir bilgisi olan var mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri