Kontak elektriği hakkında yardım

attila24

Üye
Dostlar şöyle bir sıkıntım var. Aracıma multimedya bağladım. Aracın kontağı kapattıktan sonra elektrik hemen kesilmiyor yavaş yavaş azalarak kesiliyor. Buda radyonun 40 50sn daha çalışmasına neden oluyor.
Hemen kesilmesi için kontak elektriğine nasıl birşey bağlayabilirim.role düşündüm ama oda belirli bir volataja kadar çalışıyor.

Dostlar şöyle bir sıkıntım var. Aracıma multimedya bağladım. Aracın kontağı kapattıktan sonra elektrik hemen kesilmiyor yavaş yavaş azalarak kesiliyor. Buda radyonun 40 50sn daha çalışmasına neden oluyor.
Hemen kesilmesi için kontak elektriğine nasıl birşey bağlayabilirim.role düşündüm ama oda belirli bir volataja kadar çalışıyor.
Bu multimedyanin kondansatörlerinin boşalması ile alakalı bir durum olsa gerek .Benimkide 10 sn sonra falan kapanıyor. Birşey yapmanıza gerek yok .

Son düzenleme:
Bu muktimedyanin kondansatörlerinin boşalması ile alakalı. Benimkide 10 sn sonra falan kapanıyor. Birşey yapmanıza gerek yok .
Araçla alakalıda olabilir. Bazı araçlarda kontak kapatıldıktan sonra bir müddet daha enerji kesilmiyor.
40-50 s sonra kapanmasının ne gibi bir mahzuru var onu anlamadım.

Son düzenleme:
kontak elektriğine bir şey bağlamak değil de kontak elektriğini nasıl keserim diye düşünmeye başlayabilirsin.

Tespitler için hepinize teşekkürler ama benim tespitden ziyade öneriye ihtiyacım var. Soru basit ne tip bir komponent takmam benim için sorun olan bu durumu çözüme götürür

Tespitler için hepinize teşekkürler ama benim tespitden ziyade öneriye ihtiyacım var. Soru basit ne tip bir komponent takmam benim için sorun olan bu durumu çözüme götürür
abi teşhis olmazsa nasıl tedavi olur bu felsefeye aykırı. ozaman senin durumu teşhiş etmiş olman gerekir .
bizimle paylaşırsan ona uygun bir tedavi yöntemi önerebiliriz ..
soru basit ne tip bir komponet takmam gerekir demişsin .
neye ne için ne tür bir komponet takman gerekir ?
bilmemki ben arabayı kitliyom eve gidiyom balkondan bakıyom sonra sönüyor farlarla dörtlüler ?
böle değildi anahtarı değiştirince böle oldu .

Tespitler akıllara iki farklı soruyu getiriyor;
1-Kontak kapanınca aracın enerjisi bir müddet sonra kesiliyor
2-Kontak kapanınca aracın enerjisi hemen kesiliyor ancak multimedya @Under Ground üstadın bahsetmiş olduğu sebepten dolayı geç kapanıyor.

1.durum için önerim multimedyanın beslemesini kontak kapanır kapanmaz enerjisi kesilen cihazların beslemesinden dolaylı ya da doğrudan yapmak olabilir. Mesela benim araçta kontak açılınca anında açılan, kapanınca anında kapanan çakmaklık var. Sizde de böyle ise bu hat kullanılabilir. Yalnız aracın elektrik tesisatında bilinçsizse yapılan değişikliklerin çok vahim sonuçları olabilir.

2.durum için bir önerim yok.

Birde bu yavaş yavaş azalarak kesilme nasıl oluyor? Onuda bir açıklarsanız...​

Tespitler akıllara iki farklı soruyu getiriyor;
1-Kontak kapanınca aracın enerjisi bir müddet sonra kesiliyor
2-Kontak kapanınca aracın enerjisi hemen kesiliyor ancak multimedya @Under Ground üstadın bahsetmiş olduğu sebepten dolayı geç kapanıyor.

1.durum için önerim multimedyanın beslemesini kontak kapanır kapanmaz enerjisi kesilen cihazların beslemesinden dolaylı ya da doğrudan yapmak olabilir. Mesela benim araçta kontak açılınca anında açılan, kapanınca anında kapanan çakmaklık var. Sizde de böyle ise bu hat kullanılabilir. Yalnız aracın elektrik tesisatında bilinçsizse yapılan değişikliklerin çok vahim sonuçları olabilir.

2.durum için bir önerim yok.

Birde bu yavaş yavaş azalarak kesilme nasıl oluyor? Onuda bir açıklarsanız...​

Multimetre ile ölçüm yapıyorum voltaj kontak kapatildikdan sonra 12 voltdan başlayarak 11 10 9.. şeklinde azalıyor multimedya 9v civarı kapanıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri