kondenser fanı

ben fizik kurallarından bahsetmedim. Monofaze motorda dönüş yönünün değişmeyeceğini söyledim. Bu yanlış bir bilgilendirme değildir ithamda bulunmayınız... Polemikte yaratmaya çalışmıyorum ... Bildiklerimi aktardım artık siz nasıl biliyorsanız öyle yapın..

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
tecrübe kurbanı olduk bağlantı hatasıymış beyazı yardımcı olarak daimiye tek takardık her yerde,şemada yoktu yeni daimi üzerinde kabloları değiştirdim normale döndü teşekkürler

http://www.cimtay.com.tr/modules/catalog/products/pr_01_474_min.jpg

arkadaşım monafaze motor yukarıda linki verilmiş motordur (yönlerini değiştirmek için bobin ters çevrilir)ben konunun başında daimi kondansatörden bahsetmişim klima dış fanlarıda aslen monafazedir çünkü trifaze olan sargıları sadece yardımcı sargıdır uzun süre 3 faza kalırsa bobin kavrulur dolayısyle yardımcı ile nötr arasına motor büyüklüğüne göre yardımcı sargıyı enerjilemek için Xmfarad gücünde daimi kondansatör bağlanır

not: benim amacımda bilgi kirliliğini önlemek polemik çıkartacak değilim belki kendince biliyorsun ama az bildiğin hiç bi şeye karışma belki bi abi bi kardeş bi dost tavsiyesi. forum kirliliği yüzünden tüm arkadaşlardan özür dilerim..

monofaz bir motorda yönü istediğimiz yöne çevirebiliriz arkadaşlar, isterse 3 uc çıkmış olsa bile mecbur kalındığında bobin üzerindeki bağlantıları değiştiriyoruz, bunu yapmak için biraz elektrik ve bobinaj bilgisi lazımdır, kondansatörlü olmayan 2 uclu monofaz motorlarda daha basittir, motoru dağıtıp bobin kısmını ters takarız, olmayacak birşey yoktur :)

tecrübe kurbanı olduk bağlantı hatasıymış beyazı yardımcı olarak daimiye tek takardık her yerde,şemada yoktu yeni daimi üzerinde kabloları değiştirdim normale döndü teşekkürler

sorunun giderildiğine sevindim, havalar sıcak, işler yoğun, biraz daha dikkat etmek lazım :) hayırlı işler.

monofaz bir motorda yönü istediğimiz yöne çevirebiliriz arkadaşlar, isterse 3 uc çıkmış olsa bile mecbur kalındığında bobin üzerindeki bağlantıları değiştiriyoruz, bunu yapmak için biraz elektrik ve bobinaj bilgisi lazımdır, kondansatörlü olmayan 2 uclu monofaz motorlarda daha basittir, motoru dağıtıp bobin kısmını ters takarız, olmayacak birşey yoktur :)

Dostum sargı uçlarından mudahale edilerek değiştirilebiliyor... Ama sağlıklı çalışan monofaze bir motor herhangi bir değişiklik yapılmamışsa mesela sargı uçlarında yada sargı yönünde değişiklik yapılmazsa o motor ters dönemez ben bunu demek istedim sanırım yanlış anlaşıldım.

Dostum sargı uçlarından mudahale edilerek değiştirilebiliyor... Ama sağlıklı çalışan monofaze bir motor herhangi bir değişiklik yapılmamışsa mesela sargı uçlarında yada sargı yönünde değişiklik yapılmazsa o motor ters dönemez ben bunu demek istedim sanırım yanlış anlaşıldım.

ustacım ben genel olarak söyledim, sizin mesajınıza cevaben yazmamıştım, sizi eleştirmek değildi amacım kusura bakmayınız, buradaki tek amacım bilenler için değil bilmeyenler merak edenler için azda olsa bilgi aktarmaktır..

herkese işlerinde başarılar dilerim :)

sevgili kardeşim...
gecenlerde nortaire salon tipi klimaya gittim ..
borusu kırılmış nasılsa kaynağını yaptık gazını verdik klimayı topladık tam gitmeye hazırlanıyorken klimaçalışırken önünden gectimki bir tuhaflık var...
klima havayı dışarıya üfleyeceğine ön taraftan tam aksi şekilde çalışıyor yani hava ön traftan emiiyor kondanserin arkasından çıkıyor...
klimayı söktük kapasitörler ölçüldü faradlar doğru bağlantıları doğru ve hatta fanların üzerindeki etikete göre dönüş yönleride doğru....
bu konuda yorumun ve diğer arkadaşların yorumlarını bekliyorum...
sevgiler
saygılar
hakan

bence sonucta hava bir taraftan girecek ısınacak ve diğer taraftan cıkarak yükselecek çünkü ısınan hava yükselir

bence sonucta hava bir taraftan girecek ısınacak ve diğer taraftan cıkarak yükselecek çünkü ısınan hava yükselir
ama klimanın dış ünitesinin yapısı bence havayı önen emerek arkadan atması pek buna olanak verir gibi gelmedi tabi yaklaşık 1 haftadır bu klimadan ses gelmediğine göre dediğiniz gibi olabilir

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri