kondanzatör ölçümünde yardim edin lütfen

ben yeşil

Üye
arkadaşlar bu siteye iki gün önce bir raslanti sonucu gördüm ve hemen üye oldum. ben bu kompanzasyon konusunda çok fazla bilgi sahibi biri değilim .ama aklımı kurcalıyan sorulariminda burada siz değerli arkadaşlarimdan yanıt bulacağıma inanıyorum. şimdi benim sorunun şunlar....
elimde bir adet resminide ekte verdiğim bir pense ampermetre var.bu ölçü aletiyle
soru 1 =acaba bu elimdeki alet ile bir kondanzatörün ölçümünü yapabilirmiyim
soru 2 =eğer yapabiliyorsam bu aleti nasil kullanacağımı üzerindeki ayar ibresini hangi konuma getirdiğimde kondanzatörün ölçüm değerlerini alabileceğimi
soru 3 =kondanzatörün ölçüm işlemi sırasında yüktemi olması gerektiğini eğer yükte değil ikende ölçüm yapilabirmi
soru 4 =ölçüm işlemi bittiğinde ampermetrenin verdiği değer ile kondanzatörün üzerinde yazan değerler birbirini tutmassa kondanzatörün hemen arızalı olduğuna kanaat getirip değişmesi mi gerektiğini yoksa kondanzatörün ölçümden sonra az da olsa değer yitirmiş olması hemen değişmesi gerektiğini mi anlatır bize bunun bir toleransı varmıdır
şimdilik soracaklarım bu kadar biliyorum bu konuda çok acemiyim.siz değerli ustalarımdan bu konuda yardım bekliyorum bana yardımcı olan tüm arkadaşlardan şimdiden teşekkürlerimi sunarım

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    23.7 KB · Görüntüleme: 6
  • 2.JPG
    2.JPG
    22.9 KB · Görüntüleme: 6
Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
cevap1: Evet yapabilirsiniz
cevap2: ACA (ACakım) kademesinde kondansatöre gelen faz kablolarına sırayla pensi takarak.
cevap3:Kondansatörü enerjilendirdiğinde sisteme vereceği kapasitif akım bellidir kondansatör üzerinde yazan değere yakın bir değer ölçmen gerekir bu değerin %70 ve altı değerlerde kondansatör kapasitesini yitirmiş demektir değiştirilmesi gerekir.(Geçici voltaj dalgalanmalarından yanlış ölçüm alabilirsin gerilimide kontrol edip ölçüm süresini biraz uzun tutmalısın)
cevap4: cevap3'te belirtmiştim.

Düzeltme:kondanzatör değil kondansatör olacak.

arkadaslar bana florasan lambalara konndastoa nicin takilir bilgi verirmisiniz

Fluoresant lambalarda Cosq 0,40-0,45 civarındadır ( endüktif ).Hem reaktif enerjiden cazaya girmemek
hem de hatlardaki akımı azaltmak için lambanın uçlarına kondansatör bağlanır.Kısaca böyle Peker arka-
daşım.

peker ' Alıntı:
arkadaslar bana florasan lambalara konndastoa nicin takilir bilgi verirmisiniz

Sn fahri yetiş beyin belirttiği gibi amaç kompanzasyondur cosfi yani güç faktörünün düzeltilmesidir. Yazılanlara ek bilgi olarak ;
***Magnetik balastlarda 0,3-0.5 seviyelerinde olan güç faktörü filtre devreli elektronik balastlarda 0,95’in üzerindedir. Elektronik balastlar şebekeden reaktif güç çekmediği için kompanzasyon kondansatörü gerektirmez ve kompanzasyon sistemini yüklemez.
***münferit kompanzasyon yapılmış aydınlatma devrelerinin anahtarları oluşacak arktan dolayı kısa zamanda işlev görmez hale gelir. Bunu minimuma indirgemek için anahtarda kaliteye dikkat etmek gerekir ve linyeye bağlı sorti sayısını azaltmak gerekir. (Yönetmelik:1aydınlatma linyesine 9 sorti bağlanabilir.)

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,950
Son üye
Krşt.alg

Yeni konular

Geri