Sinbo Elektrikli Düdüklü Tencere İncelemesi ve Bakım İşlemleri

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
Merhaba,değerli arkadaşlar; hafta sonu sinbo marka düdüklü tencereyle pişirme işlemleri sırasında ısıtma modunda termiğinde,rölelerinde birtakım tutuklukların olduğunu gözlemledim.Gerekli Bakım işlemlerinden sonra tutuklukların şimdilik de kaybolduğu ve makinenin eski çalışır durumuna yeniden geri döndüğü görüldü.Gerekli kontrol ve incelemelerle birlikte edindiğim izlenimleri,tüm resim ve devre şemasıyla birlikte sizlerle paylaşmayı uygun buldum.

ydL7m9.jpg

Tencerenin bir devre kontrol kartı (PCB) ,bir termik (250V,15A),bir basınç preostatı,tuş takımının olduğu programlama modülü ile birbirine bağlantısı yapılan Şebeke ve ara elektronik kabloları ile çalıştığı görülmüştür.Şebekeden gelen P ve N kablolarından P (Faz) kablosunun (Kırmızı yanmaz kablo) devre kartının bir terminalinden direk girdiği,ikiye ayrılan diğer kol ucunun 900 watt.lık rezistansın 220 volt giriş terminallerinden birine gittiği,diğer N (Nötr) ucunun (Mavi yanmaz kablo)(Makaron) bir ucunun devre kartından N bağlantısı olarak girdiği,diğer çıkış terminal ucunun da (mavi yanmaz kablo)(Makaron) 900 wat.lık rezistansın diğer terminal ucuna devre kartından OUT olarak çıkıp,bu ısıtıcı rezistansa bağlandığı görülüyor.Tuş takımı devresini (Karta geçme soketle bağlı 6’lı bir kablo demeti ile) ve rezistans kontrol kartını beslemede kullanılan pcb’de 220 VAC/10.5 VAC 180 mA dönüşümlü küçük bir trafonun köprü diyotla doğrultulan bu dc. akımının kullanıldığı görülmektedir.

P3PLq7.jpg

İlk başta avometrenin sesli omaj ölçümüyle tencere içi kabının oturduğu yuvada görülen basınç sensörünün sadece bir limit siviç gibi çalışabileceğini,tencere içine yerleştirilmemişken devreyi koruyan bir emniyet elemanı olarak konulduğunu düşünerek bu omaj ölçümünü de yapmıştım.Ancak omaj ölçümünde sonsuz omaj değeri normal ölçümde de okundu.Omaj kademesini 220k ölçüm aralığına getirdiğimde ve tencere kabı sanki varmış gibi elimle arkadan bastırdığımda (Çektiğimde omaj değeri yine değişmedi) 92 k ‘lık sabit bir omaj değerini de okudum.Buradan bu basınç sensörünün strain gage tipte olduğu sonucuna kendimce de vardım.Sizler de bu konuda ayni şeyi düşünürsünüz herhalde.

glZ3Ab.jpg

Tencere kapatılıp,düdüklü tencerenin düdük sürgüsü tam kapalı konuma sürülüp,pişirme için gerekli yemek türü de tuşlandığında,normalde kontakları kapalı olan termostatdan 220 volt ac. basınç sensörünün kontrolünde termik bimetal kontaklarının belirli bir değere ayarlanmış şekliyle,sabit basınç altında belirli sıcaklığa kadar bu rezistansla ısıtılır. (Örneğin P25 kodunda P harfi basıncın kapalı kap içinde tam olarak da oluştuğunu gösterir) Belirli ve istenen basınca değerine geldiğinde,termostat devreyi OUT çıkışıyla olan rezistansa çıkışını kesiyor.Basınç belirli bir değerin altına indiğinde preostat olarak kabul edilen basınç şalteri, kendi direnç değerini basınçla değiştirdiği ve karttaki amfi devresi tarafından da bu değişiklik hissedilip yükseltildiği için,termik kapalı konumundayken rezistansa yeniden 220 volt ac. belirli bir sıcaklık değerine (Ayni zamanda basınç değerine) ulaşıncaya kadar ısıtma işlemi yapılır.Belirli bir basınç ve sıcaklık değerinin düşmesine kadar rezistans da devre dışında kalır.

qqPoRV.jpg

1PMQDb.jpg

Termiğe üst kısmından bir tornavida veya parmakla test için basıldığında bir “tık” sesi çıkarıp sesli omaj ölçümünde “devre açık” konumuna da geçmesi gerekiyor.Eğer geçmiyor devre halen kapalı konumda kalmaya devam ediyorsa termiğin birkaç açma/kapama denemesi veya ince bir zımpara ile temizlenmesi sonucunda da ayni durum devam ederse mutlaka değişmesi gerektiği,kontakları arasında kullanım için uygun olan esneklik yapısının kaybolduğu,zamanla oluşan,giderilemeyen oksitler nedeniyle kullanılamaz hale gelebildiği de düşünülmelidir.Tencere kullanım sırasında da “tık” sesinin,rezistansın basınç ve sıcaklık düşümüne bağlı devreye girip çıkmasında,çalışması sırasında da duyulması gerekiyor.Yani ”tık” sesi hiç duyulmuyorsa termik tam olarak görevini yapıp çalışmıyor demektir.

Düzeltme: 250V 15A’lık bimetal üniteli parça aslında bir termiktir,aşırı sıcaklık sigortası olarak da görev yapmaktadır.Basınç sensörüyle ısıtılan rezistansın sıcaklığı çok aşırı derecelere geldiğinde bimetal kontakları tıpkı bir elektrik sigortası gibi 220 volt ac. devresini açmakta,basıncın daha tehlikeli değerlere çıkmasını da önlemektedir.Termostat olarak yazılan bu durumunu düzeltiyorum.Bir ünitenin termostat olabilmesi için de mutlaka sıcaklık değerinin ayarlanabilir özellikte olması gereklidir.Kolay gelsin.

nPL8L1.jpg

278X10.jpg

7mM0vv.jpg

p4BZPL.jpg

A25R3X.jpg

Bu değerli bilgiler için teşekkürler Hocam. Elektronik hayatımızın nerelerine kadar daha girecek çok merak ediyorum.;)

nerde o eski duduklu tencereler
bu olsa olsa elektronik tencere olur
duduklu tencereler alinabilir :)

emeginize saglik

Fişe taktıktan sonra E-4 hatası vermeye başlıyor. Sebebi ne olabilir?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri