Kompresör inverter uygulaması hakkında

kk_32

Üye
Arkadaşlar fabrikamızda 2 adet m 55kw lık kompresör bulunmakta 7.5 barlık

1.kompresör gün içinde yaklaşık 20 saat devrede kalmakta 4 saat ise boşta çalışmakta(genelde geceleri)
2. kompresör ise kullanımın fazla olduğu gündüz saatlerinde 1.ye yardımcı olarak yaklaşık 6-7 saat yükte kalmakta ama 2 kadarda boşta çalışmakta..

Bunlar için inverter uygulaması düşünmekteyim acaba tanka 4-20 ma basınç sensörü takıp bir kontrol ünitesi ile inverteri sürsem enerji tasarrufu yapmış olurmuyum ???

istenilen basınç 6.5 bar

1. kompresör yükteyken basın. 6.3 ise ikinci kompresörü 40hz ile çalıştır
1 .kompresör yükteyken basınç 6.4 ise ikinci kompresör 30hz ile çalıştır
basınç 6.5 i ise 2.kompresörü kapat
basınç 6.6 barı geçtiyse 1. kompresörü de kapat (gibi bir uygulama)

Basınç sensörü ve kontrol ünitesi hakkında önerilerinizi bekliyorum Birde 1 inverter ile bu uygulamayı yapmak mı daha mantıklı olan yoksa 2 mi???

ARKADAŞLAR CEVAPLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
ben olsam kucuk bir plc ile beraber inverter kullanırım sisteme ozel bir plc yazılımı yazarım
cok verimli calisir, ama bunun yaninda sadece inverter kullanarak da bir cozum uretilebilir

ben olsam kucuk bir plc ile beraber inverter kullanırım sisteme ozel bir plc yazılımı yazarım
cok verimli calisir, ama bunun yaninda sadece inverter kullanarak da bir cozum uretilebilir

plc yi düşündüm ama 4-20 i okuyabilmem için analog modül almam gerekiyor sanırım analog işlemlerde daha önce tecrübem olmadığı için pid bir kontrol paneli 4-20 i okuyup istediğim basınçlarda röle iile inverteri sürmeyi düşünmüştüm

sadece inverter kullanarak nasıl çözerim biraz açıklarmısın ??? 1 tane mi 2 tanemi???
TEŞEKKÜRLER

bir tane inverter kullan motorun bir tanesi basınca gore hızını otomatik olarak ayarlasın , inverter basınc ihtiyacını karsilamadıgı durumda otomatik olarak ikinci motoru devreye alıcak
( diger motorun gucu ne bilmiyorum ama kontaktorle veya soft start ile devreye sok cıkarırsın ) , ıkı inverter kullanman bence pahalı bir cozum olucaktır.

ikinci motor yani full devir calisicak , 1 inci motor ise ihtiyaca gore devrede hız ayarlı olucak , yada ikinci motor kullanım olmadıgı durumda hic devreye girmicek
( tam terside yapabilirsin )

En iktisadi olanı 1 invertör ve 4 kontaktörlü sistemdir.Sistem şu şekilde çalışır:
Bir panoya invertör ve 4 adet kontaktör monte edilir.(komprasör akımına dayanmalı)
Kontaktörlerden ikisi invertör çıkışına ikisi ise Şebeke çıkışı içindir.seçici anahtar ile hangisinin asıl kullanım komprasörü olacağını seçersin

Sistem aldığı basınç bilgisine göre;komprasörlerden birini sürer.Şayet basınç yetmez ise 1 nolu komprasörü şebeke kontaktörü üzerinden beslenir.İkinci komprasör invertörle sürülür.

Basınç uygun değerlerde ise sistem ikinci komprasörü durdurur.Birinci komprasör invertörle beslenmeye devam edilir

Arkaşım söylediğin şey benim başımda! 2 adet GA55, 2 adet GA22F, ve en son 55 kW lık orijinal invertörlü aldım. Ancak söyle bir durum var. Normal kompresörlerde Unloading sistemi var. Sistemi istediğin gibi düzenleyebilirsin. Bu Unloding sistemi kompresör sistemi belli bir basınca geldiğinde sisteme hava veriyor.İçerisinde güçlü bir yay bulunmakta ve basıncın bu yayın direnimini yenmesi gerekiyor. Bence öncelikle bu konuları araştır...

Arkaşım söylediğin şey benim başımda! 2 adet GA55, 2 adet GA22F, ve en son 55 kW lık orijinal invertörlü aldım. Ancak söyle bir durum var. Normal kompresörlerde Unloading sistemi var. Sistemi istediğin gibi düzenleyebilirsin. Bu Unloding sistemi kompresör sistemi belli bir basınca geldiğinde sisteme hava veriyor.İçerisinde güçlü bir yay bulunmakta ve basıncın bu yayın direnimini yenmesi gerekiyor. Bence öncelikle bu konuları araştır...

acaba unloading mi demek istediniz eğer onu diyorsanız sadece kompresörü yükten alır boşta çalıştırır...

bir kompresör günde 20 saat devrede ise ve yetmediği zamanlarda olup ikinci kompresörde devreye giriyorsa ben olsam böyle uygulalamaya kalkışmazdım tabi bu benim şahsi fikrim demarajların önüne geçmek için ikisinede birer softstarter takmayı düşünürdüm(softstarter maliyeti düşük olacaktır)zaten inverterle çalıştırsanız kar etmek için 3-5 hertz gözden çıkaracaksınız ki veriminiz hemen düşecek ve ikinci kompresör daha çok devreye girecektir ben sizin yerinizde olsam ikinci kompresörün boşta çalışma zamanı ile ilgili bi çözüm arardım yani gereksiz olan boşta çalışmayı bi şekilde yok etmeye çalışın...tabi bence karar sizin...diğer türlü karlı olacanızı düşünmüyorum

Evet arkadaşım aynı şeyden söz ediyoruz. Söz ettiğim invertörlü kompresörde bu unloading yok.Makina direkt olarak %0 dan başlayarak sisteme direkt hava verebiliyor. Yıldız/üçgen çalışan bir kompresörde ise belirli bir frekansa gelinceye kadar sisteme hava vermiyor.
Bu şekilde 20 saat devrede kalan kompresörler için soft start daha uygun... Fikrine katılıyorum.

Arkadaşlar bana Kompresör Şemaları lazım yardımcı olursanız sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri