kompanzasyonun projelendirilmesi ve kurulması

uzun bir aradan sonra tekrar merhaba arkadaşlar.

( Askerlik vazifemizi yaptık, tüm 317 kısa dönemlere selamlar )

Bu kompanzasyon konusu 2008 de birazcık daha :) önem kazanmış gibi görünüyor.

Arkadaşlardan rica ediyorum, elinizde kompanzasyon sistemleriile ilgili, fotoğraflı ve hesabı çıkartılmış bir örnek varsa lütfen bu başlık altına ekleyin. böylece görsel olarak , kalıcı bir öğrenme yoluyla bilgilerimizi paylaşmış olabiliriz.

saygılar efenim

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Yakupakgül kardeşim, rakani abimizin eklediği dosyayı indirebilirsen, orada kademe sıralarıyla ilgili bilgiye ulaşabilirsin,

hangi kademeyi seçmeliyiz sorusunun yanıtı dahil herşeyi orada görebilirsin...

Eğer bulamadım diyorsan, maille bana yada rakani abimize ulaşmanı tavsiye ederim.

tşk efendim

şimdi size hazırlamakta olduğum projenin etüd çalışmasını sunuyorum lütfen, yorumlarınızı bekliyorum. benim için önemli...

akım trafosu = 1500 / 5

S= 800 KVA cosQ = 0.7 ( küsüratını ihmal ediyorum ) sistem dengeli yükte ve trifaz yüklerin, toplam

yüke oranı 0.97 ( bu durumda, trifaz kondansatör kullanacağım.)

P1= 560 KW ve Q1= 571,32 KVAR

P2 = 800 x 0.99 = 792 KW Q2= 800 x 0.141 = 112,855 KVAR

Qc= Q1-Q2

Qc= ihtiyaç duyulan kondansatör gücü = 458, 47 kvar olarak hesaplandı.

%20 tolerans miktarı verecek olursak yaklaşık olarak 458,47 x 1.2 = 550 kvar kondansatör gücüne

ihtiyaç var.

görünen gücün %5 kadar sistemde sabit kondansatör açmalıyız . bunun hesabı:

sabit açılacak miktar = 800 x 0.05 = 40 KVAR

ihtiyaç duyulan - sabit = kademe toplam gücü = 550-40 = 510 KVAR

12 kademeli sistem tercih edilecek olursa

1 - 2 - 2 - 2 - 4 - 4 - 4 - 4 - 4 - 8 - 8 - 8

birinci kademenin kvar değerini bulmak için aşağıdaki formül kullanılır

toplam ihtiyaç duyulan kapasitif güç / (1+2+2+2+4+4+4+4+4+8+8+8 )

510 / 51 = 10 kvar dır. yane ilk kademe kondansatör gücü 10 kvar dır.

buna göre

10 - 20 - 20 - 20 - 40 - 40 - 40 - 40 - 40 - 80 - 80 -80 kvar lık kademe yapılır.

c/k değeri ise = 10/1500/5 = 0.34 tür.

lütfen hesaplamada yada seçimlerimde hatam varsa düzeltin.

farklı fikirlere açığım, lütfen yazın. teşekkürler

yeni kurulacak bir tesis için kompanze edilmemiş hali için cos@ değeri nasıl hesaplanır,
bir örneğinizde cos@ 0,7 den 0,97 yeyükseltilirse demişsiniz , burdaki 0,7 nasıl belirlenir???

Sayin fearalive,
Sozkonusu ornektekki cosfi=0.7 degeri, sistemin,kompanze edilmemisken, mevcut cosfi degeridir.
Cosfi=0.97 ise, kompanzasyondan sonrahedeflenen,arzu edilen cosfi degeridir.
Ilkini tespit etmenin duruma gore birkac yontemi var...Tesisiniz hali hazirda kurulu ise, sayac endeks bilgilerinden veya tum alicilariniz enerjili iken olcu aletiniz ile,
kurulma veya tasarim asamasinda ise, kullanacak elektriksel cihazlarin etiket bilgilerinden hesaplayabilirsiniz...(bunlar forumda yeterince var bu yuzden detaya girmiyorum.)
Ikinci cosfi=0.97 degerini ise ise bedas in ceza siniri degerleri belirliyor...Enduktifin reaktife orani %20 yi gecmeyecek demek,guc ucgenini hatirlarsak, Tanjantfi=20/100=0.2 yi gecmeyecek demektir. Tanfi=0.2 demek cosfi=0.98 anlamina geliyor zaten..
Kolay gelsin

merhaba
Bizim sistemimiz son iki aydır indüktif yükten cezaya giriyor. CosQ değerlerine bakıyorum 0.990 nın altına düşmüyor. Neden anlamadım

Eger diger tum tesisat, kondansatorler, role ayarlari, baglantilar vs tamam ise, ve role 0.99 gosterdigi halde enduktiften cezaya giriyorsaniz, geriye sebeb olarak iki nokta kaliyor:
1-) Trafo sabitiniz var mi?
2-) Sayacinizin olcumu OG den mi yapiliyor?

evet tedaş ölçüyü O.G.den alıyor. Trafo sabiti dediğiniz eğer Sabit kompanzasyon ise evet var ama devrede değildi ceza gelince devreye aldım. Sabit kompanzasyon devrede değildi ama otomatik kompanzasyon sistemimiz gayet güzel çalışıyordu.

Role ve tum ayarlar cok guzel calistigi halde, sabit kondansatorun olmamasi/yanlis secilmesi veya OG den olcum alindigi halde, rolenin AG akim trafolarindan beslenmesi durumunda, trafonun zorunlu olarak urettigi enduktif enerjiden cezaya girmeniz normal...( Bu konu basliklar altinda forumda su an tartisilmakta )
Sabitiniz devrede degildi ve yani aldiniz, devreye aldiktan sonra ceza oranlarinizda bir degisiklik olmadi mi...
Enerji akis yonunu goz onune aldiginizda, Rolenizi besleyen akim trafolari, kendilerinden onceki trafo sargilarinin enduktif ozelligini goremeyecegi icin ve de sabitiniz devre disi oldugu icin reaktiften cezaya girmissiniz...Kolay gelsin

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,222
Kullanıcılar
450,009
Son üye
onur yıldız71

Yeni konular

Geri