Enkoder ile hidrolik piston kontrolü

wild_for

Üye
Herkese selamlar.

Daha önce kurulmuş bir sisteme müdahale etmem gerekti. Sistemde delta 28sv plc, dvp04da04 s2 ve 4 tane oransal valf var. Bu oransal valflerle hidrolik 4 pistonu ileri geri çalıştıracak şekilde ayarlanmış. Her pistonun ucunda enkoder gibi çift fazlı sayıcı var. Bu pistonlarla bir platform üzerine gelecek yük indirilip kaldırılacak.

Platformun üzerindeki yük pistonlar üzerinde dengeli bir dağılıma sahip olmayabilir. Bundan dolayı her pistonu aynı hızda çalıştırsamda dengeli iniş kalkış olmayabilir diye düşünüyorum. Bunu dengelemek için enkoderden aldığım bilgi ile pozisyon kontrolü mü yapmam yoksa hız kontrolü mü yapmam daha iyi olur tam karar veremedim.

Hangisini seçersem daha kolay ve iyi olur ve nasıl yapmam gerekir? Bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlardan yorumlarını bekliyorum.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Herkese selamlar.

Daha önce kurulmuş bir sisteme müdahale etmem gerekti. Sistemde delta 28sv plc, dvp04da04 s2 ve 4 tane oransal valf var. Bu oransal valflerle hidrolik 4 pistonu ileri geri çalıştıracak şekilde ayarlanmış. Her pistonun ucunda enkoder gibi çift fazlı sayıcı var. Bu pistonlarla bir platform üzerine gelecek yük indirilip kaldırılacak.

Platformun üzerindeki yük pistonlar üzerinde dengeli bir dağılıma sahip olmayabilir. Bundan dolayı her pistonu aynı hızda çalıştırsamda dengeli iniş kalkış olmayabilir diye düşünüyorum. Bunu dengelemek için enkoderden aldığım bilgi ile pozisyon kontrolü mü yapmam yoksa hız kontrolü mü yapmam daha iyi olur tam karar veremedim.

Hangisini seçersem daha kolay ve iyi olur ve nasıl yapmam gerekir? Bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlardan yorumlarını bekliyorum.
Hidrolik pistonların hareket hızına nasıl müdahale edeceksiniz ? Endüktif ya da kapasitif sensor ile konum kontrolü yapsanız nasıl olur ?

Son düzenleme:
Hidrolik pistonların hareket hızına nasıl müdahale edeceksiniz ?
Pistonların hızını oransal kart ile ayarlamayı düşünüyorum.
Endüktif ya da kapasitif sensor ile konum kontrolü yapsanız nasıl olur ?
Sistem daha önce kurulmuş mevcut. Sadece yazılımını yapacağım.

Toplamda kaldırılacak yük 100-140 tona kadar çıkacak. Büyük pistonlardan.
Sistem ağır yük kaldıracağı için oldukça yavaş çalışıyor. Enkoderler yukarı çıkarkan saniyede 20 civarı pals veriyor. İnerken saniyede 4-5 pals veriyor.

Bu tarz bir sistemde daha önce tecrübem olmadı ancak ben pozisyon kontrolü tercih ederdim.
Hız sabit olacak. Gereken pistonlar ile pozisyon dengelenecek.
Hız kontrolü sarsıntı oluşturur diye düşünüyorum.

Cevaplarınız içim teşekkürler. Ben de zaten poziyona göre hızı kontrol ettim. Şimdilik bu şekilde kontrolü gerçekleştirdim.

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,983
Son üye
ardaxsm

Yeni konular

Geri