kompanzasyonla ilgili sorunu olanlara yardım

Kubilay Bey merhaba,
geçen yıl bir başlık açtıydım ,bazı arkadaşlar da yardımcı olmuşlardı sağolsunlar ama geçen yıl yaptırmaya durumumuz olmadı panoyu ama geçen yıl da ödediğimiz cezalardan sonra zaten 4 yılda kendini amorte edecek pano;o yüzden yaptıracağım.Ama bulunduğum yerde bu komp. panosu işini yapacak ssadece 2 elektrikçi var ve ikisi de biraz muğlak konuşuyor ,o yüzden sizlerin başını ağrıtıyorum burada,kendime bir fikir olur çıkış olur diye.

Tesis: 14 odalı bir pansiyon .14 klima(aynı anda çalışma ihtimali çok düşük)
trifaze arıtma motoru (0,75 hp) günde 6-7 saat çalışıyor
arıtma blowerı (3kw) bu da 6-7 saat
havuz sirkülasyon pompaları (2 tane) biri 1,5 kw diğeri 1,9 kw günde 5-6 saat
dalgıç motor (1,2 hp) günde 1-2 saat
kuyudan su çeken 11 kademeli dalgıç motor (şamandıralı,depoda su bittikçe çekiyor,günde belki 100 belki 200 defa)
hidrofor
7-8 tv
2-3 meşrubat dolabı
yarısı tasarruf ampulü yarısı normal aydınlatmalar
yükümüz bu.

her 2 elektrikçi arkadaşta
12 kademeli entes röle
9 adet 3tf4310 siemens kontaktör
3 adet 50/5 akım trafosu --- diğeri 75/5 akım trafosu dedi
6 adet 50 mf entes kondanatör --- diğeri 9 adet dedi
3 adet 30 mf kondansatör
(bu üstteki kondansötorler anladığım kadarıyla monofaze yükler için )
birinin 6 diğerinin 9 tane 50mf istemesini anlamadım.ve entes marka dediler ikisi de.
ama bir yerde okudum ki entes çin de üretiliyormuş,kondaş dan şaşmamak lazım diye,sizce hangisi doğru.
1' er tane
1,5 KVA kond.
2.5 KVA kond.
5 KVA kond.

bu arada yüzde 20 -33 oranlarına tabiyiz.beni düşündüren arkadaşların malzeme listeleri arasındaki ufak farklar ve ikisinin de cezaya girmeyeceğimize garanti vermemesi.
Yardımlarınız beni sevindirecektir.Saygılarımla

sana tavsiyenm röleni entesin rg3 12c modelini kullandır 3 adet 50/5 a akım trafosu kompanzasyon kesici 3x63a 1 adet 1x6 a 3 adet kumanda için
1.kademe 1x32 a 3 adet sigorta 3tf 43 kontaktör 10 kvar kondansatör
2.kademe 1x20 a 3 adet sigorta 3tf 42 kontaktör 5 kvar kondansatör
3.kademe 1x20 a 3 adet sigorta 3tf 42 kontaktör 5 kvar kondansatör
4.kademe 1x20 a 3 adet sigorta 3tf 42 kontaktör 5 kvar kondansatör
5.kdme 1x16 a 3 adet sigorta 3tf 40 kntktr. 2,5 kvar kon.
6.kademe 1x16 a 3 adet sigorta 3tf 40 kontaktör 1,5 kvar kondansatör
7.kademe 1x16 a 1 adet sigorta 3tf 40 kontaktör 1,5 kvar monefaze
8.kademe 1x16 a 1 adet sigorta 3tf 40 kontaktör 1,5 kvar monefaze
9.kademe 1x16 a 1 adet sigorta 3tf 40 kontaktör 1,5 kvar monefaze
10.kademe 1x16 a 1 adet sigorta 3tf 40 kontaktör 0,5 kvar monefaze
11.kademe 1x16 a 1 adet sigorta 3tf 40 kontaktör 0,5 kvar monefaze
12.kademe 1x16 a 1 adet sigorta 3tf 40 kontaktör 0,5 kvar monefaze
ilk 6 kademe rst trifaze son 6 kademe monefaze kondansatör olacak

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sayın mustafa bey ben entes kullanıcısıyım ama tabiki başka marka görmedigimizden sizin bahsettiginiz alronu kullanmak isterim katolog nerden temin edebilirim

Alron'un bütçesinden bahseder misiniz ltfen? bu sistem bana işçilik dahil 1000-1100 lr civarına malolacak.
Alron 'un kurulum masrafı nedir?

alronun mantığı şudur: klasik kompansazyon sistemlerinde sitemin fazladan endüktif yükleri hesaplanıp, bu yükleri kompanze edebilecek kondansatörler hemen devreye alınmaya calışılır ama ara değerler kompanze edilemez (mesela en küçük kapasitörümüz 2,5kVAR lık ise 1,5kVAR lık isteğe cevap verilemez)
alronun kullandığı dinamik yük tekniğinde ise sisteme ilk önce bütün kapasitörler sisteme bağlanır. Daha sonra cos fi yi 1'e getirebilecek bir de saf endüktif yük sisteme bağlanır. Kapasitörler hiç anahtarlanmaz, devamlı hatta bağlı kalır. Endüktif yükün akımı ise solid-state (elektronik) anahtarlama yöntemleriyle , her faz ayrı ayrı kontrol edilebilecek şekilde kısılıp arttırılabilir.
İnşallah anlatabilmiş ve saçmalamamışımdır. :D yanlışım varsa lütfen düzeltin. kolay gelsin.

alronun mantığı şudur: klasik kompansazyon sistemlerinde sitemin fazladan endüktif yükleri hesaplanıp, bu yükleri kompanze edebilecek kondansatörler hemen devreye alınmaya calışılır ama ara değerler kompanze edilemez (mesela en küçük kapasitörümüz 2,5kVAR lık ise 1,5kVAR lık isteğe cevap verilemez)
alronun kullandığı dinamik yük tekniğinde ise sisteme ilk önce bütün kapasitörler sisteme bağlanır. Daha sonra cos fi yi 1'e getirebilecek bir de saf endüktif yük sisteme bağlanır. Kapasitörler hiç anahtarlanmaz, devamlı hatta bağlı kalır. Endüktif yükün akımı ise solid-state (elektronik) anahtarlama yöntemleriyle , her faz ayrı ayrı kontrol edilebilecek şekilde kısılıp arttırılabilir.
İnşallah anlatabilmiş ve saçmalamamışımdır. :D yanlışım varsa lütfen düzeltin. kolay gelsin.

Bilgi için çok sağolun

kubilay ben 50hp beygirlik 3 fazlı motora kaç kVAR kondansatör takmak gerekir bunun hesabı nasıl yapılır ilginiz için şimdiden teşekkürler

slm banada yardımcı olursanız valla çok ii olur benim sorum şu kompanzasyon yapılırken kondasatör alıcıya seri bağlanırsa ne olur. cevapbınızı bekliyorum saygılar

kubilay ben 50hp beygirlik 3 fazlı motora kaç kVAR kondansatör takmak gerekir bunun hesabı nasıl yapılır ilginiz için şimdiden teşekkürler

motor gücün yarısı kadar 50 hp ise 25 kvar kondansatör baglayabilirsin bunu termikten önce üçgen kontaktörüne baglaman yeterli

slm banada yardımcı olursanız valla çok ii olur benim sorum şu kompanzasyon yapılırken kondasatör alıcıya seri bağlanırsa ne olur. cevapbınızı bekliyorum saygılar

kondansatörler seri baglanmaz (yada ben öyle biliyorumdur) ne tip bir cihaza uyguluyacan ve merkezi otomatik kompanzasyonda neden böyle bir baglantıya ihtiyaç duyacan

R-L-C seri devre olur :D [bknz Alternatif akım devreleri RLC seri devre.]

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri