Kompanzasyonda kaç tip kondansatör çözümü vardır?

CEVDET ÇALIK

Profesyonel Üye
1. Standart tip (400V)
2. Güçlendirilmiş tip (470V veya 525V)
3. Reaktörlü tip (Güçlendirilmiş tip kondansatörler ve reaktörler)

Hangi tip kompanzasyon çözümünün kullanılacağı basit bir oran yardımıyla belirlenebilir.
Bu oran Gh / Sn oranıdır.

Gh : şebekedeki harmonik üreten yüklerin toplam görünen gücü (kVA)
Sn : Trafonun görünen gücü

(*) % 60 üzeri için mutlak suretle filtre çözümü önerir.

Örnek; Trafo görünen gücünüz 1600 kVA, sisteminizde bulunan yükler: hız kontrol cihazı 50 kVA 6 adet, bilgisayar toplam görünen gücü 2 kVA . Bu durumda hangi tip kompanzasyon çözümünü kullanmalısınız?

Harmonik üreten yüklerin toplam görünen gücü;
Gh= 50 x 6 + 2 = 302 kVAr
Gh/Sn= 302 / 1600 = % 19
Gh/Sn oranı %15 ile 25 arasında olduğundan güçlendirilmiş tip kondansatör çözümü yeterli olacaktır.

1.Standart tip kondansatör uygulamaları
Gh / Sn oranı %15’ten küçük ise, standart tip yani 400V luk kondansatörler kullanılır.

2.Güçlendirilmiş tip kondansatör uygulamaları
Gh / Sn oranı %15 ile %25 arasında ise, güçlendirilmiş tip kondansatör kullanılır.Güçlendirilmiş tip kondansatör, gerilim seviyesi 470V veya 525V olarak kullanılabilir.

3.Reaktör +güçlendirilmiş tip kondansatör uygulamaları
Gh / Sn oranı %25’ten büyük ise Reaktör +güçlendirilmiş tip kondansatörler kullanılır.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
ilaveten c/k > 0,01 olmalı bu değer kompanzasyon kademesindeki min. kVAr gücünü belirlemede kullanılır. Bunun için akım trafosunun dönüştürme oranına bakılır. öRN 1000/5A 200A , 200*0,01=2 2~2,5 kVAr yapar.

kompanzasyon hesabı
Q1=k*P
güçlendirilmiş kompanzasyon hesabı

Q2=(440/400)^2*Q1

şeklinde hesaplanır burada kullanacağınız güçlendirilmiş kondasatör gücüne göre 440 V değişir (415,440,460,480 ...)

kompanzasyon hesabı
Q1=k*P
güçlendirilmiş kompanzasyon hesabı

Q2=(440/400)^2*Q1

şeklinde hesaplanır burada kullanacağınız güçlendirilmiş kondasatör gücüne göre 440 V değişir (415,440,460,480 ...)

Sn Butcher
2 no'lu mesajınıza cevap olarak her rölenin minimum algılama akım değeri vardır buna göre devreye alabileceği min. kondansatör değeri değişir. Yük akımı, akım trafosu primer değerinin %10 ve altı ise kompanzasyondan hayır beklemeyin.
3 no'lu mesajınızda yapmak istediğiniz hesap ise 440v'luk kondansatör 400v şebekede çalışırsa sisteme kapasitif güç etkisi nedir? sorusunun cevabıdır onunda formülü;
Qc = (400/440)^2*Qetiket olup
Qc= 0,826*Qetiket tir.
yani 10kVAr 440V'luk bir kondansatöre 400v uygularsanız 8,26kVAr kapasitif güç alırsınız demektir.
Tersi durum için hesap yapılmaz çünkü 400v kondansatöre 440v verirseniz kondansatörü bir süre sonra elinize alırsınız.
Sn C.ÇALIK
Harmonik olayı karmaşık bir olaydır kağıt üzerindeki hesaplar daima yanıltır. Çoğu tesisin ana panosunda analizör bulunmaktadır. Kondansatör seçimini analizörünüzdeki harmonik değerlerine göre belirlersiniz. Uluslar arası standartlara göre Vthd<3 , Ithd<5 olması lazım. Genelde problem yaratan akım harmonikleridir akımda toplam harmonik distorsiyon 7-8'i geçiyorsa harmonik filtrasyon gerekir dolayısıylada harmonik reaktör+güçlendirilmiş kondansatör seçilmelidir. Yük ana panosu, trafoya uzak olabilir trafo çıkışında gerilim 400v'u geçiyor olabilir bu durumda da 400v üzeri kondansatör seçmek gerekir ancak üstteki örnekte verdiğim kapasite kaybına dikkat edilmelidir.

Sn. Yaşlı Uzman

Öncelikle bilgi ve birikimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Mühendislik tecrübe bir yerde biz genç mühendislerde büyüklerimizden istifade ediyoruz muhakkak. Baştan şunu söyleyeyim bir kıyaslama değil doğrusunu öğrenmek niyetim , yukarıdaki hesabı çalıştığım şirkette ki şefimden öğrenmiştim, tefavuk olacak ya geçen hafta emo da smm eğitimi aldım oradaki eğitim veren hasan aktaş da aynı formulasyonu gösterdi.Sizin anlatımınız da okuyunca mantıklı geldi. Anlaşılan bana ekmek çıktı ciddi araştırıcam bu konuyu.

Aklın yolu birdir Sn butcher , Bir tesiste harmonik üreten cihazların kaçıncı harmoniklerde baskın olduğunu, bu cihazların ürettikleri harmoniklerin üstüste geldiğinde besleme hattındaki harmoniklerin nasıl bir form oluşturacağını kim hangi hesap yöntemi ile kağıt üstünde gösterebilir.
Anti parantez, yapılan hesap yanlıştır demiyorum, işin projelendirme safhasında bize bilgi verir proje tasarımı ona göre yapılır. Uygulamada ise işler değişir.
Bilimde ölçüm esastır, ölçümde de cihaz ve yöntem önemlidir.

Son düzenleme:
Kompanzasyon isi gercekten bilgi birikimi ve tecrube gerektiren bir is,disaridan bakildigi zaman cok basit gorunuyor ama icine girdiginizde surekli yeni birsey goruyorsunuz.bu konuda bu forumdaki arkadaslarin cok yardimini gordum.

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri