Kompanzasyon Kondansatör Bağlantısı

selimerkan

Üye
Merhaba
kompanzasyon sisteminde 15 adet 100 kvar bulunmakta bunları değiştirmek değerlerini küçültmek istiyoruz. Her blokta 3x4 adet her faz için 4 adet 25 kvar kondansatör bulunuyor. Bu kondansatörleri paralel bağlantıdan seri bağlantıya geçirirerek güçleri azaltırsak herhangi bir problem yaşanır mı ? Örneğin her fazda ki her 4 kondansatörü seri bağlarsak, 12,5 kvara düşme olduktan sonra problem yaşanır mı ?
Kondansatörlerin her biri 440 v 25 kvar

Selimerkan Merhaba;

Kondansatörler 440 volt olduğuna göre üç faz olması gerek diye düşünüyorum eğer özel bir tesis değilse,bu durumda sizin sistemdeki trifaze kondansatörler kendi içerisinde 3 ve katı kondansatör gruplarının üçgen bağlanmasıyla oluşturulmuş ve dışarıya 3 faz bağlantı ucu çıkmış kondansatörlerdir.
Sizin bu bağlantıyı diğer kondansatöre seri hale getirmeniz için her kondansatör grubunun içini açıp ilgili faz kondansatörünün 2 ucunu dışarı çıkartıp diğer kondansatör grubunda bu işlemi yapıp her grubu aynı fazlarını birbirine seri olarak bağlantı yapmanız lazım,ancak bu kondansatör gruplarının bütünlüğünü,soğutma ve izolasyon sistemini tehlikeye atar ve çok uygun bir bağlantı sistemi değildir.
Bunun yerine 4 kondansatörden 3 tanesini sökün her gruba 25kvar kondansatör kalır.

Kolay Gelsin

Selimerkan Merhaba;

Kondansatörler 440 volt olduğuna göre üç faz olması gerek diye düşünüyorum eğer özel bir tesis değilse,bu durumda sizin sistemdeki trifaze kondansatörler kendi içerisinde 3 ve katı kondansatör gruplarının üçgen bağlanmasıyla oluşturulmuş ve dışarıya 3 faz bağlantı ucu çıkmış kondansatörlerdir.
Sizin bu bağlantıyı diğer kondansatöre seri hale getirmeniz için her kondansatör grubunun içini açıp ilgili faz kondansatörünün 2 ucunu dışarı çıkartıp diğer kondansatör grubunda bu işlemi yapıp her grubu aynı fazlarını birbirine seri olarak bağlantı yapmanız lazım,ancak bu kondansatör gruplarının bütünlüğünü,soğutma ve izolasyon sistemini tehlikeye atar ve çok uygun bir bağlantı sistemi değildir.
Bunun yerine 4 kondansatörden 3 tanesini sökün her gruba 25kvar kondansatör kalır.

Kolay Gelsin
Yorumunuz için çok teşekkür ediyorum. Evet kondansatörler üç faz merak ettiğim sizin bu cümlenizdi.
ancak bu kondansatör gruplarının bütünlüğünü,soğutma ve izolasyon sistemini tehlikeye atar ve çok uygun bir bağlantı sistemi değildir.

İyi çalışmalar

Arkadasımızın önerisine ek olarak,
güç düşürmek istiyorsanız (amacınız bilmiyorum) ya grup ipatl edın, bunu zaten biliyorsunuz.
Yada, her bir grubhun içinde baglantı termınalı, üçgen baglı ise (bazı markalarda) köprülerden yıldız yaparsınız.
Ayrıca, herhangi, değişim. iptal vs yaparsanız, röleden yeni grup güçlerini tanıtmanız gerekir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri