kompanzasyon dewreden neden cıkar

jenerator calıstıgı zaman kompanzasyon dewreden cıkar...
ana tmsden beslenen baralar uzerınde kı akım trafolarından reaktıf roleye akım degerlerı gonderılır...enerjı kesıldıgı zaman jenerator dewreye gırer jenerator calıstıgı zaman dewrenın beslenmesı akım trafolarından sonra oluyor dolayısıyla akım trafolarından guc cekılmedıgı ıcın zaten reaktıf roleyede akım degerlerı gonderılmemıs olur ama amac bumu yoksa yoksa jenerator dıyelım 500kva sonucta sıstemde enduktıf yukler war enduktıf yukler calıstıgı zaman bır reaktıf guc olusturur bu reaktıf gucte jeneratorun aktıf gucunun bı kısmını pasıflestırmezmı jeneratorun gucu 500 kva ise gorunur gucu bence duser 450kva bır guc olusturur ayrıca jeneratorun urettıgı ac da harmonıkler daha fazla olmazmı bence harmonık fıltre reaktor kullanmak daha guzel olur ben bu soruyu bır cok kısıye sormama ragmen mantıklı bı cewap alamadım bana bv komnuda teknık we uygulama konusunda bılgı sahıpı kısıler yardımcı olurmu

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
ana tmsden beslenen baralar uzerınde kı akım trafolarından reaktıf roleye akım degerlerı gonderılır...enerjı kesıldıgı zaman jenerator dewreye gırer jenerator calıstıgı zaman dewrenın beslenmesı akım trafolarından sonra oluyor dolayısıyla akım trafolarından guc cekılmedıgı ıcın zaten reaktıf roleyede akım degerlerı gonderılmemıs olur ama amac bumu yoksa yoksa jenerator dıyelım 500kva sonucta sıstemde enduktıf yukler war enduktıf yukler calıstıgı zaman bır reaktıf guc olusturur bu reaktıf gucte jeneratorun aktıf gucunun bı kısmını pasıflestırmezmı jeneratorun gucu 500 kva ise gorunur gucu bence duser 450kva bır guc olusturur ayrıca jeneratorun urettıgı ac da harmonıkler daha fazla olmazmı bence harmonık fıltre reaktor kullanmak daha guzel olur ben bu soruyu bır cok kısıye sormama ragmen mantıklı bı cewap alamadım bana bv komnuda teknık we uygulama konusunda bılgı sahıpı kısıler yardımcı olurmu

Sorunun ilk kısmı ile ilgili cevap;
Sn Mehmed ersoy senin bahsettiğin Şebeke ve jeneratör ana panoları ayrı dağılımları ayrı sistemler için geçerli örneğin yükün %40'lık kısmı jeneratörden beslendiği durum.
Birebir olan sistemlerde var yani otomatik transfer şalter çıkışı tek ortak bara böyle sistemlerde aynı yük akımı aynı akım trafolarından geçer.

Ekte örnek verdim şebeke yükü fazla olduğu için jeneratör üzerindeki şebeke kontaktörü kullanılmamış. Ayrı kontaktör grupları konulmuş. Bu ilk dediğime örnek bir şema.

Sorunun ikinci kısmı ile ilgili cevap;
Yük karakteristiği jeneratörden alınan gücü etkilemez(kapasitesi dahilinde). Çekilen endüktif akımlar mıkantıslanma akımları uyartım akımı arttırılarak yani döner manyetik akı arttırılarak sağlanır ve çok hızlı çalışan bir çevrimdir. Aktif güç arttıkçada governor yakıt pompasına mudahale ederek yakıt debisini arttırır. Yani her yük talebi kapasite dahilinde anında karşılanır.
Jeneratörün gücü kapasitesi, verimi ancak; nem,yükseklik(rakım),sıcaklık,bakımsızlık gibi etkenler ile azalır. Son olarak harmonikleri yükler oluşturur,kaynağı yüklerdir. Jeneratör çalışmada şebekeye nazaran daha iyi netice alınır çünkü şebekede diğer yüklerden oluşan kirlilik vardır mevcut yükteki harmoniklerde bunun üzerine biner. Jeneratörde bağımsızdır yalnız yüklerin harmonikleri etkiler.

Ekli dosyalar

• __350_EBEKE-JEN_OTO_TRANSFER_BA__286_LANTI___350_EMASI.rar
    66.1 KB · Görüntüleme: 17

satın memet bu konuyu açamdan önce jeneratörler ve kompanzasyon bölümünde ayrıntılı olarak verilmiştir orayı bir incelerseniz sorun çözülcektir

ılgılendıgınız ıcın tesekurler

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri