Kompanzasyon Arızası

tyavuz82

Üye
Merhaba arkadaslar.
Benim bir problemim var.yardımlarınızı bekliyorum.Bende Entesin RG3-8T Modeli var.Sorunum ise şöyle.Fazlardan çekilen akımlar 1.Faz:16, 2 Faz:15, 3 Faz:15 Amper.Devrede kondansatör yok .Devreye kondansatör almaya başlayınca akımlar yükseliyor.Bütün kademeleri alıyor.1.Faz:61, 2 Faz:60, 3 Faz:60 Amper oluyor.Bu konuda bana yardımlarınız bekliyorum.

Kolay gelsin.

Turgut Yavuz

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Toplam kondansatör gücün 30-32kVAr galiba.
Ölçü aletin kondansatörlerin çektiği akımları da görüyor, o yüzden yükseliyor.
Kedemeleri devreye alınca cos fi'de düzelme varsa dert etme.
Eksik kompanzasyon uyarısı veriyor mu?

Kademe aldıkça cos fi değişmiyor.
Eksik kompanzasyon uyarısı veriyor.

Kompanzasyon beslemesi, akım trafolarından önce alınmış olabilirmi ?

Bence kesinlikle bağlantılarda veya akım tr. yerinde hata var.

Kullandığınız rölenin akım trafo yeri, işletme ana beslemesinin en başında olmalıdır (Mümkünse sayaçtan hemen sonra). Nedeni de: İşletmede kullanılan bütün yüklerin akımı bu akım trafolarından geçmelidir ki ona göre kompanzasyon yapılsın. (Bilerek yapılan bazı istisnai durumlar hariç.)
tknsyn ve fahri yetiş'in bahsettikleri durum bu.
tyavuz82 ' Alıntı:
Eksik kompanzasyon uyarısı veriyor.
İşletmede kullanılan toplam yük hakkında bilgi verirseniz daha doğru tespitler yaparız. (Toplam kapasite de yetersiz olabilir)
Bir de kondansatör kademeleri nasıl? Akım trafo değerleri nasıl?
(Bağlantılarınız da doğrudur umarım, yoksa yanlış yönlendirme yaparız)

Arkadaşlar sorunumu hallettim.
Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Kolay gelsin iyi çalışmalar.

merhaba t yavuz
sorunu nasıl hallettiğini bizimle paylaşırsanız memnun oluruz.

tyavuz82 ' Alıntı:
Arkadaşlar sorunumu hallettim.
Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Kolay gelsin iyi çalışmalar.
Çözüm için uygudadığınız yolu forumda paylaşmanız, aynı sorunla karşılaşacak kişiler için bir çözüm üretebilir.

tyavuz82 arkadaşımızın problemi R.G.K.R yi ,akım trafosunun okuduğu fazdan beslememesi

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri