Kombiler ve oda termostatı

Gürkanizmir

Katılımcı Üye
Kombi üzerinden cihazi 30 ayarladıgimizi düşünursek. Oda termostatini da 20 ye ayarladik. Cihaz hangisine göre çalışır.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Oda termostadından gelen bilgiye göre kombinin suyun sıcaklığınının otomatik olarak arttırması veya azalması gerekir.

Son düzenleme:
Kombiyi 30 derece su sıcaklıgında ayarladıgında, oda sıcaklıgının hiç bir saman 20 dereceye çıkacağını sanmnıyorum, dolayısıyla termostat devreyi açmaz, ancak, kombi su sıcaqklığını görür.

Selamlar,
Kombi üzerinden ayarladığın değer su sıcaklığıdır. Oda termostatından ise oda sıcaklığını ayarlarsın.
Yani öncelik oda termostatına aittir. Oda sıcaklığı 20 derecenin altına indiğinde kombi çalışmaya başlar. Kombi 30 dereceye ayarlı olduğu için suyu 30 derece yapar ve oda sıcaklığı 20 derece üzerine çıkana kadar 30 derece su üretmeye devam eder. Eğer oda sıcaklığı 20 derecenin üstünde ise kombi hiçbir şekilde çalışmaz. Su sıcaklığının ne olduğu önemli değildir.
Burada ne yapamak istediğiniz çok önemli. 20 derece oda sıcaklığına 30 derece su ile çok uzun sürede ulaşırsınız (ulaşamayabilirde).
Eğer odanızı hızlı ısıtmak istiyorsanız kombi su sıcaklığını artırmanız gerekli. 50~60 dereceye kadar yükseltebilirsiniz. Ama bu değerler yoğuşmalı kombiler için verim düşümüne sebep olur.
Hem oda sıcaklığını stabil tutmak hem ortalama bir hızda ısıtma yapmak (yani 50~60 derece su sıcaklığında oda hızla ısınıp hızla soğur) hemde yoğuşma verimini yükseltmek isterseniz 40~45 derece kombi su sıcaklığı iyidir.
Oda sıcaklığı olarak bakarsak konfor koşullarında oturma odası ve salon 22 derece (bayanlar için 23~24 derece) yatak odaları 18 derece olmalıdır.

Kombiyi 30 derece su sıcaklıgında ayarladıgında, oda sıcaklıgının hiç bir saman 20 dereceye çıkacağını sanmnıyorum, dolayısıyla termostat devreyi açmaz, ancak, kombi su sıcaqklığını görür.
Abi cevabını anlayamadim. Kusura bakma. 20 ye inmeyecek mi demek istedin.

Selamlar,
Kombi üzerinden ayarladığın değer su sıcaklığıdır. Oda termostatından ise oda sıcaklığını ayarlarsın.
Yani öncelik oda termostatına aittir. Oda sıcaklığı 20 derecenin altına indiğinde kombi çalışmaya başlar. Kombi 30 dereceye ayarlı olduğu için suyu 30 derece yapar ve oda sıcaklığı 20 derece üzerine çıkana kadar 30 derece su üretmeye devam eder. Eğer oda sıcaklığı 20 derecenin üstünde ise kombi hiçbir şekilde çalışmaz. Su sıcaklığının ne olduğu önemli değildir.
Burada ne yapamak istediğiniz çok önemli. 20 derece oda sıcaklığına 30 derece su ile çok uzun sürede ulaşırsınız (ulaşamayabilirde).
Eğer odanızı hızlı ısıtmak istiyorsanız kombi su sıcaklığını artırmanız gerekli. 50~60 dereceye kadar yükseltebilirsiniz. Ama bu değerler yoğuşmalı kombiler için verim düşümüne sebep olur.
Hem oda sıcaklığını stabil tutmak hem ortalama bir hızda ısıtma yapmak (yani 50~60 derece su sıcaklığında oda hızla ısınıp hızla soğur) hemde yoğuşma verimini yükseltmek isterseniz 40~45 derece kombi su sıcaklığı iyidir.
Oda sıcaklığı olarak bakarsak konfor koşullarında oturma odası ve salon 22 derece (bayanlar için 23~24 derece) yatak odaları 18 derece olmalıdır.
O zaman. Oda termostatı olmayan bi ev için konusursak su sıcaklığı ne olmalı. 30 a ayarlamakta bi sakınca yoktur sanırım o zaman. Hem bu durum da cihaz suyu 40 yada 50 yapmak için daha fazla çalışacak buda daha fazla gaz demek olmuyor mu. Hem oda termostatı olan ev hem olmayan ev için cvp verebilir misiniz.

Yani ben kombiyi 60 a ayarlasam oda termostatı 20 ise
Sistem suyu 60 a getirip calisir. Oda termostatı 20 dereceyi görünce kombi durur. Peki bu durumda kombi suyunun sıcaklığı azalacak. Kombi suyu 60 ta tutmak için devreye girer mi tekrardan

Tabiki oda sıcaklığı düşerse mantık olarak otomatik devreye girmesi gerekir. Kombi sıcaklığı değil, burada oda sıcaklığı önemli.

Sistem suyu 60 a getirip calisir. Oda termostatı 20 dereceyi görünce kombi durur. Peki bu durumda kombi suyunun sıcaklığı azalacak. Kombi suyu 60 ta tutmak için devreye girer mi tekrardan
Kombi Klamens baglantisindaki jumperi sokup oda termostadini bagladigin anda İnsiyatif oda termostadina gecer.Kombi üzerinden ayarlayan ısı sadece modulasyonu yani ısıtma süresince alev boyunu etkiler.dusuk ısıya ayarlı ise düşük alev boyu ile Oda termostadinin ayarlandigi ısıya ulaşmaya çalışır. Belkide ulaşamaz. Bu sebeple oda termostadi kullanıldığında kombi üzerindeki ısı aylarının 60 santigrattan aşağı olmamalı.

Son düzenleme:

Öncelik oda sıcaklığı kombi oda sıcaklığına göre devreye girip girmemeye karar verir. Oda sıcaklığı düştüğünde kombi devreye girer oda sıcaklığı yükseldiğinde devre dışı kalır. Oda sıcaklığı yüksekken su sıcaklığı kaç olursa olsun devreye girmez zaten oda sıcaklığına bağlı olarak kombi durduğunda sirkülasyon pompasıda duracaktır.
kombi devredeyken su sıcaklığı 2.kontrol noktası kombi su sıcaklığını 60'a getiri. oda sıcaklığı düşük ama su sıcaklığı 60 a geldiyse kombi sadece gazı keser sirkülayon pompası çalışmaya devam eder. Bu durumda sıcak su odayı ısıtırken soğuyacak ve 60 derecenin altına inince kombi tekrar gaz yakmaya başlayıp su sıcaklığını 60'a getirecektir.

Burada (ki herşeyde olduğu gibi) ne yapmak istediğimizi tam olarak belirlemek gerekli.
Bu na bağlı olarak
sistemde hangi elemanların olması gerektiği: oda termostatı, termostatik vava, v.b.
sistemin ayarının ne olması gerektiği: kombi su sıcaklığı, oda sıcaklığı, set değeri v.b.
kararı verilir.
Herkesin sıcaklık anlayışı, kullanım alışkanlığı ve hayat standardı farklıdır. Bu yüzden su sıcaklığı bu olsun hava sıcaklığı şu olsun demek doğru değil.

O zaman sonuç olarak.
Benim evimde oda termostatı var. Digital değil bu arada. Kombi vaillant. Odayi 20 ye felan ayarlıyorum. Kombinin kac dereceye ayarlanmasi her açıdan en uygunu olur. Teşekkür ederim.

Buna kendin karar vermelisin deneme yanılmayla öncelikle şunu kesinleştir. Kombinin 20 derece oda sıcaklığına ulaşabilmesi için kombi çalışma suyunu kaç derece yapman gerekiyor bunu öğren. Atıyorum Minimum 30 derece suyla 3 saatte 20 derece oda sıcaklığına ulaşıyorsa bundan sonrası su sıcaklığını artırıp kaç saatte ısınmasını istiyorsan o sıcaklıkta bırakabilirsin su sıcaklığını.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri