Kombi ateşleme kartı buji ve ateş kontrolü

mmmrgns93

Üye
elimde bir çeşit kombi ateşleme kartı mevcut.

220 ac ile besleniyor ama devre üzerindeki roleler 24vdc ve devrede hiç trafo yok gerilimi nasıl düşürüyor çözemedim.

şuanda merak ettiğim asıl konu aslında devrenin 2 adet buji prob çıkışı var. ateşleme bujisinin çıkışını çözdüm. toprağa ark yaptırıyor gaz alevleniyor bujiye 2 kablo çekmeye gerek kalmıyor bu basit. ama 2. prob eğer aleve temas etmiyorsa ateşlemeyi kesmiyor. yetmezmiş gibi bide alarm sistemi var, belli bir süre sonra gazı kesip uyarıda veriyor. ancak ateşe temas ediyorsa hiç sorun çıkarmıyor yanmaya devam ediyor. bunu hiçbir elektriksel bağlantı olmadan nasıl yapıyor? yoksa ateş iletken midir?

Araştırmanız gereken 2 konu var; 1. adı trafosuz besleme, 2. termokupl nedir nasıl çalışır? Kolay gelsin.

Araştırmanız gereken 2 konu var; 1. adı trafosuz besleme, 2. termokupl nedir nasıl çalışır? Kolay gelsin.
trafosuz beslemeyi araştırıcam o ikinci planda. termokupl demir ve konstantın bir ucunu birleştirip birleşik ucu ısıttınca mV seviyesinde elektrik üretir. bunu alıp ateşin varlığını ölçebileceğimi biliyorum. ama böyle bir birleşme söz konusu değil temas yok. sadece 2 ayrı hiç temas etmeyen buji probu var.

O ucu takip edin nereye varıyor. Hâlâ tek parça mı?

Tam emin olmamakla birlikte şu bilgiyi aktarayım araştırmanızda in fikir olsun.

Bu elektroda bir gerilim uygulanır misal 24 volt ve ateşleme yapıldığında hava ısınarak iyonize olur. Bu esnada bu uygulanan 24 volt elektrod dan akan akım okunur. Bu akım alev var iken ve yok iken farklı akımlar gösterir.

Algılama mantığı böyle diye biliyorum ama doğrulamak gerekir.

Kolay gelsin.

Tam emin olmamakla birlikte şu bilgiyi aktarayım araştırmanızda in fikir olsun.

Bu elektroda bir gerilim uygulanır misal 24 volt ve ateşleme yapıldığında hava ısınarak iyonize olur. Bu esnada bu uygulanan 24 volt elektrod dan akan akım okunur. Bu akım alev var iken ve yok iken farklı akımlar gösterir.

Algılama mantığı böyle diye biliyorum ama doğrulamak gerekir.

Kolay gelsin.
evet biraz araştırma yaptım basit bişey beklerken derya denizle karşılaştım. zaten kolay olsaydı herkes yapardı.
dediğiniz gibi gerilim uygulandığında alev varsa akım geçmeye başlıyor çok ilginç ve mantıklı. okullarda bunu neden öğretmediler ki bize. okadar opampla deneyler yaptık bu akımlarıda gözlemleseydik keşke. neyse araştırmaya devam öğreniyoruz. bu arada trafosuz besleme gayet bir zenerle mümkünmüş.

trafosuz beslemede bir kaç kritik parça vardır. Olay sadece zener değil. R1 , C1 , R4 ve zener diyot bu noktada gerilim düşürme ve akım sınırlamada çok önemli parçalardır. Ayrıca bu sistem çok verimli bir sistem değildir.

Neden derseniz devre seri devre olduğu için mesela siz 12 voltta 100 ma harcarken yani 1.2 watt harcarken bu akım ana koldanda yani 220 volt devresinden de geçmekte ve atık ısı oluşmaktadır. Bu nedenle verimli değildir.

trafosuz%2Bbesleme.png

trafosuz beslemede bir kaç kritik parça vardır. Olay sadece zener değil. R1 , C1 , R4 ve zener diyot bu noktada gerilim düşürme ve akım sınırlamada çok önemli parçalardır. Ayrıca bu sistem çok verimli bir sistem değildir.

Neden derseniz devre seri devre olduğu için mesela siz 12 voltta 100 ma harcarken yani 1.2 watt harcarken bu akım ana koldanda yani 220 volt devresinden de geçmekte ve atık ısı oluşmaktadır. Bu nedenle verimli değildir.

trafosuz%2Bbesleme.png
elimdeki kart endüstiyel kullanıma uygun yani bunu düşünmüşlerdir diye tahmin ediyorum ve hiç sorunsuz yıllarca çalışıyor buna ne diceksiniz?

ayrıca bu kartı kendim yapmaya karar verdim deneyim için çokça faydalı olacağını düşünüyorum bol bol teorik bilgi ve araştırma gerektiriyor hoşuma gitti.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri