Kolon ve kirişlerde elektrik boruları

tknsyn

Onursal Üye
Onursal Üye
Deprem gündemdeyken, çıkarılması gereken bir sürü ders varken, mış gibi yapmakta olduğumuz uygulamaların kendimizi kandırmaktan öteye gitmediğini görmemiz gerekiyor. Önümüzdeki dönemde tekrar yapılandırmaya el atıldığında bizim meslek dalında da atılması gereken bir çok adım var. Bunlardan biriside sıva altı elektrik tesisatı uygulamasındaki beton dökümü öncesi linye ve lamba borularının döşenmesi için , daha sonrada hilti ile kolon ve kirişlerin bazen kırılarak, bazen delinerek, bazende tıtıklanarak zarar görmesidir. Zaten demir yoğunluğunun çok arttığı eskisi gibi olmadığı bir gerçek. Bu demir yoğunluğu altına veya arasına boru döşemeye çalışmak hem döşeyene çok zor bir işlem haline gelmiş, hemde demir donatı ile beton bütünlüğüne zarar verir hale gelmiştir.
Benim görüşüme göre yönetmelikler tekrar düzenlenmeli beton içine boru döşenmesi uygulamasından vaz geçilmelidir. Asma tavan yaygınlaştırılmalı, tesisatlar asma tavan aralarından ve tabanda serme tesisat olarak gerçekleştirilmelidir.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Yeniden düzenlenmiş ! Elektrik İç TesisleriYönetmeliği taslağının,10 yıldır Bakanlık onayı beklediğini ! unutmayalım .:rolleyes: Hele bide odaları kaldırsınlar,o za man belki herşey düzelir ! Bahsettiğim taslak,2019 yılında tekrar düzenlenmiş ve o da halen ! onay beklemektedir.:cool:

Son düzenleme:
Deprem gündemdeyken, çıkarılması gereken bir sürü ders varken, mış gibi yapmakta olduğumuz uygulamaların kendimizi kandırmaktan öteye gitmediğini görmemiz gerekiyor. Önümüzdeki dönemde tekrar yapılandırmaya el atıldığında bizim meslek dalında da atılması gereken bir çok adım var. Bunlardan biriside sıva altı elektrik tesisatı uygulamasındaki beton dökümü öncesi linye ve lamba borularının döşenmesi için , daha sonrada hilti ile kolon ve kirişlerin bazen kırılarak, bazen delinerek, bazende tıtıklanarak zarar görmesidir. Zaten demir yoğunluğunun çok arttığı eskisi gibi olmadığı bir gerçek. Bu demir yoğunluğu altına veya arasına boru döşemeye çalışmak hem döşeyene çok zor bir işlem haline gelmiş, hemde demir donatı ile beton bütünlüğüne zarar verir hale gelmiştir.
Benim görüşüme göre yönetmelikler tekrar düzenlenmeli beton içine boru döşenmesi uygulamasından vaz geçilmelidir. Asma tavan yaygınlaştırılmalı, tesisatlar asma tavan aralarından ve tabanda serme tesisat olarak gerçekleştirilmelidir.
Üstat asma tavan yaygınlaştırılmalı demişsiniz ancak deprem bölgesinde sağlam ağır hasar almamış yapılarda tüm asma tavanlar dökülmüş dağılmış dolayısıyla çok makul bir uygulama izlenimi vermiyor. Ayrıca yeni yapılarda kirişler genelde duvar konumlarına denk gelecek şekilde planlanmakta. Asma tavan uygulamasını şahsen anlamsız buluyorum zira yapıyı onca ilave demir donatı çimento harcayıp üstüne ekstra enerji giderlerine katlanıp yükselterek tekrar alçaltmanın israf olduğu kanaatindeyim. Tavanda yoğun bir kablolama da söz konusu değil daha ekonomik çözümler değerlendirilebilir.

Bana göre inşaat sektöründe bazı müteahhitler tarafından elektrik tesisatını yapan elektrikçinin yaptığı iş hafife alındığı kanaatindeyim, elektrikçinin işini yapması için zaman verilmez. Mesala demircinin işini bitirmesine yakın beton pompası inşaata gelmiştir bile beton mikseri gelmek üzeredir, elektrikçi boru atacak zaman kısıtlı tavan lamba boruları aceleden atılır ortalanmadan, ana linyeler aceleyle atılır, (bu arada beton pompası 2 m ötede beton dökmeye başlamıştır) gerisini aşağıdan yaparız deriz, sonra duvarcı 1. kat duvarlarını örer üst kata geçer, alt kata hemen sıvacı girer elektrikçinin yaptığı iş arada yine görülmez. sonra yapılan iş niye düzgün olmadı diye birbirimize bakarız.

Bana göre inşaat sektöründe bazı müteahhitler tarafından elektrik tesisatını yapan elektrikçinin yaptığı iş hafife alındığı kanaatindeyim, elektrikçinin işini yapması için zaman verilmez. Mesala demircinin işini bitirmesine yakın beton pompası inşaata gelmiştir bile beton mikseri gelmek üzeredir, elektrikçi boru atacak zaman kısıtlı tavan lamba boruları aceleden atılır ortalanmadan, ana linyeler aceleyle atılır, (bu arada beton pompası 2 m ötede beton dökmeye başlamıştır) gerisini aşağıdan yaparız deriz, sonra duvarcı 1. kat duvarlarını örer üst kata geçer, alt kata hemen sıvacı girer elektrikçinin yaptığı iş arada yine görülmez. sonra yapılan iş niye düzgün olmadı diye birbirimize bakarız.
Balık baştan kokuyor, mevzuattan önce önüne gelen sermayedarın hiçbir nitelik ve teknik vasıf aranmadan müteahhit olmasının önüne geçecek radikal düzenlemelere ihtiyaç var.

Sn. GezgiN, tamam haklısınız. Ama eksik yazmışsınız. Kontrol edenler, belediyeler, bakanlık, bağış ve komisyon çarkı kurup rüşvet alanlar, imar affı çıkaranlar vs. liste uzayıp gider. Bütün bunlar ne olacak. Yanlarına kar mı kalacak.
Peki biz ahlaksız cahil toplum olarak, her şey gözümüzün önünde olup dururken, üç maymunu oynamaya devam edecek, kendi çıkarlarımız söz konusu olunca hiç bir din, ahlak, insanlık kaidesini tanımayacak ve bir kaç kurbanlık müteahhit ve belediyecinin kellesini alıp günah çıkarmış gibi, kadir gecesini yakalamış gibi piru pak devam edeceğiz. Oh ne güzel dünya. Bir sonraki felakette aynı goygoya devam inşaalah.
Fenerbahçe ve Beşiktaş tribünlerine selam olsun.

Değerli dostlar yazmışlar o lazım, bu lazım diye.. Kesinlikle haklılar elbette. Her yazdıklarının haklılığı tartışılmaz.
Ne kadar yasa, tamim, kural, kaide, yönetmelik yaparsanız yapın uygulamadiktan sonra ne anlami var?
İnşaat alanindaki mevcut yasalar eksiklerine rağmen uygulanması kacinilmaz olarak saglansa bu denli ölümcül hata oluşur mu? Yeni yasa, kanun vs.. gectim.. Mevcutların uygulanabilmesi saglansa bile yeterli olabilir.
Ahbap-çavuş ilişkilerinin, atı alanın Üsküdar'ı geçtiği vıcık vıcık çıkar temelli ilişkilerin baş at olduğu mecrada kanun olsa ne olur olmasa ne olur?
Devlet malı deniz, yemeyen domuz..
At binenin, kılıç kuşananın..
Benim memurum işini bilir..
Üzümü ye, bağını sorma...
Ve "Bal tutan parmağını yalar."
Vs. Vs. Vs...

Biz maalesef buyuz... 😔

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979