elektrik tesisat sorunlarının çözümleri buraya

arkadaşlar merhaba
elektrik tesisatı yaparken karşılaştığım sorunları aşağıya sıralıyorum:
1-özellikle boruya köşe verirken borunun kırılması
2-spiral boru kullanılıyor, bu seferde kılavuz ve kablo zor geçiyor.yalnız şunu sormak istiyorum. boru sadece muhafaza içinmidir yoksa ileride , o borunun içerisinden tekrar kablo geçirmek diye bir kaide varmıdır?
3-beton altı borusu atarken eksik boru atılması ve buna karşılık boruyu taban dan atmak doğrumudur?
4-asma tavan larda antigron kablo yerine nya kablo kullanılması doğrumudur?
5-şaftlara diğer adıyla kablo bacalarına pano takmak doğrumudur?
6-örneğin ana dağıtım panomdan tali panoma uygun çapta boru götürdüm,içerisinden antigron kablomu yoksa nya kablomu kullanmam uygun olur?bu konu hakkında yorumlar ve cevaplar bekliyorum.
kolay gelsin

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
arkadaşlar merhaba
2-spiral boru kullanılıyor, bu seferde kılavuz ve kablo zor geçiyor.yalnız şunu sormak istiyorum. boru sadece muhafaza içinmidir yoksa ileride , o borunun içerisinden tekrar kablo geçirmek diye bir kaide varmıdır?
3-beton altı borusu atarken eksik boru atılması ve buna karşılık boruyu taban dan atmak doğrumudur?
6-örneğin ana dağıtım panomdan tali panoma uygun çapta boru götürdüm,içerisinden antigron kablomu yoksa nya kablomu kullanmam uygun olur?bu konu hakkında yorumlar ve cevaplar bekliyorum.
kolay gelsin

1-boruya köşe veremezsiniz dirsek var spiral boru var
2-diyelimki 15 linye çekeceksiniz kablo fazla boruyu duvardan döşeyin ve 1 boru döşeyeceğinize 3 ad 18 mm2 boru döşeyin veya 2 ad 26 mm2 boru 15 linye nötr ve topraklamayı 3 çe bölün kolay çekrsiniz ben böyle yapıyorum klavuz zorlanmıyor kablo kolay geçiyor boru hem muhafazadır olmazsa zaten çekemezsiniz hemde fazlaca boru atarsanız 10 yıl sonra istediğiniz kadar kablo çeker değiştirirsiniz böyle bir kaide evet var
3-beton altından sadece lambaları atın atlama ve besleme borusu duvardan çok rahat oluyor yerden yani tabandan asla boru geçirmedim yapmadım doğru değildir
4-asma tavanda nya kablo kullanılmaz kullanırsanız ucuz olur,tehlikeli olur,estetiği bozar,tamiri zor olur
5-pano koymak istediğiniz şaft uygun ve genişse pano koyulabilir uygun yerde doğrudur
6-kullanacağınız güce bağlıdır 1 kw dan 10 kw ta kadar nya 6 mm2 ve 10 mm2 uygundur ama 12 kw 25 -50-70 kw ta kadar nya riskli olur nym ve nyy kullanılır yanlış hatırlamıyorsam 10 kw dan sonra tek damarlı çok telli nya kablolarda faz-faz ve faz nötr de sıçrama yapabiliyor 3x35+16 ve üstü kablolarda ise yanyana ve düzensiz eklerde sıçrama ve yanma patlama riski yüksek.

1-boruya köşe veremezsiniz dirsek var spiral boru var
2-diyelimki 15 linye çekeceksiniz kablo fazla boruyu duvardan döşeyin ve 1 boru döşeyeceğinize 3 ad 18 mm2 boru döşeyin veya 2 ad 26 mm2 boru 15 linye nötr ve topraklamayı 3 çe bölün kolay çekrsiniz ben böyle yapıyorum klavuz zorlanmıyor kablo kolay geçiyor boru hem muhafazadır olmazsa zaten çekemezsiniz hemde fazlaca boru atarsanız 10 yıl sonra istediğiniz kadar kablo çeker değiştirirsiniz böyle bir kaide evet var
3-beton altından sadece lambaları atın atlama ve besleme borusu duvardan çok rahat oluyor yerden yani tabandan asla boru geçirmedim yapmadım doğru değildir
4-asma tavanda nya kablo kullanılmaz kullanırsanız ucuz olur,tehlikeli olur,estetiği bozar,tamiri zor olur
5-pano koymak istediğiniz şaft uygun ve genişse pano koyulabilir uygun yerde doğrudur
6-kullanacağınız güce bağlıdır 1 kw dan 10 kw ta kadar nya 6 mm2 ve 10 mm2 uygundur ama 12 kw 25 -50-70 kw ta kadar nya riskli olur nym ve nyy kullanılır yanlış hatırlamıyorsam 10 kw dan sonra tek damarlı çok telli nya kablolarda faz-faz ve faz nötr de sıçrama yapabiliyor 3x35+16 ve üstü kablolarda ise yanyana ve düzensiz eklerde sıçrama ve yanma patlama riski yüksek.
yavuz 31 arkadaşım cevap 2'de 15 linye için 3 adet 18'lik boru yazmışssınız.bizim buralarda her linye için bir boru döşüyorlar yoksa yanlış bir uygulmamıdır?yine cevap 2'de boruyu duvardan döşemek ile ilgili açıklama yapmışşsınız,duvardan döşeme yaparken taşıyıcı kolonları kırmak gerekecektir. biliyorsunuz taşıyıcı kolonları demir görünene kadar kırmak yasaktır.işte benim en çok içinden çıkamadığım konu budur.birde spiral boru mu kulanıyorsun yoksa kangal borumu kullanıyorsun bir açıklama yapmamışsın.
kolay gelsin

Dönüşler için yapılmış dirsekler var, çok ucuz.

İleride tekrar kablo geçirmek içindir tabiki, yoksa o tesisatta ileride bir sorun oluşursa kulak çınlamaları yaşanabilir.

Tabandan veya tavandan boru atmanın sakıncaları vardır. Hem statiğe zarar verir, hem de asma tavan veya taban döşemeleri supportları kablolarınızı delebilir.

Değildir.

Bu şaftına göre değişir. Panoya kolay müdahele edilebiliyorsa ve pano yu şafta yerleştirmek kablo makarnasına sebebiyet vermiyorsa neden olmasın?

Antigron kablo kullanmazsanız muhtemelen enerji dağıtım şirketi projeyi onaylamaz. Antigron daha iyidir.

yavuz 31 arkadaşım cevap 2'de 15 linye için 3 adet 18'lik boru yazmışssınız.bizim buralarda her linye için bir boru döşüyorlar yoksa yanlış bir uygulmamıdır?yine cevap 2'de boruyu duvardan döşemek ile ilgili açıklama yapmışşsınız,duvardan döşeme yaparken taşıyıcı kolonları kırmak gerekecektir. biliyorsunuz taşıyıcı kolonları demir görünene kadar kırmak yasaktır.işte benim en çok içinden çıkamadığım konu budur.birde spiral boru mu kulanıyorsun yoksa kangal borumu kullanıyorsun bir açıklama yapmamışsın.
kolay gelsin

her linye için ayrı boru döşenmesi harika birşey

mimarın bana anlattığı bir tesisatı size nakledeyim 2 priz için kablo gelmesi gerek;

bana yerden götürme yasak diyo
duvardan götürmem imkansız pencere var
tavandan beton kırma yasak diyo
asma tavan yapılmayacak diyo

bende mimara çekici elime aldım dışarı çık kafanı kırarım dedim ordan yasak burdan zarar şurdan olmaz yerden geçmez dalgamı geçiyorsun arkadaşım görünmez kablo boru çıktıda bizmi duymadık

duvarda beton yoksa tuğlayı kır 10-20 boru döşe
beton çoksa tavandan asmolinden götür
asma tavan olacaksa sıva üstü işle asma tavan içerisinde kalsın
asma tavan yoksa illaki karton piyer olacaktır kartonpiyer altına sıva üstü döşe
çok çaresiz kalırsan mecburen duvardaki betonu az kıracaksın
yada özel anlaşman olursa o tür bir kaç yeri sıva üstü döşe boruların bulunduğu duvarın sıvasını kalın atsınlar

alirıza ve avuz31 arkadaşımın yanıtları çok güzel açıklmaların devamını bekliyorum.
kolay gelsin

arkadaşım ne düşünüyorsun kablosu içinde sipiral borular var çekiyosun işi bitiriyosun iki defa iş yapmıyosun yanii

arkadaşım ne düşünüyorsun kablosu içinde sipiral borular var çekiyosun işi bitiriyosun iki defa iş yapmıyosun yanii
serkan 1079 arkadaşım o spiral borunun içerisinden tekrar kablo geçirme imkanı varmı?tekrar kablo geçirme imkanı yoksa sadece muhafaza görevi görür demektir.çünkü bu konuda bir deneyimim vardır.köşe yapılmış 18'lik spiral borunun içerisinden 5 adet 2.5 nya kabloyu zor geçirdim.yani spiral boru kullanmanın böyle bir dezavantajı var iken ne amaçla üretiyorlar anlamış değilim.
kolay gelsin

dediğiniz sistemin güzel yanları olabilir ancak sistem yenidir fazla tecrübe edilmemiş ve kabul görmemiştir zamanla o ve onun gibi daha birçok sistem göreceğiz.

arkadaşlar merhaba
kolay gelsin
arkadaşlar merhaba
arkadaşlar bu konudaki sorularımı çoğaltıyorum.önceki sorularımın devamı niteliğndedir.
7-bir yerde görmüştüm şaft panosuna kabloları nya kablo kullanarak elektrik borusu ile getirmişler.boruyada şekil vermek zor olduğu için çok çirkin görünüyordu.doğrusu şaft panosuna gelen kabloların antigron kablo olması gerekmezmiydi?

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri