koku algılama sensörü

geforce18

Üye
Arkadaşlar koku algılama ile ilgili bir çalışma yapmak istiyorum. Petrol ve petrol türevli kokuları algılamak için nasıl bir proses hazırlamalıyım. fikirlerinizi bekliyorum..

Eğer yanlış bilmiyorsam kokusunu alacağımız bu petrol veya türevinde bizim insan olarak aldığımız şey petrolün buharlaşmış hali yada kokusunu aldığımız şey herneyse onun buharı diyebiliriz, aklımda eski bir sensörde gördüğüm ve halen aynı yöntemin kullanılıp kullanılmadığını bilmediğim bir duman algılama sensörü modeli var bahsettiğim modelde dumanın varlığı normalde bir ışık kaynağı ile aydınlatılan ldr cinsi bir elemanın araya duman girmesiyle üzerine düşen ışık miktarının azalmasından ibaret peki petrol buharı hangi elemanla veya nasıl bir elektronik sistemle algılanabilir? Bu soruya cevap olarak aklıma öncelikle hazırı var mı yapılmışsa bunu nasıl yapıyorlar diye bir soru geliyor, eminim siz bunu araştırmış veya araştırıyorsunuzdur, bununla ilgili elinizde bilgi varsa paylaşmanızı rica ediyorum. Peki ben ne yapardım veya benim aklıma bu iş için ne yöntem geliyor, evvela petrol buharının yada sadece petrol buharının çok hızlı etkileşime girdiği ve sonucunda elektret mikrofondaki gibi kapasite değişimi, ldr deki gibi direnç değişimi veya bir bobinin endüktans değişimi gibi bir etki oluşturabilecek bir madde varmı varsa bu madde nedir bunun üzerine çalışırdım tabiki bu ev koşullarında uğraşılabilecek gibi gözükmüyor. Bunun haricinde aklıma ne geliyor biraz abartılı bir yöntem ama olmaz diye birşey yok havadan belirli miktar bir örnek alıp belirli miktar oksijenle kapalı bir sistemde karıştırılır bu kısım halizırda elimizdeki imkanlarla yapılabilir, bu kapalı karışım belirli ısı seviyelerine çıkarılır, kapta bir basınç sensörü mevcuttur eğer kabın ısısı petrol buharının havada olmasını istediğimiz seviyesinden daha yüksekse örneklediğimiz kap içerisindeki karışım bu ısı seviyesinde aynı içten yanmalı motorlardaki gibi bir patlama meydana getirir ( tabiki küçük çapta bir patlama) söylemiş olduğum basınç sensörü patlama meydana gelirse ani basınç değişimini algılar ve sonuç olarak havada petrol buharı seviyesinin istediğimizden fazla olduğunu anlarız yani petrolün kokusunu alırız, biraz kulağını öbür taraftan göstermek gibi oldu ama ancak aklıma şimdilik evdeki imkanlarla yapılabilecek bu geldi.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri