KOJENERASYON ARIZASI

hukumdar27

Üye
Merhaba Arkadaşlar;
Kojenerasyon sistemindeki; alternatör çıkışı 400 Volt bu çıkıştan trafoya girip 31,5 volta yükseltiliyor.
Sorun alternatör çıkışındaki kablolarda. Her çıkış barasına 8x240 mm kablo bağlı yani 24 adet 240 mm kablo var.
Burada örneğin L1 barasından çıkış yapan 8 kablonun her birinden farklı amper değerleri geçmektedir. Örneğin birinden 110 amper görüyorsam diğerinden 200 amper görüyorum. Ama bu 8 tane kablonun hepside aynı baraya bağlı ve karşılığıda aynı şekilde kesicinin barasına bağlı.
Bunun sebebi ne olabilir?

Geçiş dirençlerinin farklı olduğu bir durum olabilir:
Kabloların bağlantılarında birbirlerine göre (az da olsa) gevşeklik olabilir veya bütün bağlantı noktalarının yüzeyleri eşit değildir. Yani bir kablonun pabucu baraya tam yapışırken, diğerininkinin bir kısmı dokunuyordur.

Veya kablo boyları farklıdır. Kısa olan kablodan fazla akım geçer.

Her iki bağlantı noktasıda kontrol edildi. 24 tane kablonunda boyları tamamen aynı boyuttta.
hepsi aynı yüzey üzerinden gidiyor.

Eğer direk şebekeye bağlıysa ki sistemi bilmiyorum ama muhtemelen işletmenin dengesiz yüklenmesinden olabilir.Yani bütün fazlar eşit yükte yüklenmediğinden olabilir.?

Boylar kesitler aynıysa sorun olmamalı. İşin aslı ve kısacası, kablo dirençleri farklı olduğu için yapar. Bunun da bir çok nedeni olur.
-kablo boyu
-kablo kesiti
-kablonun markası( bakır oranı vs)
-pabucun kalitesi
-pabucun kabloya temas yüzeyi, sıkılığı
-pabucun baraya değme yüzeyi
-pabuç bara arasındaki direnç( örneğin bir yer kirlidir, diğer yer temizdir)

Boylar kesitler aynıysa sorun olmamalı. İşin aslı ve kısacası, kablo dirençleri farklı olduğu için yapar. Bunun da bir çok nedeni olur.
-kablo boyu
-kablo kesiti
-kablonun markası( bakır oranı vs)
-pabucun kalitesi
-pabucun kabloya temas yüzeyi, sıkılığı
-pabucun baraya değme yüzeyi
-pabuç bara arasındaki direnç( örneğin bir yer kirlidir, diğer yer temizdir)

aynen mustafanın dediği gibi

üzgünüm ama bu dedikleriniz hepsini ve fazlasını yaptım ve kontrol ettim.Marka kesit boy pabuçlar v.s hiçbirinde sorun yok ama gözle görülen bir arızada yok sadece amperlerin farklı çekmesi aynı kabloda.

O zaman ilk enerji kesiminde bütün somun-civataların tekrardan gözden geçirilmesinde fayda var. Birkaçı gevşek kalmış olabilir.

hocam senin ampermetrede sorun olabilirmi :) motorların markası nedir?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,366
Kullanıcılar
450,236
Son üye
Ainsley

Yeni konular

Geri