Klima Dış Ünitesi İle Chiller Yapılır mı ?

konu ile biraz alakalı sormak istediğim dış ünite yi manual olarak çalıştırmak istiyorum .İç ünitedeki elektronik kartı tamamen iptal edip sadece sağuk veya sadece sıcak anahtar ile yapmak istiyorum olur mu?

Eğer eski model ( inerter olmayan kontaktörlü model ) bir ünite kullanırsanız manual çalıştırabilirsiniz.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Her kule 14 dereceye düşürür ibaresi yanlıştır. Her bölgenin bağıl nemi farklı e yaş termometre sıcaklıkları farklıdır. Antalyada yazın 30 derece yaş termometrenin altına inmek kolay değildir. Ama iç anadoluda kuru yerlerde inilebilir ancak 14 dereceye inilebilirmi bilmiyorum.

Bunu araştırmak lazım.
Aynen bende bu yüzden sordum kulenin teknik özelliklerini burada da araştırmak için

@KAYSERİ

Sizin halihazırdaki kulenizin kapasitesi nedir ? Bilginiz varmı ? Soğutma kapasitesi hakkında fikir edinmek için soruyorum. Yeterli gelmiyor diyorsunuz ya eğer kule kapasitesini biliyorsanız soğutma kapasitesi hakkında bir fikir edinmiş oluruz.

Bu bilgiye istinaden de klima dış ünitesi ile yapacağınız sistem uygun gelir mi söylenebilir. Ancak kuleler öyle küçük kapasitelerde üretilmediği için sizin işinizi göreceğini sanmıyorum. Yinede fikir alışverişi olur.

@KAYSERİ

Sizin halihazırdaki kulenizin kapasitesi nedir ? Bilginiz varmı ? Soğutma kapasitesi hakkında fikir edinmek için soruyorum. Yeterli gelmiyor diyorsunuz ya eğer kule kapasitesini biliyorsanız soğutma kapasitesi hakkında bir fikir edinmiş oluruz.

Bu bilgiye istinaden de klima dış ünitesi ile yapacağınız sistem uygun gelir mi söylenebilir. Ancak kuleler öyle küçük kapasitelerde üretilmediği için sizin işinizi göreceğini sanmıyorum. Yinede fikir alışverişi olur.

Soğutma kulesi demek yanlış olur aslında. Bir fabrikadan sökülmüş ısıtma sisteminin radyatörleri hurdacıdan alınarak yapılmış benden önce. Radyatörde yaklaşık 120 cm yüksekliğinde 30 cm denişliğinde salyangoz fan bağlı. Motor devir değerleri radyatörlerin kalori değeri falan hiç yazmıyor.

Makine yaz aylaylarında çalışırken makinede yağ sıcaklığı 35 derece gösterirken Soğutma suyunun sıcaklığını 28 29 derece ölçtüm. Ayrıca kalıp soğumasıda yeterli olmadığı için soğuma süreleri uzuyor. Kış aylarında soğuk havadan dolayı nispeten rahat çalıştı sistem ama yinede yeterli değil. ekonomik çözüm olarak böyle bir şey geldi aklıma.

İnternette okuduğum bir makalede enjeksiyon makinesindeki pompa motorunun KW değerinin 0.35 0.45 katsayısı ile çarpılarak makine için gerekli olan soğuma kapasitesinin bulunacağı yazıyordu. Bu hesapla yola çıkarak soğutma kapasitesi 5-6 Kw(sanırsam 25000 btu ya denk geliyor) olan bir 2. El dış ünite iş görür diye düşünüyorum.

Makine pompası servo değişken debili sistem. 11Kw servo motor 11×0.45= 4.95 kw soğutma kapasitesi çıkıyor

Dostum

Degerler hicbir veri yok ancak kullanilan radyator olarak tanimladiginiz urun fan coil unitesi oldugunu dusunuyorum. Bu bir soğutma kulesi değil isi degistiricisidir.

Sogutma kulesi olsa donus suyunuz yaş Termometre sıcaklığına kadar iner. Ancak bir isi degistiricisi kuru termometre sicakligina kadar iner.

Size üç tavsiyem olabilir.

1. Radyatörunuzu buyultebilirsiniz. Buyulterek soğutma kapasitesini artırabilirsiniz.
2. Su sogutma kulesi alabilir yada yapabilirsiniz.
3. Sisteme destek olarak sogutucu isi pompasi ekleyebilirsiniz.

Detay icin yine yazisiriz. KOlay gelsin.

Dostum

Degerler hicbir veri yok ancak kullanilan radyator olarak tanimladiginiz urun fan coil unitesi oldugunu dusunuyorum. Bu bir soğutma kulesi değil isi degistiricisidir.

Sogutma kulesi olsa donus suyunuz yaş Termometre sıcaklığına kadar iner. Ancak bir isi degistiricisi kuru termometre sicakligina kadar iner.

Size üç tavsiyem olabilir.

1. Radyatörunuzu buyultebilirsiniz. Buyulterek soğutma kapasitesini artırabilirsiniz.
2. Su sogutma kulesi alabilir yada yapabilirsiniz.
3. Sisteme destek olarak sogutucu isi pompasi ekleyebilirsiniz.

Detay icin yine yazisiriz. KOlay gelsin.

Teşekkür ederim soğutma kulelerini araştırayım biraz. Birde ısı pompası soğutucu sitemlerdeki gazı pompalayan kompresörler değil mi ? Yoksa sıvı yani su için olanlarıda mı var ?

Isi pompası isiyi bir noktadan alip baska bir yere taşıyan cihazlara verilen genel addir. Yapilarinda sogutucu termodinamik gaz ve kompresör bulunur.

Buzlu şu ünitesi kardes bir nevi Chiller biz burda chiller kullanıyoruz ama sistem büyük

Serkan bey doğru 65 dereceyi soğutma kulesiyle arkadaşın mrlemleketinde en fazla 25 dereceye düşürür

Ama su var 25 derece işimi görür derse ozaman soğutma kulesi ni bi takla çözemedim bilir diye düşünüyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri