Klima aşırı sıcaklarda sogutmuyor.

serhat1907

Üye
Herkeze selam.Malum çok sıcak günler yaşıyoruz.İşyerimizde mitsubıshi marka klima var.Bu klima mevsim normalleri 28-32 derece sıcaklıklarda normal soğutma yapıyor ancak sıcaklıklar 33-35 ve daha üzeri sıcaklıklarda seyrettigi zaman duruma göre 3-5 saat yada öglen açarsan akşam üzeri istop ediyor.birdahada sogutmuyor.hele bu günlerde ankarada 40-43 derecenin olduğu sıcaklıklarda hiç sogutmuyor.Ama sıcaklıklar mevsim normallerinde seyrederse sorun olmuyor.bu arda dış ünite durunca sogutmayı kesiyor.şalteri kapatıp klimayı çalıştırıyorum soğutur gibi olup tekrar duruyor.entersan anlamadım gitti.Birde 13-15 dış ünite çatı arasında aynı yerde duruyor hava alacak yerler var ama inanın içeride durmak çok zor sauna gibi.Ancak komşuların hepsininki çalışıyor.Fikir verecek arkadaşlar olursa memnun olurum saygılar....geçen senede aynı olmuştu klimacı gaz basmıştı ama düzeldi zannettik bu esnada hava sıcaklıkları düşünce anlayamamıştık.....

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Dış üniteyi-kondanzeri temizleyin.Petek araları dolunca aşırı sıcaklarda her sene sorun yaşarsın.

Dediğiniz tavsiyelerin ikisinide yaptım.Kondansatörüde söküp temizledim geri taklım ama sorun aynı.Bu durumda hava sıcaklıklarının mevsim normallerine düşmesini beklemem gerekecek ne komik.. :)

Hangi arıza kodunu veriyor uzaktan kumandanın ekranında.

Slm klima mitsubıshı nerden baksan 10 senelik klima onun için arıza kodu gösteren bir göstergesi yok.sadece dedigim gibi normal havalarda çalışıyor sıcaklıklar kudurunca çalışmıyor.ancak dış ünitenin bulundugu yer resmen cehennem sıcagı.belkide dış ünite aşırı ısındıgından devre dışı kalıyo olabilir diye üşündüm ama başka fikirleri olanlarda çıkabilirmi diye buraya yazdım.teşekkürler...

Şaka gibi,,
Dış üniteyi serinletcek klimaya ihtiyaç var...:D

dış ünitenin Direk güneş ışıklarına maruz kalmaması için basit bir önlem alman faydalı olabilir.

dış ünitenin Direk güneş ışıklarına maruz kalmaması için basit bir önlem alman faydalı olabilir.
Evet arkadaşım dediğin gibi dış ünite belirli saatler arasında direkt güneş ışığına maruz kalıyor....bir çözüm bulmam lazım.

Dediğiniz tavsiyelerin ikisinide yaptım.Kondansatörüde söküp temizledim geri taklım ama sorun aynı.Bu durumda hava sıcaklıklarının mevsim normallerine düşmesini beklemem gerekecek ne komik.. :)

(kondansatör değil o) kondanseri söküp temizledim derken,dış üniteyi temizlediniz değilmi,söküp temizledim diye yazınca siz iç ünite filtrelerinden bahsetmiyosunuzdur umarım.dış ünitenin kabaca elektriğini kestikten sonra kondanserini yani petek kısmını güzelce yıkayabilirsiniz,gözenekler açık olmalı.bide ortamdaki diğer dış üniteler sizin klimanın dış ünite emişine üflüyosalar önce ona bi çözüm bulun,diğer klimaların sıcaklığı sizin klimanın aşırı sıcaktan korumaya geçmesine sebep olabilir.güneş konusunda bi sundurma tarzında bişey yaparak direkt güneş görmesini engelleyebilirsiniz.en son olarak benim bildiğim kadarıyla mevcut r22-r410 gazlı klimalar genelde dış ortam sıcaklığı maksimum 45 dereceye göre tasarlanıyo.ama diğer klimalar çalışıyoken sizin klimanın çalışmaması bunu çürütüyo.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri