Kitap Ödüllü Otomatik Kumanda Soruları.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Selam,

Bu başlığı ilgiyle takip ediyorum. Mustafa_90 kardeş sence mahsuru yoksa cevaplarına EKTS dosyalarını da eklemen mümkün mü böylece benim gibi arşiv yapan arkadaşlar için faydalı olmuş olur.

Analyzer

soru 9.Starta 1. basışta M1 ,2. basışta M2 çalışsın

Kullandıgım malzeme

kontaktor 4
sinyal lambası 2
start buton 1
stop buton 1

Ekli dosyalar

• soru 9.Starta 1. basışta M1 ,2. basışta M2 çalışsın..zip
    10.7 KB · Görüntüleme: 191
  • capture-9.jpg
    capture-9.jpg
    25.1 KB · Görüntüleme: 209
Moderatör tarafında düzenlendi:
Selam,

Bu başlık yavaşladı galiba. Ben 1-2 tanesini çözmeye çalıştım ancak başarılı olamadım.

Analyzer

arkadaşlar aranıza yeni katıldım buda benden olsun 10.sor

Ekli dosyalar

• 10.soru.rar
    5.6 KB · Görüntüleme: 125
Yarışmanız düşüncesi güzel olmuş ben de 34 soruya ait devre çizimini gönderiyorum. Şunu da belirteyim biraz farkıl bir şekilde devreyi yaptım. Olağan koşullarda devreyi Y-Ü devre olarak da çizebilir güç devresi bağlantılarında gerekli değişikliği yapabilirsiniz. Bu nedenle devre karışıklığını (her ne kadar karışık olmadı dediysemde :) ) önlemek için bir tek Y-Ü zaman rölesi kullanarak devreyi tamamladım. Şunu da belirteyim K y ve Dy devrelerindeki açık kontaklar zaman rölesine aittir, altındaki kapalı kontaklar ise elektrikeal kilitleme kontaklarıdır. Windows 'un resim düzenleyicisinden ancak bu kadar devre çizilebiliyor.Umarım sizler için faydalı olur.

soru34ch5.jpg

doangun ' Alıntı:
Yarışmanız düşüncesi güzel olmuş ben de 34 soruya ait devre çizimini gönderiyorum. Şunu da belirteyim biraz farkıl bir şekilde devreyi yaptım. Olağan koşullarda devreyi Y-Ü devre olarak da çizebilir güç devresi bağlantılarında gerekli değişikliği yapabilirsiniz. Bu nedenle devre karışıklığını (her ne kadar karışık olmadı dediysemde :) ) önlemek için bir tek Y-Ü zaman rölesi kullanarak devreyi tamamladım. Şunu da belirteyim K y ve Dy devrelerindeki açık kontaklar zaman rölesine aittir, altındaki kapalı kontaklar ise elektrikeal kilitleme kontaklarıdır. Windows 'un resim düzenleyicisinden ancak bu kadar devre çizilebiliyor.Umarım sizler için faydalı olur.

Katılımınız için teşekkürler
çizim çalışmlarınızı kolaylaştırmak için ilk mesajda belirtilen etks otomatik kumanda çizim programını
kullanabilirsiniz. program türkçe'dir ve forum içerisinde türkçe kullanım klavuzu mevcuttur.

işte buda 12 sorunun cevabı- Şema ektedir.

Ekli dosyalar

• 12.jpg
    12.jpg
    13.7 KB · Görüntüleme: 140
doangun ' Alıntı:
Bu da 29. sorunun cevabıdır. Umarım ilgilenenlerin işine yarar. Bir tek eksik kısmı var, o da güç devresidir. Kıt zamanımda ancak bu kadarını yapabildim. Kusura bakmayın.

Şemada bazı kısımlar anlaşılmıyor .İsimlendirmeyle ilgili tüm hata olasılıkları değerlendirdi devreniz istenilen çalışmayı sağlayamıyor.M2 kontaktörü akım yolu üzerinde bulunan biri normalde kapalı diğeri normalde açık toplam 2 kontak var, bunlar M1 kontaktörünemi ait ? Zaten şemanızda isimlendirme 2 kontağada M1 diye yapılmış.Eğer öyle değilse şemanızı daha net bir boyutta yayınlayınız.

ilk 5 soruyu ekliyorum.soruları açabilmek için ekts programı gereklidir.
Programı Mesut Pürmüslü arakadaşımızın vermiş oldugu linkten indirebilirsiniz.Ayrıca programdan devrelerin nasıl çalıştıgını gözlemleyebilirsiniz.

Yönetici notu: paylaşılan dosya, dosya paylaşım sitesinden silindiği için link kaldırılmıştır.

Sayın PÜRMÜSLÜ uyarınız için sağolun. Devrenin daha iyi görüntüsünü aşağıdaki bağlantıda bulabilirsiniz. Tasarlanan devrenin verilmiş olan özelliklere göre çalışması lazım. Bir daha tetkikini yaptım,bir sorun yok gibi duruyor fakat ilgilenenler hata varsa tekrar uyarabilirler. Saygılarımla :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri