kimyasal sensörler

MiCHeLiN

Üye
arkadaşlar merhaba .

fazla vaktinizi almadan sadece merakım dolayısı ile sizlere danışmak gereği duydum . elektronik ve elektrikle fazla aram olmamasına rağmen ...

sorum şu ki ; su içinde sürekli olarak ölçmek istediğimiz değerler var azot, fosfor, potasyum, magnezyum vb. ve suyun ec ve ph'ı .

ec ve ph için ph metrelerle kontrol ü yapılabiliyor fakat bunları tek kalemde algıyabilen bir algılayıcıya da sensör iyon bulamadım. ya suyu sürekli analize göndermek ya da ufak bir dizenek ile bunları kontrol etmek gibi.

elektro kimya yada potasyometri gibi yarı alakalı yarı alakasız bilgilere ulaştım .

sizlerden ricam
1) yukarıda anlattığım sorunun bir çözümü var mı ? suyun ürekli olarak kontrol edilmesi .
2) ph ve ec ölçümleri için neleri tavsiye edersiniz.

Diğerleri içn değilde e.c ve ph için çok değişik alternatifler bulunmaktadır. Ister el tipi elektronik cihazlar veya hem ölçüp girdiğin set noktalarına göre pompa veya vanayı kontrol eden cihazlar bulunmaktadır. Diğer saydığın iyonlarıda ölçen sistemler var ama bunlar okadar pahalıki yanına yaklaşamazsın. Yapacağın uygulama nedir. Bilgi verirsen yardımcı olabilirim. Bu işle 13 seneden beri haşır neşir olmaktayım. Biraz tecrübeli sayılırım yani

Diğerleri içn değilde e.c ve ph için çok değişik alternatifler bulunmaktadır. Ister el tipi elektronik cihazlar veya hem ölçüp girdiğin set noktalarına göre pompa veya vanayı kontrol eden cihazlar bulunmaktadır. Diğer saydığın iyonlarıda ölçen sistemler var ama bunlar okadar pahalıki yanına yaklaşamazsın. Yapacağın uygulama nedir. Bilgi verirsen yardımcı olabilirim. Bu işle 13 seneden beri haşır neşir olmaktayım. Biraz tecrübeli sayılırım yani

su daki değerleri günlük ya da anlık olarak ölçerek farklı karışım tanklarından sisteme eriyik eklenecek .

ph ve ec için alternatifler ve eriyik tankından hatta eriyik pompalama işini detaylı arama yaparak çözümlerini ve alternatiflerini buldum fakat diğer materyaller için alternatifi hala bulamadım .

bazı sistemlerde gördüğüm kadarı ile numune alma cihazı ile günlük ya da saatlik dilimlerde numune alınabiliyor. ama alınan numunelerin analizini yapacak bir sistem yok ...

labaratuarlarda ki su tahlil fiyatları da her madde başına 8 ile 12tl arasında geçiyor. azot, fosfor, potasyum, magnezyum vb. yaklaşık olarak 20 değişken için her analizde 160 tl ve bunu günlük olarak yapılacağını düşünürsek yüksek meblağlar tutuyor .

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri