keypad girilen değer kadar step motoru döndürmek

coz255

Üye
Pic programlamaya merak saldığım şu günlerde kendime hedef olarak keypad ten girdiğim değeri ekranda görmek ve bu değer kadar step motoru döndürmek istiyorum.Zor bir işlem mi seçmişim. Bu uygulama için tavsiyeler ve örnekler için teşekkürler.

Çok zor bir proje değil.İlk olarak keypad ten degeri oku daha sonra motorun sola mı yoksa sağa mı döneceğine karar ver.Daha sonra girilen değer kadar motoru sür.Bunun için for döngüsünü kullanabilirsin.(Bu anlatımlar C için geçerli tabi.Şimdiden kolay gelsin.)

Programlama biliyorsanız zor değil, birçok yoldan yapılabilir. Yıldız tuşunu sola, kare tuşunu sağa döndürme ayarı yapabilirsiniz, sıfır tuşuda durdurma olur. Yukarıda da yazıldığı gibi for iyi bir örnek.

main:
.
.
.
.
.(Keypad ayarlaması yapılacak yer)
.
.
.
.
.
if porta.2=0 then gosub adim (Veya *'a basılınca adim_sol'a git, #'ye basılınca adim_sag'a git)
pause 150
goto main

adim:
for say=1 TO sure
high portb.0
pause 500
low portb.0
pause 500
next
return
end

Gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra a2 ye bağlı butona basıldığında sure değişkeninin içindeki sayı kadar(Keypad den girilen sayı burada toplanır) adım atar ve çağırıldığı yere geri döner(yukarıda uzatmamak için b0 on-off yapıldı). Adim kısmı sol için ayrı sağ için ayrı yapılabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri