kendi binasında trafo olan reaktif problem

uzmanhakki

Üye
arkadaşlar bi müşterim çorlu tarafından bi fabrika binası satın aldı bu tesisin kendine ait bi trafosu bulunmaktadır bunyesinde trafonun kaç kva oldugunu bilmiyorum fakat faturadan çarpanı 630 olarak gözüküyor şimdi bu arkadaşlar burayı depoya çevirdiler ve sadece aydınlatma kullanıyorlar bana gönderdikleri faturada reaktif yazdıgını görüyorum trafoya baglı bi adet sabit 10 kva kondanstör bulunmakta olup kompanizasyon panosuda çalışmaktadır fakat panoyu yaptırmadan önce 600 lira gelen faturaları şu anda 1800 liraya çıkmış reaktif cezasından kaynaklı bu arkadaşlara nasıl yardımcı olabilirim ve neler yapmalıyım şimdiden teşekkürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
(sadece aydınlatma kullanıldıgı sürece) Kompanzasyn rölesıne aıt akım trafolarını değiştirin,100/5 veya daha küçük değerde. Röleyi üç fazlı yapınız.
İyi calısmalar...

Büyük güçteki akım trafoları küçük yükleri görmez. Bu nedenle sayın zeybek beyin dediği gibi akım trafosu işletmenin yüküne göre seçilmelidir.

Sonradan aklım ageldı, belkı söylemeye gerek yok ama;
ılk kademe kondansatörelerini (3+ 3) her faza1 ve 1.5 kVAR.lık kondansatörlerden secersenız, kontrolunuz daha kolay olur olacakdır..
..

arkadaşlar bu siteyi yapanlardan allah razı olsun
aynı yerle alakalı ben yere gittim trafo ya ait olan sabit kondanstörlerin kontaktöründe problem varmış onu hallettim fakat ginede hem reaktif hemde kapasitif ikiside yazıyor şimdiden teşekkürler

rölenin markasını,akım trafo oranlarını söylersen sana daha detaylı yardımcı olabiliriz.

İşletmenin gün içerisindeki yük dağılımı nasıl,
Daha önceki aylarda böyle bir durumla karşılaştınızmı,
işletme üzerindeki yükler nelerdir,
işletmedeki yüklerin gğün içerisindeki devreye girme ve çıkma eğilimleri nasıl
ani yükler varmı
kondansatörlerin güçleri nelerdir
gece yük durumunda bir değişme oluyormu
burda;

yükleriniz eğer dengesiz ise monofaz destekli röle kullanınız
yükler üzerinde yükler küçük güçte ise küçük güçte kondansatörler kullanın
işletmedeki komdansatör dizilimi işletmenin yüküne, dengesizliğine, devreye girip çıkma eğilimine göre yapın,
daha önce böyle bir durumla karşılaşmadı isen muhtemelen bazı kondansatör veya kontaktörlerde ömrünü tamamlamıştır
işletmedeki akım trafonuzu işletmenin yüküne bağlı olarak seçiniz

bunlara ek olarak işletmenizi güç analizinden geçirin

Selam
kardeş benim sana gece için bir tavsiyem var
akşam deponun lambaları tamamen sönüp 4 lamba yandığı zaman sayaç işaretlerini al
sabahleyin de diğer lambalar açılmadan sayaç işaretlerini yeniden al
bi bak bakalım aktif ve reaktif oranları % kaç
kabul edilebilir değerler içinde ise sözüm yok ama
sınırların dışında ise sana bir tavsiyem olacak
not: aynı ölçümü hafta sonları için de yapmalısın
başarılar...

Sanırım trafo kendinizin olduğuna göre sayaç og de. butür uygulamalar için kesim çözüm OG ye akım trafosu koyarak AG den çözüm üretmek, çözülmez ise bu yolu deneyin.

kompanze röleniz tek fazlı ise bu kontrol zor aydınlatmaların üç faza eşit dagıtılmadıgı durumlardada böyle sorunlar oluyor önce aydınlatmayı dengeli olarak dağıt daha sonra iyileşme olmaz ise üç faz kontrollü röle mmodeline geçmeni tavsiye ederim çekilen yük akım trafosu olan fazda değilse kompanze yapmaz, tek akım trafosu ile kompanze yapıldıgında eğer aydınlatma tek faz üzerinde ise röle yük çekilen faza kompanze yaptıgında diğer iki faza verilen kondansatörler sayacı kapasitif yük yazdırmasına neden olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,985
Son üye
sSait Başdaş

Yeni konular

Geri