Kaynak

kerem svn

Üye
Hocam merhabalar
Benim çok acil bugün yarın bir kaynak makinesine ihtiyacım var ama
Söyle birşey düşündüm
Bir duya ampul taksam ve enerji versem ampül yanar
Ben bu ampulün girişinden yani fazı ikiye kessem ve ucuna elektrot bağlayıp penseyle tutup lambaya giden ortadan kesmiş olduğum fazın diğer ucuna dokundursam işimi görebilir miyim punta gibi

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Hocam merhabalar
Söyle birşey düşündüm
Ben bu ampulün girişinden yani fazı ikiye kessem ve ucuna elektrot bağlayıp penseyle tutup lambaya giden ortadan kesmiş olduğum fazın diğer ucuna dokundursam işimi görebilir miyim punta gibi
Olmaz canım kardeşim. Sakin ol .

Hocam merhabalar
Söyle birşey düşündüm
kaynak makinası dediğin şeylerin bir çok çeşidi var. ve kaynak makinalarının çalışma voltaj ve amperlerini bir araştır. bir de ne kaynak yapacaksın söyle sana kaynak makinası yapımını tarif edeyim.

kaynak makinası dediğin şeylerin bir çok çeşidi var. ve kaynak makinalarının çalışma voltaj ve amperlerini bir araştır. bir de ne kaynak yapacaksın söyle sana kaynak makinası yapımını tarif edeyim.
Sakın akü falan deme gözünü seveyim üstadım.

Hocam merhabalar
Söyle birşey düşündüm

Sevgili ustam, ben o yöntemi biraz daha değişik olan bir yolla, örneğin 45 voltluk kısımları kesilip çıkarılmış 3 adet paralel bağlanmış 1500 watt.'lık rezistansla ve kaynak elektroduyla şebekeye seri olarak bağlı iken direk kaynak yapmayı üniversitedeki hocama (Burhan OĞUZ'a) sormuş ve aldığım cevap da şu olmuştu; Evet, bir kaynak arkı oluşur ama 50 A 'den düşük amperlerle normal bir kaynak elektrodunu yakamazsın, çıkan ark ışığıyla bir kaynak işlemi (kaynak banyosundaki elektrot malzemesi erimesi ve bu banyodaki malzeme nüfusiyeti) kesinlikle olmaz! Kaynak makinelerinin önemli bir işlevi Şebeke izolasyonuyla mevcut şebeke voltajını düşürmenin yanında (en az 45-50 volt) amperi de kaynak elektrodunu eritip yakacak en uygun seviyeye getirebilmektir.

Sadece kaynak yapılan voltaja (45-50 volt olup direk kaynak yaparken 15-16 volta kadar düşüp amper değeri yükselir, genellikle tüm kaynak makinelerinin en önemli özelliği budur) o voltajı düşürmemiz bize yetmiyor, amperi de elektrodu eritip kaynak banyosuna nüfus edecek olan en uygun amper seviyesinde tutabilme zorunluluğumuz bulunuyor. Hocama üniversitede sorduğum soruyu evde bizzat prizden deneyip arkla ark ışığından başka bir sonuç alamayıp ondan sonra sormuştum, kaynaktaki amper değerinin önemini ondan sonra daha iyi kavramıştım. Birinden geçici (ödünç veya kiralık) bir kaynak makinesi tedarik edip bu yolları hiç düşünmeden çözüm yolunu bulmak sizin için bence en mantıklısı olur. Kolay gelsin.

MacGyver'a yetişemeyen bi jenerasyonun hayal gücü nasıl bu kadar gelişebildi.
şimdiki gençlik bilmez değil mi? ışıklar içinde uyusun bir ustam vardı, güzel ülkemde patent almış pervane (uskur) dökerdi. sadece teknenin boyunu ve motor hp sini birde pervane yatağının fotosunu ver sana özel bir pervane döker aklın hayalin dururdu. işin sırrını çözebilen olmadı. belki bilirsiniz, belki bilmezsiniz. bir geminin en önemli itici parçası pervanesidir. pervane deyip geçenler askeri gemileri ve denizaltıları araştırsın.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri