Express Weld 201 Kaynak makinesi arızası

cirops

Üye
Ustalar herkese selam. Kaynak makinem 3 ay önce arızalanmıştı. Kendim elektrik elektronik mezunuyum. Pek fazla fırsatım olmadığından makineye fazla bakamamıştım ve tamire verdim. Tamirden geldiğinde kontrol etmiştim alüminyum direnci değiştirmişlerdi. Orjinali 60w 4r idi onun yerine 50w 3r takılmışdı. Makine 3 ay sonra yine bugün arıza verdi. Yine alüminyum direnç patlamış.
Elimde olan 50w 2r direnci deneme amaçlı taktım makineyi acar açmaz çasur cusur yanma sesi geldi.
Bu alüminyum direnc neden yanar acaba nereleri kontrol etmeliyim. Teşekkürler

Evet 2 köprü diyot altinda alüminyum direnç var

Ekli dosyalar

• 20220820_151830.jpg
    20220820_151830.jpg
    273.4 KB · Görüntüleme: 49
  • 20220820_151821.jpg
    20220820_151821.jpg
    225.9 KB · Görüntüleme: 47
  • 20220820_151759.jpg
    20220820_151759.jpg
    253.5 KB · Görüntüleme: 44
  • 20220820_151802.jpg
    20220820_151802.jpg
    283.3 KB · Görüntüleme: 47
Poskamya usta nerdesin ?

Ustalar herkese selam. Kaynak makinem 3 ay önce arızalanmıştı. Kendim elektrik elektronik mezunuyum. Pek fazla fırsatım olmadığından makineye fazla bakamamıştım ve tamire verdim. Tamirden geldiğinde kontrol etmiştim alüminyum direnci değiştirmişlerdi. Orjinali 60w 4r idi onun yerine 50w 3r takılmışdı. Makine 3 ay sonra yine bugün arıza verdi. Yine alüminyum direnç patlamış.
Elimde olan 50w 2r direnci deneme amaçlı taktım makineyi acar açmaz çasur cusur yanma sesi geldi.
Bu alüminyum direnc neden yanar acaba nereleri kontrol etmeliyim. Teşekkürler
Genellikle güç kısmındaki yarı iletkenler yanmıştır. Daha önce 4ohm olan direnci 3 ohm takmak biraz hata, sizin 2ohm takmanız daha fazla hata, toplamda tam hata olmuş, yanmayan birşey kaldıysa onlarda yanmıştır. Biliyorsunuz dirençler akım sınırlama elemanlarıdır, aşırı akım olmadığı sürece yanmazlar. Yanan güç yarı iletkenlerini arayın

Genellikle güç kısmındaki yarı iletkenler yanmıştır. Daha önce 4ohm olan direnci 3 ohm takmak biraz hata, sizin 2ohm takmanız daha fazla hata, toplamda tam hata olmuş, yanmayan birşey kaldıysa onlarda yanmıştır. Biliyorsunuz dirençler akım sınırlama elemanlarıdır, aşırı akım olmadığı sürece yanmazlar. Yanan güç yarı iletkenlerini arayın
Teşekkürler. Öncelikle alüminyum direncin bağlı olduğu kartta mı aramalıyız arızayı? IGBT lerin bulunduğu yandaki büyük kart Kitapcıkta güç kartı olarak geçiyor.
Hangi elemanları illaki söküp de kontrol etmeliyim? Sökmeden kontrol edemeceğim hangileridir.

Teşekkürler. Öncelikle alüminyum direncin bağlı olduğu kartta mı aramalıyız arızayı? IGBT lerin bulunduğu yandaki büyük kart Kitapcıkta güç kartı olarak geçiyor.
Hangi elemanları illaki söküp de kontrol etmeliyim? Sökmeden kontrol edemeceğim hangileridir.
Öncelikle hiç bir şeyi başta sökmeyin, üzerlerindeki yazıları not alın ve fotoğraflayın, güç kısmındaki malzemeleri, varsa, ibreli avometre ile ölçün, büyük ihtimalle kısa deve bulacaksınız (direnç yandığı için).
Ölçü aletinin +/- uçlarını değiştirerek tekrar ölçün.

Son düzenleme:
Öncelikle hiç bir şeyi başta sökmeyin, üzerlerindeki yazıları not alın ve fotoğraflayın, güç kısmındaki mslzemeleri varsa ibreli avometre ile ölçün, büyük ihtimalle kısa deve bulacasınız (direnç yandığı için).
Ölçü aletinin +/- uçlarını değiştirerek tekrar ölçün.
Örnek linki kullanabilirsiniz
https://www.testmultimeter.com/2020/12/test-igbt-with-multimeter-bad-or-good.html
Ayrıca PCB üzerinde yanmış hatlar olabilir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Geri