Karavan da projeksiyon için invertör ile ne kadarlık bir akü gerekli?

Merhaba,

Bir karavan düşünüyoruz. Amacı eğitim karavanı olacak. İçinde bir projeksiyon cihazı (max. 288 W civarında), ayrıca 12 V lamba vs. gibi ufak tefek kullanımlar olacak. İnvertör ile projeksiyon cihazını beslemeyi düşünüyorum. Ancak nasıl bir akü koyacağımı bulamadım. Aküyü beslemek için 10 veya 15 W değerinde bir solar şarj cihazı kullanacağım. Bu cihaz, sürekli aküye bağlı kalacak. (MicroChip işlemcili olduğundan hiçbir şekilde ayırmaya gereksinim duyulmuyor. 10 sene de üzerinde bağlı olsa aküye kesinlikle zarar vermiyor. Akünün voltajı 12,7 V a düştüğü anda otomatik tekrar şarja başlıyor.) Ancak nasıl bir akü koyacağımı, ne kadar süre akünün dayanacağı konusunda bilgim yok. Düşüncem 12 V 60Ah gibi bir akü. Eğitim esnasında jeneratör çalıştırmak istemiyorum gürültü sebebiyle. Bu konuda bilgi verebilir misiniz? Akü Ah ne olmalı sizce, yukarıda söylediğim projeksiyon cihazını ne kadar süre ile çalıştırır? Eğitim esnasında başka bir enerji harmacası olmayacak. Sadece akşamları 12V aydınlatma kullanılacak ki bu da tek ampul veya maksimum 2 ampul olur.

Son düzenleme:
yakın biryerlerde alabileceğim alternatif akım mevcut değilmi?

500 W.bir inverter işinizi görecektir.İnverterin fan soğutmalı olması daha uygun olur.Sıcak mevsimde daha iyi soğutma gerekebilir.Kolay gelsin.

500 W.bir inverter işinizi görecektir.İnverterin fan soğutmalı olması daha uygun olur.Sıcak mevsimde daha iyi soğutma gerekebilir.Kolay gelsin.

Peki Akü kapasitesi ne kadar olmalı? 12V 60 Ah lik bir akü yeterli midir? Bu akü ile kaç saatlik bir çalışma sağlanabilir? (Bu arada Solar Şarj cihazı da aynı anda aküyü besleyecek zaten 10 veya 15 W ile.)

Peki Akü kapasitesi ne kadar olmalı? 12V 60 Ah lik bir akü yeterli midir? Bu akü ile kaç saatlik bir çalışma sağlanabilir? (Bu arada Solar Şarj cihazı da aynı anda aküyü besleyecek zaten 10 veya 15 W ile.)

60*12=720 watt 60Ah aku ıcın gucunuz, sizin kullanacagınız guc 288 watt bır tanede tasarruflu ampulunuz olsa onunla beraber 300 watt desek kayıplar vesaire desek 2 saat eder. akumuz tam dolu ıken sızı 2 saat goturur.sız solar sıstem ıle beslesenız kı oda 15 watt 2 saatte 30 watt yapar tahmınımce, dıger kayıp oranınıda daha az oldugunu dusunursek 2.5 saat sonra sızın sıstem kapanacaktır.bence aku ıle solar kapasıtenızı arttırmanız gerekır dıyecegım ama sıze bu sıstemın ne kadar sure ıle lazım olacagını bılmedıgım ıcın bır sey yazamıyorum. ıyı calısmalar.

Akü kapasiteniz minimum 100 Ah civarı olmalı bence ki size ancak 2 saat idare eder . ( 12,2 * 100=1200 %50 kapasite 600 watt gibi.)
Çünkü güneş paneliniz çok düşük güçlü 15 watt yetmez.
Bildiğim şu inverterler akü gerilimi = 10,5 volt gibi stop oluyor.Bu açıdan bakınız.
Kolay gelsin.

benim bildiğimde invererlör hakkında eski olanları trafolu onlar dan 300W bile bulsan sıkıntısız çalışır ama yeni çıkanları biraz sıkıntılı yük altında çok çabuk arıza yapıyor heberin olsun

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri