Kaloriferli (sulu) soba için akü şarj + akü + invertör

Bu konulardaki bilgim neredeyse hiç olmadığından satın alma yapmadan önce bilgilerinize danışmak istedim.
Elektrikler kesildiğinde ben müdahale etmeden sirkülasyon pompasının 3-4 saat daha çalışması için kesintisiz güç kaynağı ihtiyacım var.

Evimde kaloriferli soba sistemi kullanıyorum ve boşta bir aküm var.
kaloriferli soba için elektrik bilgileri: 230VAC, 50Hz, 3,15A, max. 550 W
elimdeki akünün bilgileri: 12V 63ah 450A (EFB start stop akü, aracımdan çıkma)

Basit olarak aşağıdaki gibi düşünüyor insan ama yanlış olduğuna eminim :)

evdeki 220V prize + akü şarj cihazı takılması + şarja akü takılması + aküye invertör bağlantısı + sobanın fişinin invertöre takılması

Elektrik kesik olmadığında sobanın normal şebekeden çalışması ve bu durumda akünün boş ise şarj olması gerekiyor. Aküyü ölçüp gerektiğinde fazla şarj etmeyen bir alet olması gerekiyor. Elektrik kesildiğinde ise ben müdahale etmeden sobanın invertör vasıtası ile aküden güç olarak çalışması gerekiyor.

Çözüm önerilerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Not: Üzerinde invertör de olan bir akü şarj cihazı bulamadım, varsa tavsiyelerinize açığım. (maks. bütçe 400 TL civarı düşünüyorum)

Teşekkürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bu konulardaki bilgim neredeyse hiç olmadığından satın alma yapmadan önce bilgilerinize danışmak istedim.
Elektrikler kesildiğinde ben müdahale etmeden sirkülasyon pompasının 3-4 saat daha çalışması için kesintisiz güç kaynağı ihtiyacım var.

Evimde kaloriferli soba sistemi kullanıyorum ve boşta bir aküm var.
kaloriferli soba için elektrik bilgileri: 230VAC, 50Hz, 3,15A, max. 550 W
elimdeki akünün bilgileri: 12V 63ah 450A (EFB start stop akü, aracımdan çıkma)

Basit olarak aşağıdaki gibi düşünüyor insan ama yanlış olduğuna eminim :)

evdeki 220V prize + akü şarj cihazı takılması + şarja akü takılması + aküye invertör bağlantısı + sobanın fişinin invertöre takılması

Elektrik kesik olmadığında sobanın normal şebekeden çalışması ve bu durumda akünün boş ise şarj olması gerekiyor. Aküyü ölçüp gerektiğinde fazla şarj etmeyen bir alet olması gerekiyor. Elektrik kesildiğinde ise ben müdahale etmeden sobanın invertör vasıtası ile aküden güç olarak çalışması gerekiyor.

Çözüm önerilerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Not: Üzerinde invertör de olan bir akü şarj cihazı bulamadım, varsa tavsiyelerinize açığım. (maks. bütçe 400 TL civarı düşünüyorum)

Teşekkürler
Kaliteli 1000 watt kgk kesintisiz güç kaynağı alın bilgisayar yerine yükünüzü bağlayın.

Kaliteli 1000 watt kgk kesintisiz güç kaynağı alın bilgisayar yerine yükünüzü bağlayın.

kendim hiç kullanmadım ancak hazır kesintisiz güç kaynaklarının ömürlerinin kısa olduğunu bir çok yerde okuduktan sonra, yukarıda paylaştığım gibi bir yöntem ile çözebilir miyim diye düşündüm.

öneriniz için çok teşekkür ederim, marka model de paylaşabilirseniz sevinirim, onu da araştırıp bir kenarda tutarım bu fikri.

Hazır güç kaynağı fiyatlarını bilmiyorum ama güç kaynağı dışında dediğiniz gibi otomatik geçiş sağlayacak bir sistemi bahsettiğiniz fiyata kurmak biraz zor.

multi cihazlar başını ağrıtır. piyasada yerli yabancı bir çok marka var. 10 amperlik bir redresör işinizi fazlasıyla görür. sisteminizi yani sirkülasyon pompanızı direk inveröte bağlayın olsun bitsin. redresör+akü+invertör+ pompa

kendim hiç kullanmadım ancak hazır kesintisiz güç kaynaklarının ömürlerinin kısa olduğunu bir çok yerde okuduktan sonra, yukarıda paylaştığım gibi bir yöntem ile çözebilir miyim diye düşündüm.

öneriniz için çok teşekkür ederim, marka model de paylaşabilirseniz sevinirim, onu da araştırıp bir kenarda tutarım bu fikri.
https://www.acdc.com.tr/tr/uzun-sureli-ups-invertor.htm
https://urun.n11.com/ups-ve-guc-kay...ps-kesintisiz-guc-kaynagi-1-2-saat-P164820612

Son düzenleme:
multi cihazlar başını ağrıtır. piyasada yerli yabancı bir çok marka var. 10 amperlik bir redresör işinizi fazlasıyla görür. sisteminizi yani sirkülasyon pompanızı direk inveröte bağlayın olsun bitsin. redresör+akü+invertör+ pompa

benim ilk düşündüğüm sistemde de sanırım sizin yazdığınız ile aynı ancak böyle bir durumda elektriği sürekli olarak akü üzerinden kullanıyor olacağım. Araya bir yere Şebeke elektriği varken şebekeyi, yokken akü destekli inverter bağlantısını kullan komutu verecek bir şey lazım bence. Teşekkür ederim öneri için.

redresör+akü+invertör+ pompa

ilk öneri sanırım tam aradığım cihazın bir versiyonu ancak araç aküsünü kullanamam gibime geliyor (üründe 24v yazıyor) ve sanırım aküsüz fiyatı 319$+kdv beni çok aşar (bu firmayı gündüz arayıp daha düşük kapasiteli bir ürün sorabilirim aslında)
2. öneriniz olan kombiler için üretilmiş olan da ek akü de bağlanabiliyor olması güzel gerçekten ama yorumlar pek iç açıcı değil. kombiler için olanlar genelde bu fiyatlarda ise sanırım ben de bu iş için bütçemi 900lere çekmek zorunda kalacağım.

olumlu yorumlar olan sağlam bir ürün bulabilirsem kombiler için yapılmış olanlar mantıklı geldi.
öneri için teşekkürler

Son düzenleme:
elektrik varken, elektrik akünün üzerinde yorulmadan geçeceği için (invertör) ups taklidi yapacaktır. ancak elektrik kesilirse akü yüke biner.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,909
Son üye
T_K

Yeni konular

Geri