kapasitif ve reaktif ceza oranı değişimi nezaman olacak

Mühürlü gözde bulunan kondansatörler,akım trafosundan önce bağlanmış olsa gerektir.O nedenle,sayacı etkilemez.Sizin,sayaçtan sonraki tesisatı düzenlemeniz gerekir.Düşük yüklü zamanlarda,akım tafosu,akımı görmez.Keza,rölenizin çalışma akımı yüksek ve röleniz de
tek fazdan kontrollu ise,etkili bir kompanzasyon yapamazsınız.Ayrıca,kondanatör çıkarma süresi uzun tutulmuş ise,kapasitif için bu durum da etken olabilir.Kompanzasyon rölenizden bilgi alma şansınız yoksa,devreye bir analizör bağlayarak,öncelikle,durum tesbiti yapmanız gerekir.Aksi halde,yanlış çözümlere ( kapasite artırımı düşündüğünüz gibi ) yönelebilirsiniz.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
akım trafoları 600/5 kontrol rolesi 3 fazdan kontrollu ben 1cı kademe 1.5kvar tri 2cı kademe 2.5kvar monefaze 3cu kd 1kvar monefaze 4cu kd 4 kvar monefaze 5cı kd 5kvar trıfaze 6cı kd 7.5kvar trı 7cı kd 10kvar 8cı kd 12kvar 9cu kd 20kvar 10 cu kd 25kvar 11cı kd 30kvar 12cı kd 30 kvar yapsam role monefaze yuklerı gormezmı bana sankı kondanstorlerın yuklerı buyuk oldugu ıcın gormuyor gıbı gelıyor.yanlısım varsa duzeltın bu sıstemı kurarsam kurtarırım gıbıme gelıyor.teşekkur ederım

kompanzasyon konusunu işin uzmanlarına bırakmak isterseniz size yardımcı olabilirim imalat montaj Bakım onarım konusunda benimle irtibata geçerseniz okullar ve trafonun sağlığı için iyi bir iş yapmış olursunuz
arkadaşlar bir meslek okulunun altına trafo merkezı kurulmuş görsenız berbat bır durum benden kompanzasyon panosunu yenılememı istıyorlar.panoya baktıgımda berbat durumda oldugunu gördum şimdi aynı trafodan yandakı başka bır okulunda beslemesını almışlar.trafo 400kva normalde 240kvar kompanze yapacaktım ama dıyer okuluda dusundugumde kafam karıştı acaba 240kvar kompanze ıkı okula yeterlımıdır.akım trafoları 600/5

kompanzasyon konusunu işin uzmanlarına bırakmak isterseniz size yardımcı olabilirim imalat montaj bakım onarım konusunda benimle irtibata geçerseniz okullar ve trafonun sağlığı için iyi bir iş yapmış olursunuz
neden kı bende yaparım ama konuyla ilgili söyleyecegınız varsada degerlendırırım.

okullara TCR kontrollü röle ile bir sistem kurmak daha mantıklı oluyor, hafta sonları aktif tüketim olmayınca UPS yüzünden kapasitifte sürekli sorun yasanıyor.
VArKON 15TCR röle ile sorununuz çözülür, İrtibata gecerseniz yardımcı olabilirz. aynı şekilde Grup arge samrt svc rölesi de bu soruna çözüm üretir.

hayırlı işler bol kazançlar,

Tecrübelerime dayanarak bu konuda kağıt üzerinde yapılan hesaplar hep yanıltıyor. 1600-2000 KVA trafolarda çalışmadıkları zaman reaktif yazmasın diye kondansatör bağlayarak sayaç üzerinden kontrol edip reaktif ve kapasitifi durduruyoruz. ne yazıkki bir iki saat sonra trafonun voltajı değişince ya reaktif yazıyor yada kapasitif yazıyor. çözüm 10 KVA trafo koyarak çözüldü. Forumda paylaşıldı.
Bu konuda Endüstri meslek lisesi
Nedense sanki Tüm okulların projesini bir kişi çizmiş veya ilk yapılan okulun projesi milli eğitim bakanlığı arşivinde duruyor yeni bir okul yapılacak burdan kopyalanıp yollanıyor gibi Çünkü okulların hepsinde 400 KVA trafo var ve burada çekilen akım 70-80 Amperi geçmiyor. (biz bulunduğumuz yöreye göre konuşuyoruz ) Sayacın yanına konan 12.5 KVAR kondansatöründe sigortasını mühürlü kısmın arkasına koymuşlar. indirip deneme şansında olmuyor
Sabit kondansatörün sayaçtan önce bağlanması gerekirken sayaçtan sonra bağlanmışda oluyor o zamanda akşamları kapasitif yazıyor.
Burada bana göre
1: Mühürlü kısım açılıp kondansatör kontrol edilecek
2: Akımlar ölçülüp ona göre akım trafoları küçültülecek
3: Trafo iptal Edilip 49 KW proje çizilip okul normal şebekeden beslenip reaktif %33 e kapasitif %20 çıkarılacak.
Not: Reaktif röle imalatını ve satışını yapan arkadaşlar alınmasın yine mecburen reaktif röle kullanacaklar.

Marmara bölgesinde bir çok okul gezdim. Hemen hemen hepsi 50kVA'nın altındadır.

Projelendirme hatasından dolayı malesef bir çok okul 250-630kVA arasında kurulmuştur. Okulların %90'ı reaktif ceza bedeli ödemektedir. İşin acı tarafı bir çok okul müdürü vurdum duymaz, banane zaten devlet ödüyor edasındadır.

Halbuki reaktif ceza bedelleri dolaylı olarak hepimizin cebinden çıkmaktadır. Vatandaşın cebinden zam, vergi, sıkı denetimli trafik kontrol cezaları vs...

Forum istatistikleri

Konular
128,409
Kullanıcılar
450,313
Son üye
dnihatt1

Yeni konular

Geri