kapasitif değer yükselmiyor ?

Sizin kapasitif hic bir zaman enduktifinizi gecemiyor da ondan...Soyle dusunun : diyelim ki yuklu zamaninizda mesela 50 KW lik bir motor calisti...sizin role bunu tolere etmek icin 25 KVAR lik bir kademeyi devreye aldi...Bu motorun asil ihtiyaci 30 KVAR olsun...Ne olur,kapasitif sayac bir gram dahi ilerlemez..Cunku enduktifiniz %100 degil sadece 25/30=%83 oraninda tolere edilmistir...Bu durumda siz enduktiften %17 oraninda yersiniz...Role,ihtiyac duyulan kondansator gucunun %60 ini algilamadan kondansatoru devre almaz...Bu yuzden %17 yi tolere etmek icin ikinci bir kondansatoru devreye almayacaktir....
Sunu da ozellikle altini cizerek belirteyim...Sayac,kondansatoru ayri,motordan gelen reaktif enerjiyi ayri ayri olcup yazmaz...Ikisinin bileskesini yazar...Sizin kapasitif de hic bir zaman enduktifi gecemedigi icin yani bileske her zaman enduktif tarafta kaldigi icin kapasitif yazmiyor...
Yardimci olabildim mi

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sn: hicbirsey

hicbirsey ' Alıntı:
Role,ihtiyac duyulan kondansator gucunun %60 ini algilamadan kondansatoru devre almaz...Bu yuzden %17 yi tolere etmek icin ikinci bir kondansatoru devreye almayacaktir....

Yorumunuzda " Röle ihtiyaç duyulan kondansatör gücünün %60 ını algılamadan kondansatörü devreye almaz " demişsiniz. Peki panomuzda, geriye kalan %17' lik endüktif reaktif yükü kompanze edecek değerde kondansatörümüz varsa yinede, röle %17 ' lik açığı kapatmak için varsa eğer uygun kondansatörü devreye alması gerekmezmi ? Eğer almıyorsa rölede anormallik yokmudur ?

hicbirsey ' Alıntı:
Sunu da ozellikle altini cizerek belirteyim...Sayac,kondansatoru ayri,motordan gelen reaktif enerjiyi ayri ayri olcup yazmaz...

Bahsettiğiniz bu durum mekanik sayaçlarda geçerli diye biliyorum, elektronik sayaçlarda ayrı ayrı ölçüm yapıp yazmıyormu ? Yanlışmı biliyorum aydınlatırsanız sevinirim.

pekala c/k değerini nasıl hesaplıc
3000/5 :600 yani 60 kvar buda c/k nın 0,10 olması anlamına geliyor yanlış anlamıyosam
pekala cos değerini 1 e getirmemizde bir sakınca varmı (mantığı:daha çok kondanstör çeksin)

bir ihtimalde şöyle düşünüyorum bizim y.g hattından beslenen bir çok suluma pompaları var (Ayrı abone bizim şirketle bağlantısı yok)ve bunların çoğunda kompanzasyon yok bunlar bizim hattı etkileyebilirmi bir nevi kalitesiz elektrik çünkü biz bu komp. sırasıyla yıllardan buyana çalışıyoruz ilave hiç bir tesis v.s bir şey kurulmadı kondanstörlerin bakımıda her ay yapılıyor birde olaya bu yönüyle bakarmısınız

''Role,ihtiyac duyulan kondansator gucunun %60 ini algilamadan kondansatoru devre almaz...''
Ifadesi dogrudur..Onun hemen sonrasinda yazdigim %17 lik reaktif enerji konusu ise birim olarak %60 tan daha farkli bir birim...Yani aralarinda iliski kurarak yazmadim...Somut bir ornek uzerinden konusursak:
80 KW lik bir yukumuz var.Cosfi=0.8 olsun...Bu durumda reaktif enduktif 60 KVar olacaktir.Role bir adet 40 KVAR lik kondansatoru devreye alsin,(tum kademelerin 40 KVAR oldugunu kabul edelim).ki bu durumda guc katsayisi :
Cos(Arctan(20/80))=0.97 olacaktir...Hedeflenen deger 0.99 ise,enduktiften yazmaya baslayacaktir...
Cosfi=0.99 olmasi icin ihtiyac duyulan ek kondansator gucu 10 KVAR...Siradaki kondansatorumuz 40 KVAR...40X%60=24 KVAR lik bir ihtiyaci role sezinlemedikce siradaki kademeyi devreye almaz...
Bu durumda sayac nasil davranir?...Aktif hanesine 80 kW yazar,Enduktif hanesine 60-40=20 KVAR yazar,
Kapasitif hanesine ise HICBIRSEY yazmaz...Enduktifi ve kapasitifi ayri ayri degil de ikisinin bileskesini yazar derken kastim tam da buydu...
Sizin dediginiz olay,ozellikle kael firmasinin israrla uzerinde durdugu konu,eski elektro-dinamik sayaclarin,fazlardaki akimlari cebirsel olarak degil de vektorel olarak toplama hassasiyeti ve buna bagli olarak imal edilen rolelerin yanilmalari ile ilgili bir konudur..
Ilginiz icin tesekkur ederim.

sercaba ' Alıntı:
pekala c/k değerini nasıl hesaplıc
3000/5 :600 yani 60 kvar buda c/k nın 0,10 olması anlamına geliyor yanlış anlamıyosam
pekala cos değerini 1 e getirmemizde bir sakınca varmı (mantığı:daha çok kondanstör çeksin)

bir ihtimalde şöyle düşünüyorum bizim y.g hattından beslenen bir çok suluma pompaları var (Ayrı abone bizim şirketle bağlantısı yok)ve bunların çoğunda kompanzasyon yok bunlar bizim hattı etkileyebilirmi bir nevi kalitesiz elektrik çünkü biz bu komp. sırasıyla yıllardan buyana çalışıyoruz ilave hiç bir tesis v.s bir şey kurulmadı kondanstörlerin bakımıda her ay yapılıyor birde olaya bu yönüyle bakarmısınız

(Cevaplanmamış sorulara cevap veriyorum)

c/k oranı şu şekilde hesaplanır:
c : İlk kademe kondansatör gücü
k : akım trafosu çevirme oranı
İlk kademeniz 25kVAr, Akım trafosu çevirme oranınız: 3000/5=600
c/k=25/600
c/k=0,04166..

cosfi'yi 1'e ayarlamanızın bir sakıncası yok. Bu durumda endüktif/aktif oranınız biraz daha düşer. Ama kapasitif/aktif oranınız da biraz artar. Sizin de istediğiniz bu galiba 8)

Sizin "yüksek gerilim" hattından beslenen sulama pompalarına giden OG hattı, sizin sayacınızdan sonra değilde önce ise onların size hiç bir etkisi olamaz.
Kompanzasyon bakımlarının düzenli yapılması, sistemin ömrünü artırıcı bir etkidir. Mümkünse eğer birkaç bakımda bir kompanzasyonu tamamen devreden çıkarak, pano içine kompresörle hava tutun tozları temizleyin ki kontaktörlerin kontakları arasına toz girmesin.

Bu arada sn hicbirsey örneklerle güzel değinmiş konulara sağolsun.

Rolenın devreye kondansator alma durumu konusunda ben de birşeyle yazayım...
Akım trafosunun sezebileceği en küçük değerin üstündeki kondansatör akımı kaç ise en son onu alır ve onun altındaki indüktif veya kapasitif durumda kondansatör alma veya çıkarma durumu gerçekleşmez.Bu dedğim kondansatör güçlerini test ederek ve güncelleyerek hafızasında tutan roleler için geçerlidir...

Örneğin 400/5 A değerli bir akım trafosunun bulunduğu reaktif güç rölesinin minimum çalışma akımı 50mA olduğu bir işletmeye siz en küçük grup değeri olarak 10 kvar kondansatör bağlarsanız, role 10 kvar'ın altındaki indüktif ihtiyaç için kondansator almaz iken siz en küçük kademe olarak 3 kvar kondansatör bağlarsanız role 3 kvarlık ihtiyaç olduğunda hemen onu alır ,daha küçük değerler için duyarsız kalır.
Tabı ki bu değerler için bizim ind. ve kapasitif cos & değerlerimiz önemli .Eğer biz 0,97 gibi bir cos & istiyorsak bu en alt kademe ihtiyacı da role tarafından farklı algılanır...

sn genç arkadaş
entes rölede c/k değil de akım trafosu oranı yazılıyor(cg312cs modelini kullandım) bilginize

Sayın m-usta-fa, Sayın genç arkadaş genel olarak bilgi vermiş zaten, entes röle için dediğiniz doğrudur, maksat insanlar işin mantığını bilsinler.

Sayın Roboelektronik, Malumunuz c/k değeri hesaplama forumumuzda başka bölümlerde de var.Ben o hatırlatmayı şunun için yaptım.Şu anda sorusuna cevap verdiğimiz sercaba arkadaşımız rölesinin entes olduğunu belirtmiş.Kompanzasyonla ilgisi pek bilgisi olmadığını da belirtmiş.Şimdi entes rölede akımtrafo oranı yerine c/k değerini yazarsa röle yanlış çalışır.
genç arkadaş ,takip edebildiğim kadarıyla kompanzasyon işinde çok tecrübeli.Arkadaşımıza o yardımcı oluyor diye cevap da yazmadım.Sadece entes röle kullandığı gözünden kaçmış olabilir diye hatırlatma yaptım.Kolay gelsin

m-usta-fa ' Alıntı:
sn genç arkadaş
entes rölede c/k değil de akım trafosu oranı yazılıyor(cg312cs modelini kullandım) bilginize

sercaba ' Alıntı:
...bir kompanzasyon panosunu söyleyim entes röle var 12 kad. ...

Şu mesajları tam okuyalım lütfen. sercaba'nın bir mesajını gösterebilir misiniz Entes RG3-12C röle kullandığını belirten. 12 kademeli sadece 12c yokki. Tamam diğerlerindede otomatik c/k yaptırılıyor. Hem adam sormuş C/k nedir diye arada duyarsız kalamadım. Önce araştırıp sormasa bunlar olmayacak.
Hem adamın ilgisi yoksa kompanzasyona, ne diye meraklı sorular soruyor ki? Öğrenme isteği var demek ki.
Fazla uzatmaya da gerek yok bu gibi durumları m-usta-fa'm .

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular

Geri