Kapasitör eş değerini bulma

Kullanılacak olan yere tolerans sorun yaratabilir. Şema üzerinde gösterirseniz yorum yapabiliriz.
polones metal dedektörü devresinde kullanacağım.
ölçü aleti kablosunu çıkarıp ölçün. kablodan dolayı hatalı ölçer.
Multimetrenin kablolarınımı çıkarayım.yarın denerim.

ölçü aleti boşta mesela 10nf gösteriyorsa ve ölçtüğün kondansatörüde 230nf gösteriyorsa kapasitör 230-10=220nf dır.

ölçü aleti kablosunu çıkarıp ölçün. kablodan dolayı hatalı ölçer.
dediğinizi yaptım, ayni ölçtü..ama 10-15 sn.bekleyince kapasitor değeri 220 nf geldi.Ayni hataya düşebilecek arkadaşlar için yazıyorum.Biraz beklemek gerkiyorki kapasitor dolsun.Ben ilk ölçümlerimde tak bak çıkar yapmıştım.
İlginiz için teşekkür ederim.
Bir başka sorunum var.
3.3 v zener diot aldım ve kontrol etmek istedim.Bir devrede kullanacağım tüm elemanları kontrol ederek monte ediyorum.Zener kontrolu için,youtube da güzel videoları olan sn. Z.Yıldızın videosuna göre ters 10 v. verip çıkışta 6.7 v görmeyi bekledim.Yaklaşık 300mv kaybıda dikkate alarak elbette. fakat 8.7 v. gördüm.Büyüteçle zenerin üzerindeki yazıyı okudum 3v3 yazıyor...Özetle satıcı doğru zener vermiş ..Benim hatam nerede.

Özetle satıcı doğru zener vermiş ..Benim hatam nerede.
harici enerji verdiğinden olabilir mi acaba? devre üzerinde doğru çalışabilir ( olmayacak iş değil ya gerçekten fabrika çıkışı arızalı olabilir)

gerilimi 12v a ayarla zenere seri 1k direnç bağla. 12v u dirençle zener arasına bağla ve zener gerilimini ölç. yüksek çıkarsa zener değeri yanlış veya bozulmuştur.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri