Kapasitör eş değerini bulma

27serhat27

Üye
WhatsApp Image 2020-12-11 at 07.58.44.jpeg

Merhabalar, bana resimdeki kapasitörden lazım ama piyasada bulamadım. Aynı özellikte bir kapasitör almam için nelere dikkat etmem lazım. Kapasitörün özelliklerini nasıl anlayabilirim. Yanlış almamak için soruyorum. Biraz acemiyim bu konularda

2,2 mıkrofarat 305 volt ac kondansatör.
2,2 mf/400v - 1kv-2kv da takabilirsiniz. yer sıkıntısı varsa kondansatörü board üzerinde başka bir noktaya silikonla sabitleyerek kablo yardımıyla yerine montajını yapabilirsiniz.
2 adet 1 mf ve 2 adet 100nf parallel bağlayarak 2.2mf lık kondansatör elde edebilirsiniz. ama m,n 305 v olmalı kondansatörler. 100 nf ları bağlamasanız da2mf lok bir kondansatör elde edersiniz. %10 luk fark devrenın çalışmasına cok etki etmez.
veya 2 adet 4,7mf ac kondansatörü seri bağlayarak 2,35mf lık bir kondansatör de yapabilirsiniz.

2,2 mıkrofarat 305 volt ac kondansatör.
2,2 mf/400v - 1kv-2kv da takabilirsiniz. yer sıkıntısı varsa kondansatörü board üzerinde başka bir noktaya silikonla sabitleyerek kablo yardımıyla yerine montajını yapabilirsiniz.
2 adet 1 mf ve 2 adet 100nf parallel bağlayarak 2.2mf lık kondansatör elde edebilirsiniz. ama m,n 305 v olmalı kondansatörler. 100 nf ları bağlamasanız da2mf lok bir kondansatör elde edersiniz. %10 luk fark devrenın çalışmasına cok etki etmez.
veya 2 adet 4,7mf ac kondansatörü seri bağlayarak 2,35mf lık bir kondansatör de yapabilirsiniz.
anladım çok teşekkür ederim. peki bu m,n değerleri ne demek. bir önemi var mı

Moderatör tarafında düzenlendi:
çok hassas bir devre değilse önemli değildir, çalışır çalıştırır. cihaz bilgisi vermiyorsunuz bizde boşa farazi atışlar yapıyoruz. nedir bu arkadaş ya devlet sırrı mı bu cihaz?

''ama m,n 305 v olmalı kondansatörler'' derken minimum kelimesini kısaltarak yazmak istemiştim. yurtdısında çalıştığım için klavye den doğru da yazsam Otomatik düzeltme yapıyor bazen kelimeler yanlış cıkabiliyor.

bu konu ile ilgisi yok ama nereye soracağımı bilemedim.Piyasadan 220 nanofarad (224) seramik kapasitor aldım.Bir tane lazım ama en uygun değerli olanını seçebilmek için 20 tane satın aldım.Ölçtüğümde 160-176 nanofarad değer aldım.Toleransı % 5 görünüyor.Değerler çok düşük geldi bana.Bunları kullanmak sorun yaratırmı yada bu değerler normalmi.Lütfen yardımcı olurmusunuz.Multimetrem arızalı değil çünkü diğer kapasitorleri normal ölçtü.

Kullanılacak olan yere tolerans sorun yaratabilir. Şema üzerinde gösterirseniz yorum yapabiliriz.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri