Kaliteli Hoparlör Kabini Yapımı

Yok zaten 20 bölgesi değil de 35 Hz bölgelerini bir tık daha yükseltmekten bahsetmiştim :D Ama kötek yiyeceğim sanırım o yüzden boş verelim madem :D

Bilmediğim için soruyorum:
Şöyle de bir durum var şimdi bunları yaptık gayet güzel ama bende bunları tam anlamıyla test edecek kadar "kulak" yok. Önceki sayfalarda faz kaymasından bahsetmiştin abi eğer şuan bu sistemde kayma oluşuyorsa bunu nasıl anlarız?
Tam köteklemelik soru sordum galiba :)
Yoh yoh. Faz kayması için dalga boyu hesabı yaptım. Kayda değer bir etki görülmedi.
(Simulatör verileri)
35Hz hoparlörün rezonans frekansı olduğu için o bölgeyi gıbızlatamazsın.
Ama hoparlörlerin 20Hz rezonans frekansına sahip olsaydı o zaman 35 Hz leri gıbızlatabilirdik.
20Hz rezonans frekansına sahip oparlörler de guduruk fiyatlarla satılıyor.

Gudurukluk NOT'u
@sasen1 30Hz leri SONY hoparlörleri ile duymaya çalışmıştı. Ama duyamamıştı. Eğer senin bu kabinler onda olsaydı az da olsa duyabilekti.
30Hz le ila 50Hz ler arasındaki bu küçük fark bir kabinin fiyatında çok önemli bir etkendir. İkisi arasında onlarca yüzlerce dolar fiyat farkı bulunmaktadır.
Bu olay tekniğin bir gereğidir. Geniş band yapabilmek maliyet unsurunu onlarca katı tetikler.
Bu sebeple elimizdeki kabinlerin özellikleri bilmeli ve bu budur diyebilmeliyiz.

Son düzenleme:
Kabinlerle ilgili son durum.
İnce işçiliğe henüz girmedim. Vidalarken patlayan yerleri 502 ile sağlamlaştırıp sonra zımparayla düzleyeceğim. En son dışına koyu renkte ahşap desenli kaplama da yapacağım.

Crossover kartı uğraştırmaya devam ediyor. Kondansatör araştırıyorum hala. Bulamazsam da eldekilerle mecburen kullanacağım. Maalesef ülkemizde bu parçaları bulmak imkansıza yakın bir şey. İkinci el crossover kartlarını satın alıp kondansatörlerini de kullanabilirim belki.

Bu arada bu hoparlördeki içine göçen toz kapağını nası düzeltebilirim? Vakum ile çekmeyi denedim ama kapak çok sert olduğundan işe yaramadı. Oldukça kötü gözüküyor bu haliyle.

Ekli dosyayı görüntüle 88910
4 adet kulak çubuğu (pamuklarının temizle) sıcak silikon tabancası ile uçlarına damla kadar sürüp 4 ayrı noktaya hoparlör göbeğine yapıştır yaklaşık 2 dakika bekle soğusunlar çok bekletme sertleşirseler hoparlörden zor ayırırsın. Bu 4 çubuğa birden kibarca asılarak dairesel hareketle abanmadan çektir. Ezilmelerin sertliğine göre kuvvet bölgesinin yönünü değiştir .göbek düzelene kadar tekrar et..
Bu arada Vidaların sivri uçlarını kesip düzleştirerek vidalama yaparsan ahşap çatlamaz.

Tamamdır bu aklımda vardı ama biraz riskli olduğu için farklı şeyler denedim hep. Söylediğiniz şekilde deneyeceğim. Artık vidalanacak bi yeri kalmadı kabinin ama ben 2mm uç ile delip sonra vidalıyordum hep. Matkaba bir anda gaz verince patlattım :D

yüzde 50 volum ile 30Hz de ses var Mikado MD3012 ses verebildi kimse de kapıya gelmedi...
Ekran Görüntüsü 2022-07-10 02-49-44.png

Screenshot_2022-07-10-02-51-36.png

köpekleri havlattı.

Bu siteden deneme yaparken 25 Hze kadar bende duyuyorum ama 20 hzlerde uğultulu bir hale dönüşüyor. Ama müzik dinlerken işler değişiyor tabii. :D

Bu alt frekanslar müziklerde bu kadar yüksek seviyede değillerse ve üstüne ampli de yükseltemiyorsa duymak epey zorlaşıyor.

Bu siteden deneme yaparken 25 Hze kadar bende duyuyorum ama 20 hzlerde uğultulu bir hale dönüşüyor. Ama müzik dinlerken işler değişiyor tabii. :D

Bu alt frekanslar müziklerde bu kadar yüksek seviyede değillerse ve üstüne ampli de yükseltemiyorsa duymak epey zorlaşıyor.
Millet köpeklere kötü müzik dinletip kaçırmanın derdinde 😀 Sen neyle uğraşıyorsun üstad 😀

Bu halde iken kabinleri bi elinle kontrol et. Titreşim mi artıyor.
Titreşim olması normaldir. Ancak kabin rezonansa geliyorsa kötü.
Ama sadece hoparlörler hörüldüyor ise gayet normaldir.

Uğultudan kastım şuydu o siteden sisteme 20 Hz sinyali gönderdiğimde sanki tahmini 60hz gibi bir frekans daha üretiyor gibi ama çok yüksek seviyede değil bu çok çok az. Tam tarif edemedim ama böyle bir şey :D

Kabinin duvarları titreşmiyor bu esnada. Kabinlerden biraz uzaklaştığım zaman bu bahsettiğim olay daha da az duyuluyor.

Not: Bu arada kabin tam duvar köşesinde ve yanında da kanepe var. Altında da halı var direkt parke üzerinde değil. Bu halde test ediyorum.

Uğultudan kastım şuydu o siteden sisteme 20 Hz sinyali gönderdiğimde sanki tahmini 60hz gibi bir frekans daha üretiyor gibi ama çok yüksek seviyede değil bu çok çok az. Tam tarif edemedim ama böyle bir şey :D
Haaa..
Bu dediğin olay tamamen ampli ve diğer devrelerle ilgili bir durumdur.
Bu olayda gabinlerin hiçbir gabahati bulunmamaktadır.
Test için 20Hz frekansları duyamadığın seviyeye kadar düşür. Bu durumda sadece hoparlörlerin titrediğini görmeli ama ses duymamalısın.
Hoparlör girişlerinde takribi 1-2V gerilim var ise, sen hiç ses duymuyor ama hoparlörlerin titrediğini görebiliyorsan herşey normaldir.

Amatör olarak bu testi sanırım beceremedim :D
Bu derece hassas ölçümleri bendeki amatör aletlerle ölçünce de yanlış çıkıyor olabilir diye düşünüyorum.

Ya da hoparlörler 20 Hz verebilmek için can çekiştiği için böyle oluyor :D Yani hoparlör ötüyor da olabilir belki.
20 Hzi duyamadığım seviyeyi ayarladığımda hop girişinden voltajı ölçtüm ve 0.80v çıktı.

1.6V için deneme yaparsam iki kabinden çaprazlama 1m uzaklaştığımda ses normale dönüyor dediğim gibi.
Odadaki eşyalar vs de etkiliyor olabilir galiba.

Kabinin içine baktığımda suntanın kendisi görünmüyor hiçbir yerde. Görünen tek şey yalıtım malzemesi. Her yeri kapladım. Hatta bass bölgesindeki köşelere de artan yalıtım malzemesinden yuvarlak olanlarını birer kat daha yapıştırmıştım. Eklemediğim tek şey eski kabinlerdeki cam yününe benzeyen malzeme. Bunlar iki kabinde de yoklar ama ekleyeceğim onları da.

Sadece tek bir kabinin ön ve arka kapağına toplam 62 tane (yan plakalar hariç) vida attım hem sağlam olsun hem titremesin hemde hava kaçağı olmasın diye :D

Dikkatimi çeken bir şey var: Konuyu şimdiye kadar toplam 16K kişi görüntülemiş :eek:

Son düzenleme: