Kaliteli Hoparlör Kabini Yapımı

@Yunusgr
Face'deki fotoyu mümkün mertebe büyüterek inceledim.
Vatandaşın kullanmış olduğu MDF Türkiyedekiler gibi kötü değil gibi görünüyor. O sebeple birşey demiyorum. Ancak burada olsaydı sorup özelliklerini anlayabilirdik.
Kondansatörün bozuk olması möhüm değil. Yerine kullanılabilecek birçok kondansatör bulunabilir. Hatta kullanmayıp midler iptal bile edilebilir.
Zaten bir kabin yapımındaki esas, bass seslerdeki verimidir. Midler temel olarak kabin tasarımı ile ilgili değildir.
Hoparlörün ön panelini bir iki mm içeri doğru oyman sorun yaratmaz. Ancak bu iş oldukça zordur.

Aynı sıkışıklıkta fakat biraz incesi sanırım buralarda da vardı ama emin değilim.
Yalıtım keçesi de elime ulaştığında kabini birleştirmeye başlayacağım. Yine buraya aşamaları ile fotoğrafları da eklerim. Kondansatörler biraz gecikecek gibi duruyor o yüzden tam anlamıyla devam edemiyorum.

Mid kondansatörü için elimde uygun ne varmış bir bakacağım.

yıllarca profesyonel kabin yapan bir işyerinde çalıştım sunta,kontrplak ve mdf kullanıyordu hiç kötü mdf görmedim ...
mikado-md-2012-28-w-2-1-z.jpg

ön kanallara elyaf koydum ve tosfiş taktım kendi kabloları dandikti 7/24 çalıyor...

yıllarca profesyonel kabin yapan bir işyerinde çalıştım sunta,kontrplak ve mdf kullanıyordu hiç kötü mdf görmedim ...
Ekli dosyayı görüntüle 87586
ön kanallara elyaf koydum ve tosfiş taktım kendi kabloları dandikti 7/24 çalıyor...
su ve nem görmedikleri- almadıkları sürece sıkıntı yok. amerikan malı bile tamir ettim, o kalitede bir malzeme bile mdf idi.

su ve nem görmedikleri- almadıkları sürece sıkıntı yok. amerikan malı bile tamir ettim, o kalitede bir malzeme bile mdf idi.
A101'den banyo için dolab(çık) aldılar duşun etki sahasında mdf o boyası döküldü ama hala direniyor koçtaş'tan alınan lavabo da mdf onun menteşeleri paslandı...

A101'den banyo için dolab(çık) aldılar duşun etki sahasında mdf o boyası döküldü ama hala direniyor koçtaş'tan alınan lavabo da mdf onun menteşeleri paslandı...
kayık marangozu olduğum için kompozit malzemeleri asla sevemedim. bizlerin kullandığı son 20 yıl içinde su kontrası dediğimiz malzemedir. o bile su aldığı zaman kabarıyor. izolasyon çok önemli astarından macunundan boyasına.

kayık marangozu olduğum için kompozit malzemeleri asla sevemedim. bizlerin kullandığı son 20 yıl içinde su kontrası dediğimiz malzemedir. o bile su aldığı zaman kabarıyor. izolasyon çok önemli astarından macunundan boyasına.
bu mdf hala direniyor ilginç bir şekilde mdf fındık kabuğu ferro ve fındık kullananlar sayesinde var...

Ekli dosyayı görüntüle 87586
KÖTEK ve de 👊 SUMSUK :D
Bir kabinin kalite unsuru doğrudan frekans ile ilgilidir.
Bir kabinin dış malzemesi hoparlörün titreşimi ve şiddetine göre kendisi de titreşir.
Bu titreşim kabinin alçak frekanslı bölgelerinde olursa hoparlörlerin titreşimine göre faz farkı yaratacağı için bazı frekanslarda kazancı düşürecek bazı frekanslarda ise artırabilecektir.
Özellikle 100Hz gibi HOT frekanslarda aşırı titreşen kabin cidarları varsa o kabinden sadece UĞULTU duyulacaktır.
(Temel olarak 100 Hz bölgesindeki artışı ifade eder)
Ama kaliteli kabinlerde bu teknik bir hatadır. Mikado, locitek gibi uyduruk kabinlerde zaten 80Hz ve altı frekanslar yeterince dinleyiciye ulaştırılmaz.
Benzer bir testi @sasen1 ile yapmıştık.
Elindeki SONY kabinlerin bile belli frekanslarda ne denli zayıf olduğunu görmüş ve ölçmüştü.
Keza @ozgurece35 SONY kabinlerle SCHEINEDER kabinlerin farkını anında gördüğü için scheineder kabinlerine geri satmamıştı.
BİLİMSEL DİSİPLİN:
Kabin malzemesi alçak frekans bölgesinde titreşim yapıyorsa yaramaz. Ancak üst frekans bölgesinde titreşim yapıyorsa rahatlıkla engellenebilir.

2022-05-15 22.07.00.jpg

3inç sabbass o frekansı veremez derdim değil ve piyasa bunları istiyordu kabinci kapandı...

Kıym'ETli @Yunusgr
Gondansatörler gelinceye kadar istersen PCB tasarımına geçelim.
Almış olduğun kondansatörlerin ölçüleri bellidir. Dolayısı ile PCB yaparken o ölçü ile kondansatörün yerini belirleyebiliriz.
Geriye diğer malzemeler kalıyor olup bunlar bobinler ve kullanlacak dirençler.
Kullanılacak dirençlerden mid için olanı mid hoparlörün empedansına göre ve kazancına göre belirlenecektir.