Kael varkommbi 12 sorunu

ayildiz

Üye
Mrb. Varkommbi 12 montajlı olan bir işletmede grupların kondansatörlerini değiştirdim. Yeni kondansatörleri taktığım için bütün kademelerin önceki kayıtlı değerlerini sildim. Son bir haftadır röle Kompanzasyon yapıyor reaktif değerler de istediğim gibi ama röle üzerinden cap değerleri kontrolü yaptığım zaman bütün kademeleri hala sıfır görünüyor, kademe değerlerini kaydetmemiş. Acaba sebep nedir. (kondansatör güçleri en küçük 5 kvar, en büyük 20 kvar. Akım trf 400/5 A)

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kael teknik servisi de açıklayıcı bir yorum yapamadı. Böyle bir durumla hiç karlılaşmadıklarını, gerekirse cihazı fabrikaya göndermemi önerdiler.

Fabrika ayarlarına döndüm ama değişen bir şey olmadı. Kademeleri cihaz hafızasına kaybetmiyor ama Kompanzasyon yapıyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Fabrika ayarlarına döndüm ama değişen bir şey olmadı. Kademeleri cihaz hafızasına kaybetmiyor ama Kompanzasyon yapıyor.

Nasıl böyle bir yargıya vardınız ? hiçbir kademe kayıtlı değilken rölenin enerjili olması sağlıklı çalıştığı anlamına gelmez son zamanlarda karşılaştığım 2-3 adet yeni aldığımız panoda kael marka varkombi röle takılı panoda şu soruna rastladım rölenin akım trafo bağlantıları yapılmamış halde gelmişti.Ben akım trafo bağlantılarını yaptıktan sonra normal çalışmaya başladı.Ekrandan yük değerleri cosfi kademe değerleri gözükmüyordu.Bağlantıdan sonra normale döndü.

Nasıl böyle bir yargıya vardınız ? hiçbir kademe kayıtlı değilken rölenin enerjili olması sağlıklı çalıştığı anlamına gelmez son zamanlarda karşılaştığım 2-3 adet yeni aldığımız panoda kael marka varkombi röle takılı panoda şu soruna rastladım rölenin akım trafo bağlantıları yapılmamış halde gelmişti.Ben akım trafo bağlantılarını yaptıktan sonra normal çalışmaya başladı.Ekrandan yük değerleri cosfi kademe değerleri gözükmüyordu.Bağlantıdan sonra normale döndü.
Bu duruma ben de bir anlam veremedim. Akım trafolar bağlı. Bağlı olmasa zaten Kompanzasyon yapmaz. Reaktif/cap değerler de iyi gidiyor yüzde 4 ve 1 gibi seyrediyor. Röle üzerinden cap değerlere baktığım zaman bütün kademeler sıfır görünüyor. Röle mod1 de çalışıyor, kademeleri öğrenmediği için, mod2 ye geçmedi. Bir de işletme 24 saat çalışıyor sürekli yük altında...

Bence röleniz çalışmıyor reaktif değerlerinizde ceza sınırının altında bir reaktifde seyrettiği için siz rölenin kompanzasyon yaptığını zannediyorsunuz Bİrkaç ekran resmi atarsanız net bişeyler söyleyebiliriz

Bence röleniz çalışmıyor reaktif değerlerinizde ceza sınırının altında bir reaktifde seyrettiği için siz rölenin kompanzasyon yaptığını zannediyorsunuz Bİrkaç ekran resmi atarsanız net bişeyler söyleyebiliriz
İşletmeden uzağım resim için ancak gittiğim zmn atabilirim röle resimleri. Kompanzasyon yaptığından yüzde yüz eminim. İlk 5-6 kademeleri ihtiyaç oldukça devreye alıp çıkartıyor, konuya hakimim. 6-7 yıldır sürekli takibini yaptığım bir işletme.

IMG-20170117-WA0001.jpg
IMG-20170117-WA0002.jpg
IMG-20170117-WA0003.jpg
IMG-20170117-WA0001.jpg
IMG-20170117-WA0003.jpg

Resimler biraz bulanık çıkmış.Bu role yanlış hatırlamıyorsam sadece enduktif yönde kompanzasyon yapiyor size lazım olan hem enduktif hem kapasitif yükleri kompanze eden bir role

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Geri