KABLOLARDA AKIM TAŞIMA KAPASİTELERİ

3elibrahim

Paylaşımcı üye
sy deger arkadaşlarım işletmemiz eski bir tesis enerji panosu 100 mt 2(3*35+16) kablo ile çalışmakta vede kablo enerji aldıgı nokta da 250tmş bulunmakta işletmeye yeni gelen makına gucu sebebiye 250a daha ihtiyaç doğmakta bizde burda 2 devre daha 3*35+16 kablo ilave ettik ama eski kablo güzergahı yer olmayışı sebebiyle guzergah 150 mt oldu son 2 devre uzadı yani direnç degişti sizce sisteme yansıması ne olacak veya formulleri ile beraber kablolarda dirençler hesaplandıktan sonra akıma nasıl yansıyacak sizce etkisi ne olur?
goruşlerini yazan arkadaşlara çok tesekkur ediyorum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Anladığım kadarıyla aynı noktadan başlayıp, aynı noktayı besleyen 2 adet 100m 35lik kablo, 2 adet de 100m 35lik kablo kullandınız. Doğrumudur? Ve toplam güç ihtiyacınız da 500A.

Son düzenleme:
evet aynen oyle!!!

150 m diye yazmışsın sonradan çekilenleri.eski kablolar ile yeni çektiğin kablolar aynı noktadan enerji alıp ,aynı noktayı besliyorsa sakıncalı bi durum ,akım en kısa yoldan devreyi tamamlayacağından eski çekmiş olduğun kabloların bir süre sonra dumanı tüter.tavsiyem yeni çektiğin kablolarla makinayı direk besle...

150 m diye yazmışsın sonradan çekilenleri.eski kablolar ile yeni çektiğin kablolar aynı noktadan enerji alıp ,aynı noktayı besliyorsa sakıncalı bi durum ,akım en kısa yoldan devreyi tamamlayacağından eski çekmiş olduğun kabloların bir süre sonra dumanı tüter.tavsiyem yeni çektiğin kablolarla makinayı direk besle...

sebeb ne ?

evet aynen oyle!!!

Bu durumda 100m boyunda olan kablolardan yaklaşık 3x kadar akım, 150m boyunda olan kablolardan yaklaşık 2x kadar akım geçecektir. ,

Hattan 500A çekilmesi durumunda ,100m liklerden 150şer A, 150m liklerden 100erA akım geçecektir.

Tabiiki bu değerler yaklaşık değerlerdir. Kabloların empedansları ölçülüp buna göre hesap yapmak daha mantıklı sonuçlar verebilir.

Kısa mesafeli kablodan yaklaşık 150 A akım geçmesi demek, o kesit için (35mm²) hemen hemen sınır değer demektir. Bu durumda doğru olan 50mm²'lik kablo kullanmaktır. Açıkçası mevcut sistem ile ilgili, kesinlikle olmaz ya da kesinlikle olur diyebilmek zor ama riskli olduğunu söyleyebilirim.

Ayrıca 35mm²'lik iletkenin km başına direnci yaklaşık 0,5 ohm olduğu kabul edilrse (katologlarda belirtilen değerler)

ΔU=150/1000*0,5*150=11,25V Gerilim düşümü meydana gelir, yaklaşık olarak.

Yaklaşık %2,9 gerilim düşümü meydana gelir.

Son düzenleme:
bu durumda işin içine direnç girmekte vede direnç için önemi faktörlert
1:uzunluk
2:kesit
3:sıcaklık
burada bizi alakadar eden kısım uzunluk direncin formulunden yola çıkarsak
R=l*bakır özgül direnci/kesit ten 145 mt kablo direnci 0,07 i 100 için ise 0,05 bulmaktayız bu degerlerin akıma yansıması ne olur cevaplar mantıklı vede bilimsel cevaplar yazsak
benim basıma şu sekılde bi durum geldi:
ilave güç artırıma gidecek tesis (farklı) 500 kw ihtiyacı oldugu vede şu anda 400 kw çalıştıgını soyledi tesis incelemsinde ana kolon hattının 2 adet 3*120+70 ile 1 tanede 3*70+30 ile beslendıgını gordum vede şalter 800 ayarlı idi sistemi çalıştırdım pens ampermetreyi takdım her kablonun akımlarını ölçtüm vede gordum kı çok az farklılık gosterek aynı şekilde kablolarda akım akmakta ama tek sorum 70 lik nyy nominal akımın uzerıne çıktıgında kablonun tehlıkeye dusecegı ama o kadar yuk işletmedede hiç olmamış vede sıkıntı yasanmamış:)))

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri