Kablo ve sigorta hesaplama

hakancasen

Üye
Herkese merhaba. Arkadaşlar yeni geçeceğim eve tadilat yaptık sigorta kutusundan mutfağa 15 m mesafede şap içinde borudan 3 adet tek damar 6 mm kablo gorderdim faz, notr, toprak olmak üzere. Tek hat yani. Sigortasını da 20 a yaptım. Mutfakta duvara bir buat koyup sonrada ek alarak 2,5 mm tek damar kablolarla prizlere dağıttım toplamda 6 priz yaptım. Fırın, buzdolabı, su ısıtıcı, tost makinesi ve bulaşık makinesi var mutfakta.
Sorum şu sigorta ve kablo seçimim sizce doğrumu? Yani ben baktığımda 6mm kablonun 57 ampere kadar akım taşıyacağını goruyorum, yani şalterimde 20 a olduğu için kablo yanmadan sigorta açar değil mi? Veya kablo kalın diye atmamazlık yapar mı? Ve yaptığım tesisatta sizce bir hata varmı?
Standartlara göre her cihaza ayrı bir şalter konulması gerektiğini biliyorum. Bunun dışında sizin yanlış olduğunu düşündüğünüz bir şey var mı? Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Mutfak gibi çok priz ve elektrik tüketilen yerlere en az linye çekmelisiniz ileride 20A sigorta da küçük gelebilir mutfaktaki bütün yükler için 6mm kabloya taktığınız 20A sigorta eğer sigortanız kaliteliyse aşırı akımdan dolayı bir sorun çıkarmaz ama kaliteli sigortalarda zamanla bozulabilir.

Verdiğin cevaplar için teşekkürler. Bu durumda kablo ve sigorta da hata gözükmüyor pek. Sigorta Siemens marka serisini bilmiyorum şuan evde değilim siyah yazılı olanlardan

Herkese merhaba. Arkadaşlar yeni geçeceğim eve tadilat yaptık sigorta kutusundan mutfağa 15 m mesafede şap içinde borudan 3 adet tek damar 6 mm kablo gorderdim faz, notr, toprak olmak üzere. Tek hat yani. Sigortasını da 20 a yaptım. Mutfakta duvara bir buat koyup sonrada ek alarak 2,5 mm tek damar kablolarla prizlere dağıttım toplamda 6 priz yaptım. Fırın, buzdolabı, su ısıtıcı, tost makinesi ve bulaşık makinesi var mutfakta.
Sorum şu sigorta ve kablo seçimim sizce doğrumu? Yani ben baktığımda 6mm kablonun 57 ampere kadar akım taşıyacağını goruyorum, yani şalterimde 20 a olduğu için kablo yanmadan sigorta açar değil mi? Veya kablo kalın diye atmamazlık yapar mı? Ve yaptığım tesisatta sizce bir hata varmı?
Standartlara göre her cihaza ayrı bir şalter konulması gerektiğini biliyorum. Bunun dışında sizin yanlış olduğunu düşündüğünüz bir şey var mı? Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.
Can güvenliği açısından bir elektrikçi çağırmanız daha doğru olacaktı.

Forum istatistikleri

Konular
128,245
Kullanıcılar
450,052
Son üye
Fatihkaya00

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri