Kablo mümkünse pembe renkli olsun.

MEGEP dökümanlarındaki elektrik standartları şartnamesine göre faz:kahverengi veya siyah(Siz yurtdışında kullanılır diyorsunuz),nötr:mavi,toprak:yeşil-sarı kablo renk kodu olarak üzerine basılarak belirtilmektedir.20 gün önce yeni okumuştum.Aydınlatma tesisatında anahtar,vavien anahtar kısmında ayrıca özel ayırt edici bir bir kablo renk kodlamasına gidilmesi çok ilginç!Aklıma kırmızı ve pembe renk kodlu kabloları elinde kalanların,özel bir ayrıcalık yaratarak bu şartnameyi kendi satış lehlerine çevirmiş olabilirler mi:) diye "hinoğlu hince" bir fikir de gelmiyor değil...Umarım düşündüğüm gibi değildir...

Türkiye hangi konuda standartı varda elektirik kablosunda olsun siz rengi bırakında kablo kesitlerinde
yaşadıklarımı görseniz inanamazsınız piyasada kaş tane üzerindeki kesiti tutan kablo var söylermisiniz
ayrıca

Arkadaşlar ülkemizde bir çok düzensizlikler iki şey ile yavaş yavaş yoluna giriyor.Birincisi nesil değiştikçe ki burada ben dahil yaşı ilerlemiş arkadaşlar alınmasın :) İkincisi de AB standartlarını ,teknik şartnamelerinin dünyaya açıldıkça ülkemizde uygulanma zorunluluğu olması.Pembe kabloyu vaviyende ortak uçta kullanılacağını bir çok elektrikçi bilmez çünkü usatası sağolsun öğretmemiştir , zaten ustasıda fazı lamba duyunun ayağına nötürü anahtara götürmüştür.Topraklama içinde prizin hemen yanıbaşındaki nötür ucundan köprü almıştır.Bütün bunları yaparkende çırağına pembe renkli kablo getirmesini unutmuştur :) Trafikte sinyallere uymadan dönüş yapan ,nasıl diğer sürücüleri zorda bırakıyorsa tesisat döşemedede renk kotlarına bağlı kalmayanlarda kendilerinden sonraki tesisatçıları zorda bırakıyor yani herikisindede İLETİŞİM SORUNU VAR.Konuşamayan insan nasıl iletişim kuramazsa bu iki örnektekilerde trafik ve elektrik iletişimi sorunu yaşamaktadır.....düzelecek inşallah....

Geçenlerde elektrikli cihaz bağlantısını yapacaktım tesisata bi baktım oda ney faz nötr toprak kahverengi renk:)

mavi kabloda faz var. Benm gttgm bi yerde dikkatimi çekti koca apartmanda mavide faz . siyah toprak. kahverengi nötr

valla ben topraklı prizdeki 3 kablonun üçünün de sarı yeşil olduğunu gördüm bide bağlayan elektrikçi nötr ile topraklama kablolarını karıştırmış 1 saat arıza aradım adam bide utanmadan sigorta kutusunun üzerine reklam için yapışkan etiket yapıştırmış en azından sövdüğüm kişinin adını adresini ve telefon numarasını biliyorum :)

beni çalıştogım fab.mavi faz notr kahverengi sarı.y ise toprak 4x kablodakı gri ise notr du kımseyi suçlamıom herkezin elinde kontrol kalemi var bak kardeşim adamın zevkı istediğini bağlamıstır yada bağlar yapçak bışe yok

desenıze ılla renkı olsun

Burası TÜRKİYE normal görmek lazım..:)ddd

Elektrik Teknisyenleri odası diye bir yer vardı bir zamanlar. Hala duruyor mu? Ne iş yapar bu oda Allah aşkına? Koltukta oturmaktan başka? Bilen varsa yazsın rica olunur. Bir bol aidat topluyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,487
Kullanıcılar
450,462
Son üye
Harbi49

Yeni konular

Geri